2 órája
Húsz éve teremt otthonokat az Ubrankovics Kft.
Szívvel-lélekkel készítik a gerenda- és készházakat az Ubrankovics Kft.-nél, amely idén ünnepli faépítészeti tevékenységének 20 éves évfordulóját. A családi vállalkozás az évforduló alkalmából kétnapos nyílt napot rendezett a napokban, amely hatalmas érdeklődésnek örvendett, hiszen az ország számos pontjáról több mint kétszázötven érdeklődő érkezett a soproni telephelyre.
Noha az Ubrankovics Kft. alapítása több mint három évtizedre tekint vissza, azonban 2004 óta hazánkban elsőként foglalkoznak CNC-technológiájú faházak, otthonok gyártásával. Az alapító, Ubrankovics Pál nagy örömére a vállalkozást gyermekei nagy lelkesedéssel viszik tovább, és a cég sikerének töretlenségét mi sem bizonyítja jobban, mint az évfordulóra szervezett nyílt nap sikere. A kétnapos rendezvényre érkezők átfogó képet kaptak arról, hogyan készülnek az energiatakarékos és környezetbarát otthonok, a látogatók pedig mindent megtekinthettek a gyártástól egészen a lakott otthonig.
Az Ubrankovics Kft. két évtizeddel ezelőtt kezdett gerenda- és készházak gyártásával foglalkozni. Az évforduló alkalmából szervezett nagyszabású nyílt napnak mi volt a célja?
A nyílt napnak van egy előzménye. Tavaly Budapest mellett építettünk egy szép házat, amelynek tulajdonosai beleegyeztek, hogy bemutassuk az érdeklődőknek, ahol ott volt a tervező, a kivitelező, vagyis mi, és az építtető is. Így az érdeklődők minden kérdésüket fel tudták tenni, és jó visszajelzéseket kaptunk. Aztán elhatároztuk, hogy az évfordulóra kétnapos nyílt napot szervezünk, amelynek több apropója is van. Egyrészt természetesen megünnepelni a húszéves fennállást, másrészt átfogóan bemutatni a teljes gyártási folyamatot, az épülő háztól egészen a lakott családi házig.
– mondta Ubrankovics Pál.
A családi vállalkozás fő profilján túl elkötelezettek a környezet iránt. Honnan ered az Ubrankovics család természet iránti szeretete?
Már nyolcadikos koromban kijelentettem, hogy erdészeti vonalon szeretnék tanulni. Ezt az ötéves erdészeti technikumi képzés követte itt, Sopronban. Meg kell jegyeznem, hogy egy Salgótarján környéki kis faluból származom, és akkoriban ez egy kicsit más dimenziókat jelentett, mint ma. A technikum után újabb öt évet töltöttem el az erdészeti és faipari egyetem erdőmérnöki karán. Ha mélyebben szeretnék belemenni, a természet iránti szeretetem egy valódi családi örökség. Nagyapám, akit nem ismerhettem, bányász ember volt, de mindenféle famunkához értett. Otthonában minden bútort saját maga készített el fából. A családom is úgy tekintett rám, mint aki az ő készségeit örökölte. Nagy örömömre a természet szeretetét a három gyermekem is továbbviszi.
– fogalmazott Ubrankovics Pál.
Húsz évvel ezelőtt, 2004-ben kezdték el a gerenda- és készházak gyártását. Hogyan emlékszik vissza az elmúlt két évtizedre?
Talán arra vagyok a legbüszkébb, hogy a két fiam és egyikük párja viszi tovább a családi vállalkozást. Nagyra értékelem azt is, hogy fiatal, lelkes, szakmailag és emberileg is kiváló értékrendet képviselő csapat dolgozik a cégnél, amelynek sikerült megtartania a családi vállalkozás jellegét. Emellett büszke vagyok arra is, hogy évtizedek óta bizalmat szentelnek nekünk az ügyfeleink, akik sok pozitív visszajelzést adnak.
– összegezte Ubrankovics Pál.
Húsz éve teremt otthonokat az Ubrankovics Kft.
A cég fennállása óta mi jelentette a legnagyobb kihívást?
Ez változó, hiszen kihívást jelenthet, ha nehezen megközelíthető hegyre kell felvinni az épületelemeket, de sokszor az időjárás is okoz nehézségeket. Még nem találkoztunk olyan akadállyal, amit ne tudtunk volna megoldani! Emellett vannak felkérések is, amelyek némi fejtörést okoznak. Az egyik legkülönlegesebb építmény, amelyet a cégünk készített, a fertőbozi Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet épülete. A vizsgálóállomás nem tartalmazhatott mágnesezhető anyagot, így kézenfekvő volt, hogy fából épüljön. Olyan komoly előírásoknak kellett megfelelnünk, mint például az, hogy minden oldala pontosan tízméteres legyen. Nagy kihívás volt ez a munka, de azóta is büszkén gondolok rá, hogy milyen célokat szolgál.
– avatott be a részletekbe Ubrankovics Pál.