Munkába állt Flóra, folytatódik a fejlesztés a Palatiában
Díjazott kiadvánnyal köszöntötte az őszt a Palatia Nyomda, amely új berendezésekkel folytatja a technológiai fejlesztést. Eközben a duális képzési rendszerbe becsatlakozva a szakmai utánpótlásról is gondoskodik.
Még a könyvek viszik a prímet, de a csomagolási ágazat is egyre erősödik a győri Palatia Nyomdában, ahol a közelmúltban rangos díjnak örülhettek. A „Bel Canto – Bede-Fazekas Csaba 90” című életrajzi kötet ugyanis elnyerte a Best Print Hungary szakmai versenyen a Nyomtatott Kommunikációért Alapítvány különdíját.
Gyönyörű kiadvány lett, szívesen dolgoztak vele a kollégáim, mondhatni, hozzánk nőtt
– mondta a Presztízs-díjas vállalkozás tulajdonosa, Radek József a könyvről, amely jó példája annak a színvonalnak, amit a Palatia több mint harminc éve képvisel.
A közeljövőben ez tovább emelkedhet, mert bár a beruházások ebben az ágazatban is visszaestek, a régióban piacvezető Palatia Nyomda újabb, közel 100 millió forintos fejlesztésre készül. Egy új, a digitális nyomású könyvekhez használható cérnafűző gép beszerzése a cél, amelyhez az innovációs pályázatot a napokban írják ki. Eddig digitálisan nyomtatott könyveket, kiadványokat csak ragasztott kivitelben vagy kézi cérnafűző berendezéssel tudtak készíteni a nyomdában, ha azonban a pályázat sikeres lesz, a kis, akár 50–100 darabos példányszámban megjelenő könyveknél is könnyedén elérhető lesz a legmagasabb minőség.
Szintén jelentős előrelépést jelentett annak a táblanyomtató berendezésnek a megvásárlása, amely a csomagolási és dekorációs ágazatot erősíti a Palatiában. A „Flóra” típusú gép már munkába is állt, s nemcsak papírra, de ponyvára és textilre is képes nagy formátumban, akár 2 x 3 méteres méretben is nyomtatni. Ezzel bizonyos területeken, például az A/0-s méretű plakátok nyomtatásánál kiválthatja az ofszet technológiát.
Mi is érzékeljük a csomagolási terület dinamikus fejlődését, ennek igyekszünk is megfelelni, és a hagyományos nyomdatechnikai termékek mellett minél többféle megoldást kínálni ebben az ágazatban is. A fenntartható papírcsomagolás minden gyártási ágazatban egyre keresettebb, a kozmetikumoktól az élelmiszerekig, jelentős az exportunk is
– mondja Radek József.
Ehhez persze nemcsak technika, hanem ember is kell, márpedig a munkaerőhiány és az eltűnő utánpótlás a nyomdászszakmát is sújtja. Ezért csatlakozott idén a Palatia Nyomda a duális képzési rendszerhez, és működik közre a győri Móra-iskola nyomdásztechnikus-képzésében. Az első hónapok tapasztalatai biztatóak, eddig nyolc tanuló töltötte a gyakorlatát a Palatiában, akik remélhetőleg hozzájárulnak majd az öregedő szakembergárda felfrissítéséhez.