kisalfold.hu podcast

2024.11.10. 09:10

Improvizáció mesterei Sopronban

Az improvizációs színház olyan műfaj, ahol az előadások, az interakciók spontán, a színpadon, közvetlenül a nézők előtt születnek. A Kisalföld legújabb podcastjában Szukics Imrével és Krajnyák Bernadettel, a soproni Gerilla Impro Színház tagjaival beszélgettünk, ennek a csodálatos és varázslatos világnak a különlegességeiről, kihívásairól.

Varga Henrietta

Az improvizációs színház lényege, hogy minden jelenet és párbeszéd az előadások alatt, közvetlenül a nézők szeme előtt születik meg. A műfaj különlegessége abban rejlik, hogy a színészek azonnal reagálnak egymásra és a közönség visszajelzéseire, így minden előadás megismételhetetlen élményt nyújt. A soproni Gerilla Impro Színház csapatának története 2016-ra nyúlik vissza, amikor a társulat első, még kísérleti jellegű próbáit tartották. 2018-ban azonban már egy állandó társulattal vágtak bele az improvizáció világába.

impro
A Gerilla Impro Színház nyitott műhelyeibe garantáltan egyedi és megismételhetetlen élményben lehet része a résztvevőknek Fotó: Máthé Daniella

Improvizáció mesterei

- Az osztott figyelem elsajátítása elengedhetetlen: a színésznek nemcsak a partnereire, hanem a közönség reakcióira is figyelnie kell. Ez a fajta koncentráció gyors döntéshozatalt kíván, ami alapvető az improvizációs műfajban - mondta Szukics Imre. - Gyakran külső trénereket is hívunk, akiktől a színpadi mozgásban vagy épp a beszédtechnikában segítenek bennünket. Olyan segítők is megfordultak már a társulatnál, mint Kalányos Tamás színházi rendező, Rovó Péter balett táncos, Németh Fruzsina, aki a pesti színházakban tanít vagy Perényi Balázs, az improvizációs műfaj elismert mestere– tette hozzá Krajnyák Bernadett.

Az improvizációs színház nemcsak a színpadon fejlesztő hatású, hanem a mindennapi életben is profitálhat belőle mindenki. A spontaneitás és a rugalmasság azok a készségek, amelyeket a társulati tagok színpadon és azon kívül is hasznosítanak. - A reakciókészség, a konfliktusok kezelése vagy épp a kreatív problémamegoldás mind-mind azt eredményezi, hogy az improvizációval foglalkozó könnyebben boldogul a hétköznapi helyzetekben. - Azt gondolom, ez valóban egy óriási előny számunkra, hiszen amikor esetleg konfliktusba keveredünk, utólag már nem az jár a fejünkben , hogy ezt vagy azt kellett volna mondani. Improvizáció közben megtanultunk reagálni – mesélte Szukics Imre, aki saját munkahelyén is tapasztalta, hogy ezek a készségek hogyan segíthetnek helytállni váratlan helyzetekben.

- Gyakran arra kérjük a közönséget, hogy mondjanak egy érzelmet vagy egy szót, amiből kiindulva jeleneteket építünk. Az improvizáció ezzel a módszerrel közvetlen kapcsolatot teremt a színpad és a nézőtér között, ahol a közönség is részese lehet a történetnek. Az előadásaink gyakran reflektálnak a társadalmi vagy a személyes témákra, sokszor görbe tükröt tartva a nézők elé, ezzel is ösztönözve őket az önreflexióra - mondták.

A Gerilla Impro Színház tagjai nemcsak előadásokat tartanak, hanem nyitott műhelyeket is szerveznek, ahol a résztvevők olyan készségeket fejleszthetnek, mint a spontaneitás, a kreativitás és az önbizalom.

- Ezek az alkalmak lehetőséget nyújtanak, hogy bárki kipróbálja magát a "színpadon", akár előzetes tapasztalat nélkül is.Ezeken a műhelymunkákon mindenki fejlesztheti önmagát, és olyan szituációkat élhet át, amikre a hétköznapokban talán nem lenne lehetősége. Az improvizáció gyakorlása mind az önismeretet, mind a másokkal való együttműködést elősegíti. A rögtönzött színház világa izgalmas kihívásokkal teli, ahol a színészek a látogatókkal együtt alakítják a pillanatot, miközben a saját készségeiket is fejlesztik – emelte ki Bernadett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában