Nemzeti gyásznap

12 órája

Forradalmárokra emlékeztek a rabtemetőben – Fotók

A nemzeti gyásznapon az emlékezők koszorúkat, virágokat és mécseseket helyeztek el az 1956-ban Jánostelepen eltemetett, mártírhalált halt kilenc forradalmár tiszteletére emelt kőhalomra és kopjafákra.

Varga Henrietta

November negyedikét az országgyűlés 2013-ban nyilvánította nemzeti gyásznappá. Ez a nap az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulója. A Sopronkőhida-Jánostelep melletti régi rabtemető közelében nyugszik a forradalom nyolc, Győrben kivégzett résztvevője: Czifrik Lajos, Földes Gábor, Gulyás Lajos, Kiss Antal, Tihanyi Árpád, Török István, Weintrager László, Zsigmond Endre, valamint Szigethy Attila, a Dunántúli Nemzeti Tanács egykori elnöke.

forradalmár
Kilenc forradalmár emlékhelye található a sopronkőhidai  rabtemetőben Fotó: Szalay Károly

Forradalmárokra emlékeztek a rabtemetőben

- Az itt eltemetett kilenc mártír emléke örökre összeforrt Jánosteleppel, a kőhalommal és a kopjafával, amely mostanra a kőhidai "301-es parcella" szimbólumává vált. Az ő bátorságuk, önfeláldozásuk olyan láng, amely nem hunyhat ki az idő múlásával - osztotta meg gondoltait lapunkkal Brummer Krisztián, a soproni Polgármesteri Hivatal irodavezetője. 

- Különösen nagy megtiszteltetés, hogy Büki Lajos, az 1956-os forradalmár is itt volt velünk. Az ő visszaemlékezései ébresztenek rá bennünket arra, hogy ezek az emberek nem pusztán történelmi alakok, hanem valós barátok, bajtársak testvérek voltak, akik saját életüket áldozták fel a szabadságért. 

Büki Lajos csupán 19 éves volt a forradalom kirobbanásakor, de azóta sem telik el úgy nap, hogy ne emlékezne az akkori eseményekre. Elmondta, hogy Török István nemcsak a barátja és szobatársa volt, hanem a győri felkelés egyik kulcsfigurája is. Elkötelezetten próbálta a magyar katonaságot a forradalom oldalára állítani, az ÁVH épületében tárgyalt a vezetőkkel, és a cellák ajtaját kinyitva szabadon engedte a foglyokat. Török István a forradalmat követően ugyan egy ideig Amerikában élt, de a szíve hazahúzta. Hazaérkezésekor azonban letartóztatták és nem sokkal később kivégezték. 

A megemlékezésen Farkas Ciprián, Sopron polgármestere, Simon István és Csiszár Szabolcs alpolgármesterek helyezték el elsőként a megemlékezés koszorúját, majd valamennyi résztvevő főhajtással és virággal rótta le tiszteletét az emlékhelyen.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában