2023.07.21. 11:33
Hogyan spóroljunk diákként? Íme néhány tipp ehhez a kihíváshoz
Akár szünidőben, akár iskola mellett dolgozunk, számtalan előnye van, ha már diákként szerzünk tapasztalatot. Például megemlíthetjük az időmenedzsment fejlesztését, egy vállalati kultúra megismerését, vagy a különböző szakmákba való betekintést mindenféle elköteleződés nélkül. Minél előbb saját lábra állunk anyagiak tekintetében, annál önállóbak és talpraesettebbek leszünk.
Szünidőben dolgozni? Komolyan?
A diákok motivációi között számtalan okot figyelhetünk meg diákmunkák elvállalására. Ezek lehetnek a jogosítvány megszerzése, egy fesztiválra eljutni, vagy egy drágább tárgy megszerzése, ami egyébként a családi (szülői) kasszát jelentősen megterheli.
Az egyik leghasznosabb skill, amit a diákmunkák által megtanulhatunk, az a pénzzel történő bánásmód. Az elvégzett munkánk által megkeresett pénz a saját kezünkbe kerül, amit szabadon költhetünk el. Ilyenkor könnyebben csúszhat bele az ember felelőtlen költekezésbe.
Ezt mégis hogyan tudjuk kikerülni? Íme, néhány tipp, aminek segítségével megtanulhatunk spórolni:
Költségvetés vezetése
Először is fontos, hogy tisztában legyünk bevételeinkkel és kiadásainkkal. Ezek vezetéséhez lehet használni egy költségvetés-tervező alkalmazást, amit könnyedén letölthetünk okostelefonunkra vagy számítógépünkre. Amennyiben nem szeretnénk ilyen alkalmazások használatával foglalkozni, használhatunk egy sima jegyzetfüzetet, vagy szerkeszthetünk egy Excel táblázatot. Előfordulhat, hogy megdöbbentő lesz szembesülni vele, mire mennyi megy el egy adott hónapban, de legalább tisztább képet kaphatunk jelenlegi anyagi helyzetünkről.
Ha netán marad pénz a hónap végére, kicsit fellélegezhetünk. Sokaknak hitelt kell felvenniük, hogy minden vágyukat teljesítsék. Amúgy nem árt elgondolkozni azon, tényleg szükségünk van-e egy-egy tárgyra, vagy csak pillanatnyi fellángolás, vágy kerít hatalmába bennünket.
Egy jól vezetett táblázat biztosítja, hogy minden forintnak meglegyen a helye, ami a megtakarítások tervezését is megkönnyíti. Ezáltal könnyebb lehet látni, hogy milyen területen szükséges lefaragni a kiadásokból.
Alakítsunk ki megtakarítást!
Az, hogy mekkora összeget érdemes megtakarításokra szánni, nagyban függ attól, hogy mennyit keresünk egy adott hónapban. Általánosságban azt lehet mondani, hogy a kisebb megtakarítási célok elérhetőbbek és kevésbé megterhelőek.
Adjuk el a felesleges tárgyakat
Eljött az idő, hogy megváljunk a soha nem hordott ruháktól, amiket esetleg egy impulzusvásárlás során vásároltunk. Vagy az olyan számítástechnikai eszközeinktől, amiket már nem használunk. Meghirdethetjük az interneten, ezáltal némi extra bevételhez juthatunk.
Tűzzünk ki jutalmakat!
A spórolás folyamata okozhat stresszt, ezért érdemes valahogy ezt a rossz érzést ellensúlyozni. Például nagyszerű eszköz az, hogy költségkeretet biztosítunk egy vacsorának a kedvenc éttermünkben, vagy akár egy közös baráti programnak. Ha ez segít abban, hogy kiegyensúlyozottabban éljük meg a folyamatokat, talán kevésbé fogunk vigaszként költekezni felesleges dolgokra, így könnyebben elérhetjük céljainkat.
Ne mentsük el bankkártya adatainkat!
Ha egy online üzlet feldobja az opciót, hogy a későbbi vásárlásokhoz elmentse-e a bankkártyánk adatait, mondjunk inkább nemet. Az egyetlen gombnyomással történő vásárlás ugyanis meggondolatlan döntésekhez vezethet.
Internetes rendelések esetén érdemes 24 órát várni, miután a kosárba tettük a terméket. Ha kikerültünk úgymond a vásárlási helyzetből, lehet, hogy 24 órával később már másképp látjuk a helyzetünket, és nem is biztos, hogy szükségét érezzük annak, hogy megvásároljunk egy terméket.
Amikor végre elértük az áhított célt, például egy fesztivált vagy nyaralást, figyeljünk ott is az összegekre! Egy fesztiválon könnyedén előfordulhat, hogy például egy ásványvíz a többszörösébe kerül, mintha megtöltenénk a kulacsunkat csapvízzel, vagy vennénk palackozottat a boltban. Ha több bolt van közelünkben, érdemes megnézni a különböző heti akciókat. Például lehet, hogy a Lidl szórólapban találunk jó áron 0,33 literes üdítőt, s akkor a nagykiszerelésű palackot sem kell sebtében elfogyasztani, nem kell a buborékvesztéstől tartani.
Egy-egy rendezvényen a biztonsági ellenőrzés során a “kintről” behozott folyadékokat sajnos meg szokták kérni, hogy ne vigyük be a biztonsági szabályok miatt. Amikor számoljuk össze a költségeket, érdemes ezekkel az árakkal is tisztában lenni, hogy ne az adott helyszínen érjen minket meglepetés, és ezen aggódjunk a szórakozásunk ideje alatt.
Bármilyen spórolási módszert dolgozunk ki, vagy alkalmazunk a fent elhangzottak közül, itt is fontos megemlíteni az egyensúlyt. Érdemes nem túlzásba esni a költekezéssel, viszont a megdolgozott pénzünkből engedjük meg magunknak, hogy ésszel költekezzünk. Elvégre ezért dolgoztunk!