6 órája
Drónok a fókuszban – Fórumot tartottak Győrben a csúcstechnológiáról
Három földrész tíz országából érkeztek Győrbe dróntechnológiában jártas szakemberek csütörtökön, hogy megtárgyalják a terület kihívásait.
A drón olyan távirányítós repülő eszköz, melyet különféle célokra használhatunk. Az elmúlt években a dróntechnológia rendkívül dinamikusan fejlődött, a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően újabb és újabb alkalmazási lehetőségei jelentek meg a mezőgazdaságtól az egészségügyön és a katasztrófavédelmen át az infrastruktúra-üzemeltetésig.
A Drón Fórum 2024 elnevezésű esemény megszervezését az Európai Unió jelenlegi magyar soros elnökségének azon célja inspirálta, hogy az iparági vezetők, a kutatók és a döntéshozók közös gondolkodással alakítsák ki a drónhasználat biztonságos és innovatív jövőjét. A programot a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja, az Edutus Egyetem és a Cloud For Intelligent Airplace (CloudIA) Zrt. rendezte meg csütörtökön az egyetem Innovációs Parkjában.
– Az Európai Unióban a fókusz a drónokkal kapcsolatos különféle jogi szabályozásokon van, míg Ázsiában a fejlesztéssel, gyártással foglalkoznak főként – foglalta össze a Kisalföld kérdésére Takács Olivér, a Science Park szakmai vezetője.
Takács Olivér elmondta: a drónok manapság már nemcsak a szórakozás eszközei, ezt a funkciót jócskán túlnőtték. Manapság a fejlesztések fókuszában az áll, hogyan lehet kritikus körülmények között az emberi beavatkozást drónok, robotok segítségével helyettesíteni. Magyarországon a katasztrófavédelem és a rendvédelmi szervek szakemberei használják ki a drónok adta lehetőségeket: például nehezen megközelíthető helyen bajba jutott embereket kutatnak fel madártávlatból.
Nagy lehetőségek vannak a biztonságkritikus területeken. A mezőgazdaság már használja, sok esetben a permetszereket drónokkal szórják szét. Atomerőművek területén is nagy hasznát tudják venni annak, hogy emberek biztonságos távolról tudják irányítani, és szereznek információt a kritikus területről
– részletezte.
Takács Olivér szerint, ha a csernobili atomkatasztrófa idején léteztek volna drónok, jóval kedvezőbb lett volna az esemény kimenetele. Magasról, tisztes távolból, a sugárveszélyt elkerülve tudták volna felmérni a baleset következményeit, így jócskán kevesebb emberáldozatot követelt volna a robbanást követő sugárfertőzés. Mint mondta, robotokkal próbálkoztak már abban az időben is, de akkor még gyerekcipőben járt ez a technológia.