2024.07.08. 08:05
A válás krízise - dr. Stöckert Dávid mediátorral beszélgettünk
Podcaststúdiónk vendége volt dr. Stöckert Dávid mediátor, akivel napjaink egyik legjelentősebb személyes válságáról, a válásról beszélgettünk.
Stöckert Dávid mediátor azt vallja, hogy a válás feldolgozása egy gyászfolyamat, amelyet nem lehet és nem is szabad siettetni. Fotó: Szalay Károly
Kiderült, hogy az utóbbi években nőtt a házasságok felbontásának száma, és még a látszólag stabil kapcsolatok is gyakran véget érnek. Az online világ, a közösségi média és a felgyorsult életmód pedig mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kapcsolatok gyorsabban bomlanak fel.
A szakember kiemelte, hogy bár közkeletű vélemény, hogy a házasságok fele válással végződik, a valóság ennél árnyaltabb. - A hosszabb élet és az életmód változásai befolyásolják a kapcsolatok tartósságát. Korábban, amikor az emberek rövidebb ideig éltek, a házasságok is kevesebb kihívással szembesültek. Manapság azonban az emberek több időt töltenek együtt, ami több konfliktust is hozhat magával - hangsúlyozta.
Hallgassa meg!
- Az anyagi függetlenség is szerepet játszik a válások számának növekedésében. A mai társadalom nagyobb hangsúlyt fektet az egyéni boldogságra és önmegvalósításra, ami sokszor a kapcsolatok rovására megy. Emellett a modern technológia és az online ismerkedés is megváltoztatta a kapcsolatok dinamikáját. A social media illúziója, miszerint könnyebb ismerkedni, gyakran csalódáshoz vezet, mert az online térben hiányoznak az elsődleges impulzusok, amelyek az élő találkozásoknál jelen vannak - tette hozzá.
- A válást a legtöbben kudarcként élik meg, hiszen valami, amiben hittek és amiben kényelmet találtak, véget ér. A válás egy sokk, ami újrakezdésre kényszerít, és ez nem kevés önismereti munkát igényel. Az új élet felépítése mellett a közös gyerekek is örökre összekötik a szülőket, ami tovább bonyolítja a helyzetet - mondta.
- A válás azonban nemcsak a fiatal generációra jellemző, hiszen az idősebb korosztálynál is egyre gyakoribbak, ami különösen nehéz. Ilyenkor már hosszú évek szokásai és kötődései alakultak ki. A szakítás feldolgozása és az újrakezdés itt még nagyobb kihívás, de a megfelelő kommunikációval és mediációval el lehet válni békében és meg lehet teremteni az új alapokat - hangsúlyozta a szakember.
- Azt sem szabad elfelejteni, hogy a válás feldolgozása egy gyászfolyamat, amelyet nem lehet és nem is szabad siettetni. A gyászév, amit a hagyomány is ajánl, gyakorlati szempontból is fontos, ez az idő elég arra, hogy az ember kialakítsa új szokásait és megbarátkozzon a helyzettel. Ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy az egyén újraépítse önmagát és felkészüljön egy esetleges új kapcsolatra - zárta szakember.
kisalfold.hu podcast
- Legendás bűnügyek és sportolók könyvbe foglalva – Sudár Ágnes újságíróval beszélgettünk
- Improvizáció mesterei Sopronban
- Lego kiállítással gyűjtöttek adományokat a Kossuth Gimnáziumban Mosonmagyaróváron – fotók, videó és podcast
- Tánc a testért, és a lélekért - A győri DanceRehab szakembereivel beszélgettünk
- Szentivánéji álomból a Dráma a Szalonba - Podcast Buvári Lillával és Hajdu Tiborral