Saját gondozás, ízletes termés

2022.06.20. 05:46

Balkonra is paradicsomot

Címkék#paradicsom

A paradicsom a legkedveltebb kultúrnövényünk. Sok fajta közül választhatunk, zömök, determinált és lugas változatokban egyaránt. A balkonon is nevelgethetjük egyes fajtáit, a megfelelő gondozást meghálálják finom termésükkel.

Szabó Csilla

Kis helyen, például balkonon, teraszon kétféle változatát ültethetjük sikerrel a paradicsomnak, vagy törpe, balkonparadicsom fajtát, vagy folyton növő koktél típusút. Fotó: Dreamstime

Kis helyen, például balkonon, teraszon kétféle változatát ültethetjük sikerrel a paradicsomnak, vagy törpe, balkonparadicsom fajtát, vagy folyton növő koktél típusút. Az utóbbihoz támrendszer, futtatórács szükséges. Viszont így sok apró édes termést szüretelhetünk egészen az ősz fagyokig - magyarázza Ujhelyy Károly hobbikertész, a Kertszövetség országos elnökségének tagja.

Intenzív tápanyagfelvétel

A paradicsom melegigényes növény. A palántákat április végén, májusban már kiültethetjük szabadföldbe vagy akár egy dézsába, ládába. A lényeg, hogy legalább 30 centiméter mély legyen a ládája, mert a megvásárolt palántát a szaporítópohár kétszeres mélységére ajánlatos ültetni. Ennek előnye, hogy a mélyre ültetett szár is kigyökeresedik, így a tápanyagfelvétel intenzívebb lesz. 

Szomjazik a napfényre

A paradicsom az egyik legnapfényigényesebb növény. A szakember felhívta a figyelmet, hogy csak akkor hoz megfelelő termést, ha a napfényes órák száma legalább 6-8 óra. Ezért a déli, délkeleti fekvésű balkon a kedvező számára. A paradicsomot folyamatosan gondozni kell, például a hónaljhajtásokat 5-10 centiméter elérésekor kicsípni, és a növényt a karóhoz kötözni. Tápanyagigényes is, a kalciumot csak lombtrágyázással képes megfelelően felvenni. Nyár közepétől kezdődően az esősebb, nyirkos idő sajnos kedvez a paradicsomvész kialakulásának. 

Fotó: Dreamstime

Ujhelyy Károly kerüli a vegyszeres permetezést, és csak a víz és tej 4-1 arányú keverékével permetezi le hetente a paradicsom növényeket. A tűző nap a termésen napégést okozhat, amely ellen a termést a levelek általi takarásával védhetjük.  A növény talaját öntözni kell, de a túlöntözést kerüljük, mert az a termés felrepedését okozza, ami pedig kedvez a gombásodás kialakulásának. Csak teljesen érett állapotban szüreteljük, hogy ízvilága megfelelően érvényesüljön. Ha pedig sok a termés, a felesleges mennyiséget bezacskózva fagyasztóban tárolhatjuk, hogy télen levesekhez, pörköltekhez téve újra élvezhessük a zamatos ízeket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában