Egészség

2024.08.25. 09:00

Veszélyes kullancsok - Ellenálló élőlények, amelyek bárhol megtalálhatók

Senki sem gondol szívesen a kullancsokra strandolás, kirándulás közben, hiszen a kinézetük a legtöbb emberben undort kelt, ráadásul betegségeket is terjesztenek. Nos, pont ez utóbbi miatt kell odafigyelni rájuk. Ezek a nemkívánatos élőlények megtalálhatók a kertekben, parkokban, erdőkben, füves-fás területeken, ezért nagyon fontos a megelőzésről és a kezelésről néhány szót ejteni.

Kisalföld.hu

A kullancsok megtalálhatók a kertekben, parkokban, erdőkben, füves-fás területeken. Fotó: Shutterstock

A kullancsok nem rovarok

Meglepődött? Pedig igaz. Ez az egyik leggyakoribb tévhit. A kullancsok rendszertani szem- pontból pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék táborába tartoznak. A kullancs valójában a legnagyobb méretű atka. Magyarországon az embert és társállatot veszélyeztető leggyakoribb fajok a közönséges kullancs és a kutyakullancs. Szívós állatok, akár több évig is képesek életben maradni. A közönséges kullancsok lombos erdőkben, bozótosokban élnek, a bokrok, fák leveleinek fonákján kapaszkodnak tapadókorongos lábaikkal és várják a kedvező alkalmat: kb. 1–1,5 méterről, „fentről” vetik magukat az áldozatukra. A kutyakullancsok főként a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva élnek, és „alulról” kapaszkodnak fel az emberre, állatra. Különösen az áprilistól júliusig tartó időszak veszélyes, de a kullancsok egész évben aktívak, nem pusztítja el őket a hideg. 

Súlyos betegségek

A kullancs a váladékában – több más kórokozó mellett – két olyat is hordoz, amelyek az ember számára veszélyesek. Az egyik a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a vérbe kerülve, majd a különböző szerveken megtelepedve gyulladásos kórképet, Lyme-kórt okoz. A másik, kullancs által hordozott kórokozó egy vírus, amely főleg a gyermekekre veszélyes: (kora tavaszi) agyvelő- és agyhártyagyulladást okoz. Ez ellen nehéz a védekezés, mert vírus ellen nincsen célzott gyógyszer, csak oltás, amely azonban maga sem veszélytelen. 

A Lyme-kór

A világon az állatról emberre terjedő betegségek közül a leggyakoribb. Nem minden kullancs csípése okoz fertőzést, ám Magyarországon akár 40–50 százalék feletti is lehet egy-egy területen a fertőzött kullancsok aránya, és a fertőző kullancsok 80–90 százaléka hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumokat. Mivel a kór védőoltással nem megelőzhető bakteriális fertőzés, nagyon fontos a mielőbbi felismerése. A Lyme-kór számos tünete könnyen összetéveszthető más betegséggel. A kórokozók hihetetlenül változékonyak, és bármikor képesek más-más szervet károsítani, ezzel újabb és újabb tüneteket okozni. Antibiotikumkúrával a Lyme-kór meggyógyítható – még az idült, több éve vagy évtizede fertőződött betegeknél is jelentős javulás, rendszerint gyógyulás érhető el. A Lyme-kór az egész szervezet betegsége, tehát a kokárda alakú Lyme-folt csak felszínesen jelzi a kórképet: eltűnése nem jelenti minden esetben a szervezet gyógyulását, ahogy megszűnése sem. A kezeletlen Lyme-kór idült, hosszadalmas betegség, ezért gyakran társulhat más betegségekhez. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, tehát a fertőzést jobb megelőzni. 

Kora tavaszi agyvelő- és agyhártyagyulladás

A kullancsok néhány százaléka terjeszti az ún. kullancsencephalitist (kora tavaszi agyvelő- és agyhártyagyulladás). Míg a Lyme-kór tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre megelőzési lehetőség, addig a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással elkerülhető. Ez csak akkor hatékony, ha megfelelő ellenanyagszint alakul ki az oltottak szervezetében. Nagyon fontos tehát az időben történő védekezés, az év elején (a fő kullancsszezon előtt) szükséges a vakcinázás. A rendelkezésre álló oltóanyagok a hivatalos oltási sémák betartása mellett biztosítanak védettséget. 

A kullancs eltávolítása

Ha a kullancs még alig kapaszkodott meg, speciális csipesz segítségével tudja eltávolítani, illetve kullancseltávolító műanyag kanállal. Ezekkel az eszközökkel összepréselés nélkül távolítható el a kullancs, megakadályozva, hogy a váladéka a vérbe kerülve fertőzést okozzon. Eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítse, a kullancsot pedig nyomja össze. Ha a kullancs már nem ragadható meg kullancseltávolító eszközökkel, haladéktalanul forduljon orvoshoz. 

Forrás: Diéta és Fitnesz 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában