2021.07.06. 13:56
Európa-szerte keresik a péri strucctojást
Kezdetben öt kakast szerettek volna venni Regenyei Krisztináék, amelyek közül kettőről később kiderült, hogy tojó. Most összesen 21 tenyész- és két növendék állat él a farmon.
– Úgy gondoltuk, egy 1,5 hektáros terület növénytermesztéshez kevés, ezért kezdtünk állattartásban gondolkodni. Utánanéztünk, melyik a legegyszerűbben tartható állat, és azt az információt kaptuk, hogy a strucc. De végül rá kellett jönnünk, hogy közel sem olyan könnyű, mint ahogy azt leírták nekünk – mesélte lapunknak a péri Regenyei Krisztina.
Három célra választják
– A struccot háromféle céllal szokták tartani. Hízónak a húsáért, tenyészállatnak a csibékért, illetve a tojásáért, valamint hobbicélra, az udvar díszének. A farmon csak kényszervágást szoktunk tartani, tehát például ha egy állat megsérül és már nem lehet megmenteni. Egy strucc egyévesen körülbelül 100 kilogramm, ebből 1 kiló körüli a szíve és 2 kiló mája, 15 kiló csontja, 4–6 kiló hája, 4 kiló bőre, 2 kiló tolla, 2,5 kiló nyaka és 30–35 kilogramm színhúsa van. Ez utóbbi vörös hús, ami nagyon egészséges, mivel koleszterinben szegény és vasban gazdag, zsírmentes vadhús.
Regenyei Krisztina azt is elmondta, hogy a tenyészállatok tollát az autó- és a kreatív ipar is előszeretettel használja. Hízónak eladni most nem is tudnak, mivel akkora a kereslet a tojásra és a csibére.
– Tizennégy tojónk van, amelyek idén már közel 500 tojást tojtak. Itthon is van kereslet, de a külföldi partnerek a legnagyobb felvásárlók. Európa-szerte adunk el, például Franciaországba, Németországba és Olaszországba. Sőt, vannak, akik háziállatnak veszik, amit azonban érdemes kétszer is átgondolni, mivel a strucc csapatban élő állat, így minimum három példányt kell tartani, különben elpusztulnak.
Nem könnyű tartani
Regenyei Krisztina elmondta: struccot tartani egyáltalán nem könnyű, viccesen úgy fogalmazott, hogy „a struccnak az a hobbija, hogy kimúlik”.
– A kismadarak könnyen felfáznak, így nagyon kell figyelni a környezetükre. Ha nedves a talaj, a sár beleragad a tollukba és eltörheti a szárnyukat, ezért van nálunk mindenhol homok. A táplálásuknál pedig oda kell figyelni a takarmány összetételére és méretére is, ugyanis a túl nagy takarmány eltömítheti a gyomrukat. Nagyon kíváncsi állat, mindent megnéz és megpróbál megenni, így folyamatosan résen kell lenni. Ugyanakkor nagyon érzékeny a stresszre is, zajos munkagépek, befogás vagy akár az élettere megváltozása miatt elpusztulhat.
Madarak a farmon
A Pér melletti farmon most már nemcsak struccok, hanem fürjek, kacsák, pulykák és csirkék is laknak. A család látogatókat is szívesen fogad, de szigorúan csak előre megbeszélt időpontokban, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy a strucc vadállat, így nem lehet felelőtlenül sétálgatni a karámok közt.
– Nem egyszerű, de egyáltalán nem bántam meg, hogy belevágtunk – tette hozzá Regenyei Krisztina, miközben az egyik tojó a kerítésen kidugva a fejét játékosan csipkedte az ujját.