4 órája
Civil pályázat – Meghirdették a 2025-re vonatkozó kereteket, forrásokat – Fotók
A 2025-ös civil pályázatok aktuális kérdéseiről tartottak tájékoztatót csütörtökön délután Csornán. A premontrei rendház dísztermében a civil pályázat elérhetőségeiről, részleteiről a Miniszterelnökség munkatársai beszéltek az érdeklődőknek.
Rábaközi civil szervezetek vezetői, képviselői gyűltek össze csütörtökön délután Csornán, a premontrei rendház dísztermében, hogy a civil pályázatokról tájékozódjanak. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ szervezésében a civil szféra aktuális kérdéseiről, illetve a 2025-ös civil pályázati lehetőségekről, forrásokról hallgattak meg tájékoztatót. A résztvevőket dr. Bónáné dr. Németh Katalin, Csorna polgármestere köszöntötte. Kiemelte: a rohanó világban egyre ritkább, ha valaki önkéntesen, a közjó javára szánja szabadidejét. "Ezeket a jóérzésű embereket meg kell becsülni és mint egy jó szülőnek, a háttérből egyengetni kell az újukat, ha kell támogatni, ha kell dicsérni kell"– fogalmazott.
Civil pályázat, lehetőségek, források
A polgármester hozzátette: a csornai önkormányzat is szívén viseli a civil szervezetek sorsát. A város költségvetésében minden évben különítenek forrást működésük támogatására. A civil alapban idén több mint tízmillió forint volt, amiből huszonegy szervezetnek nyújtott segítséget a város. Mint kifejtette, a civilek elhivatottak, hisznek céljaikban, öregbítik a város hírnevét és követendő példát mutatnak.
Bízom benne, hogy az eddig kialakult jó viszony, az együttműködés, a közös munka a jövőben is fennmarad
– jegyezte meg dr. Bónáné dr. Németh Katalin.
A továbbiakban Gyopáros Alpár országgyűlési képviselő, kormánybiztos mondta el gondolatait a civil szervezetek támogatásáról. Elsőként az önkormányzatokat említette, melyek segíthetik tevékenységüket, ha olyan anyagi helyzetben vannak. Azok a csoportok azonban, melyek nem részesülhetnek önkormányzati támogatásban, a központi forrásokra számíthatnak.
Tájékoztató a premontrei rendház dísztermében Csornán.
Fotók: CS.K.A.– Az elmúlt időszakban három jelentős forrás volt. Az egyik a Nemzeti Együttműködési Alap, második a Városi Civil Alap, harmadik a Falusi Civil Alap. Utóbbi a Magyar Falu Program keretében működik, de szorosan együttműködve a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságával. Nem véletlen, hogy a két alap tematikáiban vannak átfedések – fejtette ki Gyopáros Alpár.
Hozzátette: a falusi civil alapról egyelőre nem tud tájékoztatást adni, mivel a központi költségvetés elfogadása decemberben várható. Akkor derül majd ki, hogy mekkora forrás áll majd rendelkezésre erre a célra. A politikus utalt rá, hogy az elmúlt évek gyakorlata várhatóan nem változik.
A falusi civil alap alprogramjai rendkívül népszerűek voltak és jó területeket céloztak meg. Ez pedig azért sem véletlen, mivel ez az alap is úgy építkezett, hogy a falusi civil szervezetek igényeit kielégítse. Az elmúlt három és fél évben közel hét és félezer támogatói okiratot írtunk alá és közel 23 milliárd forintot kaptak az érintett szervezetek
–tájékoztatott Gyopáros Alpár.
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a civil szféra aktuális változásairól számolt be. Kiemelte: november 12-én meghirdették az időszerű pályázatokat a 2025-ös forrásokra. Több mint 6,9 milliárd forintos keretről van szó a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) keretében. A NEA-hoz benyújtott pályázatok mintegy hetven százaléka volt nyertes az elmúlt években. Külön említette a csütörtökön hirdetett és december 13-ig pályázható egyszerűsített pályázatot, melyen 400 ezer forintra lehet az igényt benyújtani és gyakorlatilag mindenki nyer, aki pályázik, amíg a keret tart. Az elmúlt évek tapasztalata viszont az, hogy a keret elegendő. Ennek a pályázatnak az a célja, hogy azokat a civil szervezeteket is támogassa, melyek kisebb léptékben terveznek.
– Az idei NEA-kiíráson, azaz amin idén nyerhettek támogatást a civilek, Győr-Moson-Sopron vármegye szerepelt a legjobban. 837 beadott pályázatból 788 volt érvényes és 592 pályázat nyert, ami 75 százalékos arány. Az elnyert összeg 436 millió 340 ezer forint volt, amiből a civilek a közösség építésére fordítottak – jegyezte meg Szalay-Bobrovniczky Vince.
A megbeszélésen a helyettes államtitkárság munkatársai a pályázatok részleteibe avatták be az érdeklődőket.