2 órája
Elköszönt Molnár János, Babót polgármestere
Hat önkormányzati ciklussal a háta mögött átadta helyét utódjának Molnár János Babót polgármestere. Huszonhat év után gondolta úgy Molnár János Babót polgármestere, hogy visszavonul. A képviselő-testület díszpolgári címmel búcsúzott tőle, ő pedig azt mondja, hálás, hogy szolgálhatta faluját.
Molnár János, Babót polgármestere a falu díszpolgára lett. fotó: Cs. K. A.
Molnár János Babót polgármestere huszonhat éven át szolgálta faluját. Hat ciklus van a hát mögött és most úgy gondolta, ideje van a visszavonulásnak. Nem indult újra a nyári választáson. A kisalfold.hu interjút készített vele.
Molnár János Babót polgármestere elköszönt
- Huszonhat évvel ezelőtt kezdődött, októberben ért véget polgármesteri pályafutása. Hol kezdjük, az elején, vagy a végén?
- Inkább az elején!
- Rendben! Hogyan került annak idején a községházára?
- 1994-től már önkormányzati képviselő voltam és az akkori polgármester, Garab László megkért, hogy a gázprogram lebonyolítását segítsem a faluban. Megszerettem és éreztem is affinitást ehhez a munkához. 1998-ban megmérettem magam és a község mellettem voksolt. Nem volt könnyű az indulás, hiszen Babót anyagi helyzete nem volt túl rózsás. Kifizetetlen számlákkal bajlódtunk és még azt sem tudtuk, hogyan lesz fűtés a közintézményekben.
- Aztán mindent megoldottak.
- Mindent meg lehet oldani, csak akarat kell hozzá. Elkezdtük a munkát és szépen, lassan alakultak a dolgaink. Akkoriban két utcánk volt portalanított, ma már mind az. Van olyan, amit már kétszer is aszfaltoztunk. Több mint háromezer méternyi járdát építettünk, felújítottuk az összes középületünket. Pedig akkor még nem is volt Magyar Falu Program. Azt szoktam mondani, fogtechnikusnak kellett lennem és amit lehetett, azt megfogtam az önkormányzatnak. Energiahatékony beruházásokat hajtottunk végre, takarékoskodtunk. Ennek köszönhető, hogy most hetvenhétmillió forinttal adhattam át a község számláját. Ebben van szabadon felhasználható hányad is.
- Nyilván segítette a munkáját, hogy civilben pénzügyi területen dolgozik.
- Aki azt gondolja, hogy egy önkormányzatot, egy települést úgy lehet irányítani, mint egy vállalkozást, az nagyot csalódik. Bizony, jó kis időnek el kellett telnie ahhoz, hogy az ember átlássa a helyzetet és megtanulja a mechanizmusokat. Egy vállalkozásban gyors döntéseket hozunk és azokhoz tartjuk magunkat. Az önkormányzatnál szigorú szabályzatok vannak, amiket tudomásul kell venni és a pénzmozgás, a pénzmozgatás sem olyan egyszerű, mint egy vállalkozásnál.
- Végig másodállású községvezető volt. Hogy tudta összeegyeztetni a feladatokat a főállásával, a családdal?
- Nem volt egyszerű és általában az önkormányzat volt az első. Sok családi programunkat írták felül a falu ügyei és szinte mindent azokhoz igazítottunk otthon.
- A tisztségtől díszpolgári címmel búcsúzik. A képviselő-testület ezzel az elismeréssel köszönte meg az elmúlt huszonhat évet.
- Nem tudtam róla, a helybeliek kezdeményezték és éppen emiatt nagy megtiszteltetésnek érzem. A pályám csúcsa, erkölcsi siker és a munkám eddigi egyetlen elismerése. Babóton korábban még senki nem lett díszpolgár.
- Van élet a polgármesterségen túl?
- Nehezen hiszem el, de van. Teljesen más a napirendem, másként indul a nap és nem vagyok huszonnégy órás szolgálatban. A falusi polgármesterség ugyanis egész napos ügyeletet jelent. De ezt vállaljuk, amikor kérjük a választók bizalmát.
- Mire legbüszkébb az elmúlt hat ciklusból?
- Mindenre büszke vagyok, amit elértünk, mert a falunkért tettük. Mert az eredményeket közösen értük el és innen is köszönöm minden munkatársamnak, akikkel együtt dolgoztam az elmúlt huszonhat évben. Emelt fővel adhattam át a polgármesteri széket. Megbecsültük és tiszteltük a múltat, fejlesztettük a jelent és építkeztünk a jövőnek. Hálás vagyok a babótiaknak, hogy szolgálhattam a falumat.