Támogatott tartalom

2 órája

A polgármester munkáját új biztosok segítik (1. rész) – Cél a hatékonyságnövelés és a modern, élhető város megteremtése

Novembertől négy új polgármesteri biztos és egy megbízott kezdte meg a munkáját a győri önkormányzatnál. Különböző feladatokat kaptak Pintér Bence polgármestertől, ám a céljuk egy: élhető várost építeni Győrből.

PR cikk
Dr. Tóth Péter kabinetvezető

Kerüljön minden a negyedik mappába

Folytatódik a Péterek sorozata, hisz Bolla és Endrődi után most ismét egy Péter vezeti a polgármesteri kabinetet

– kezdte a beszélgetést dr. Tóth Péter, Pintér Bence polgármester kabinetvezetője.

Furcsa helyzetben vagyunk, hiszen az előző ciklusban, a városháza telefonkönyve szerint 19 ember tartozott a kabinet alá, most a módosított SZMSZ szerint kaptunk, rajtam kívül, három biztosi pozíciót. Több nem vehető fel polgármesteri biztosnak. Korábban ilyen nem volt, annyi biztost vett fel a hivatal, amennyit kellett. Sőt, a Szervezési és Működési Szabályzat előző és jelenlegi verziója szerint sincs olyan pozíció, hogy »kabinetvezető«, így én is polgármesteri biztos vagyok. Rájöttünk arra, hogy a kollégáinkat nevezni kell valahogy, így őket polgármesteri megbízottként jellemezzük, hogy el tudjanak járni olyan ügyekben, amivel a polgármester megbízza őket

– mondta dr. Tóth Péter.

A kabinetvezető hozzátette, jelenleg mindenki tanulja még a hivatali hierarchiát, az eljárásokat és a belső kommunikációs rendszereket, hisz ez mind speciálisan működik a polgármesteri hivatalban. A kabinet döntés-előkészítő munkát végez, a kabinetvezető pedig összehangolja a különböző területekért felelős biztosok által benyújtott javaslatokat.

A kabinet második fontos feladata a külső kommunikáció. Fontos látnia a városlakóknak, hogy éppen min dolgozik a polgármester, az alpolgármester, illetve a hivatal. Ennek a rendszerét is ki kell dolgoznunk a közeljövőben.

Dr. Tóth Péter kiemelte, hogy rengeteg ügyben kell hatékonyan fellépniük. Vannak azonnali megoldást igénylők és olyanok is, melyek hosszabb egyeztetésre várnak.

Négy mappám van. Angolszász marketing elnevezéssel PARA. Ez nem azért van, mert be vagyunk ijedve, ez pusztán betűszó. Az első mappába azok a dolgok kerülnek, amelyek azonnali intézkedést igényelnek, a másodikba azok, amelyek elhúzódhatnak több évig, a harmadik az erőforrásokat gyűjti, de én azt szeretném, ha a legtöbb anyag a negyedik mappába kerülne, ez pedig az archívum. Ide a megvalósult projektek vagy megoldott ügyek kerülnek majd

– mondta dr. Tóth Péter kabinetvezető.

Az „Élhető Győr”-ért dolgozik

Polgármesteri főbiztosként kezdi meg munkáját a győri városházán Jenei Ferenc. Munkaköre átöleli a városi lét gyakorlatilag minden elemét. A zöld területek bővítésétől a közlekedési helyzet javításáig. Ő lett ugyanis az „Élhető Győr”-ért felelős polgármesteri főbiztos.

A megbízásom elsősorban a zöld területek, a föld, a víz, a levegő megóvására, és minőségének megóvására vagy javítására vonatkozik. Ez nem áll messze tőlem, hiszen az egyik végzettségem erdész. A megbízásom másik végén azonban a közbiztonság van. Mindezeken belül, a polgármester felhatalmazása alapján minden olyan ügybe beleszólhatok, eljárhatok, amiben úgy érzem, hogy a város élhetősége veszélyben van, ez lehet egy ipari fejlesztés, ingatlanberuházás, vagy bármilyen haváriahelyzet is, például egy talajszennyezés. Döntés-előkészítő folyamatot végzek, a munkámban folyamatosan egyeztetünk a polgármesterrel és az alpolgármesterrel. Projekt alapon dolgozom, és minden ilyennek van egy kezdeti és befejezési dátuma, aminek a végén olyan információkkal kell szolgálnom a polgármester felé, ami alapján értelmes döntéseket tud hozni

– mondta Jenei Ferenc.

Jenei Ferenc polgármesteri főbiztos

A polgármesteri főbiztos feladatai közé tartozik a többi között az informális kapcsolattartás a környékbeli városokkal. Ennek keretében vizsgálja azokat a pozitív példákat, amelyek nyomán kialakítható Győr közbiztonsága is.

A közelmúltban voltam Szombathelyen, ahol egy kitűnően működő belterületi kamerarendszer van, a jövő héten elutazunk a helyszínre és megnézzük, hogyan működik a gyakorlatban. A hasznos dolgokat pedig elhozzuk Győrbe, és amit lehetséges, meg is valósítunk belőle

– tette hozzá a főbiztos.

A győriek közérzetét leginkább a városi közlekedés jelenlegi állapota zavarja. A főbiztos szerint ennek fő oka az, hogy a belterületi építkezések gyakorlatilag megszűntek a városban, és a beruházások nagy része az agglomerációban valósult meg. Ennek pedig egyenes következménye az lett, hogy a bejövő forgalom megnövekedett. Jenei Ferenc elképzelései szerint, a megoldás erre a közösségi közlekedés fejlesztése, valamint a környezettudatos eszközök használatának az ösztönzése vagy elősegítése lehet. Ennek megvalósulása azonban egy hosszadalmas előkészítő munka eredménye lehet.

Cél a modernizáció

Az új kabinetben Jenei Ferenc munkáját technikai oldalról Hargitai István segíti a jövőben. Ő lett ugyanis az innovációért és a zöld átállás stratégiájáért felelős polgármesteri biztos. István elhivatottsága a környezetvédelem iránt ismert, hiszen – több más program mellett – ő a ZöldGyőr öko-tudatformáló városi brand és a győri Klímaexpó megálmodója is. Az előző ciklusban a Környezetvédelmi Bizottság független szakmai tagjaként is segítette az önkormányzat munkáját ebben a szegmensben.

Komplex feladatot kaptam a polgármestertől. A közösségünk minden rétegével le kell folytatnunk az egyeztetéseket, hogy a céljaink megvalósulhassanak

– mondta. Az „Élhető város” program számos olyan elemet tartalmaz, amihez elengedhetetlen az eszközpark fejlesztése, ilyen például a városi szúnyoggyérítés vagy éppen a közbiztonság hatékony fejlesztése is.

Azonnal foglalkozni kezdtünk egy közterületi kamerákról szóló közbeszerzéssel, ami alapvetően régebbi típusú kamerákra volt kiírva. A hivatal szakemberei jelezték, hogy a jelenlegi kiírás nem jó, ezért írjunk ki új pályázatot. Ennél a pontnál folytam bele  az eljárásba és a technikai célok oldaláról segítem a pályázatkiírást. Ennek a legfontosabb oka az, hogy a hosszú távú terveink alapján úgynevezett »adat­alapú városszervezést« szeretnénk kialakítani Győrben, melynek egyik fontos eleme a működőképes és sokoldalú közterületi kamerarendszer, sarokköve lehet egy drónokkal készített hőtérkép, ami pontosan megmutatja a javítandó hővezetékeket vagy például a középületek elvesző energiáját. Hiszen ezen adatok hasznosítása nélkül ma már nem képzelhető el zöld város.

A polgármesteri biztos szerint nagyon fontos kérdés a környezettudatos szúnyog­gyérítés. 2021-ben a Környezet­védelmi Bizottság külső szakmai tagjaként is már felvetette, hogy szükség lenne az ár­területeken drónokkal végzett biológiai gyérítésre. A jelenlegi városvezetés újra elindítja a folyamatot, aminek során két ipari drónt vásárolnának Győrnek, az egyikkel hatékonyan lehetne fellépni a vérszívók ellen, a másik pedig alkalmas lehetne a hő- és adattérképek elkészítésére, akár a parkolóhely-kapacitások felmérésére is.

Hargitai István innovációért és a zöld átállás stratégiájáért felelős polgármesteri biztos

A kapott adatokat kitűnően össze lehetne kötni a mesterséges intelligenciával. A szoftver a kapott adatok alapján ad egy javaslatot, amit a döntéshozók és a lakosság elé lehet vinni. Ezzel a technológiával hatékony és város­stratégiailag pontos döntéseket hozhat a közgyűlés. Egyszóval, ha környezettudatos várost tervezünk, akkor nagyon fontos, hogy elegendő és megfelelő minőségű adatok legyenek a döntéshozók birtokában

– fejtette ki Hargitai István, hozzátéve, hogy a szerteágazó feladatának fontos eleme a környezettudatos városi közlekedés kialakítása is. Elmondta, hogy a városi rollerek megjelenése fellendítette ezt a törekvést, némileg kiváltva az egyre laposodó, átgondolásra szoruló GyőrBike-­rendszert.

Azon is dolgozom jelenleg, hogy megtaláljuk a módját annak, hogyan lehetne gazdaságosabban és jobb kihasználtsággal működtetni a városi kerékpárrendszert, hisz a mikromobilitás nagyon fontos szempont a zöld innováció kapcsán

– tette hozzá.

Hargitai István kiemelte, nagyon fontos része a tevékenységének az edukáció és a lakosság bevonása a környezetvédelmi célok elérésébe. Mint mondta: el kell juttatni a város polgáraihoz azt az információhalmazt, amivel egészségesebbé, gazdaságosabbá és fenntarthatóbbá tudják tenni a mindennapjaikat.

Határozott cél az, hogy 2030-ra Győr eséllyel pályázzon az „Európa zöld fővárosa” címre.

» folytatjuk

(A cikk Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával jött létre.)

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában