2 órája
Figyelem! Egyre többen szenvednek most ettől a betegségtől
Olvasóink jelezték: nehezen vagy egyáltalán nem tudnak kötőhártya-gyulladás elleni készítményt vásárolni. Vírusos kötőhártya-gyulladás járvány van? Orvost és gyógyszerészt kérdeztünk, akik egyebek mellett elmondták azt is, mennyi idő alatt múlik el a kötőhártya-gyulladás és lehet-e házilag kezelni.
A kötőhártya-gyulladás bárkit érinthet, mégis inkább a gyerekek között terjed a leginkább. Ez roppant egyszerű okra vezethető vissza: a cseppfertőzéssel terjedő, gyulladást okozó vírus akár egy hétig is képes különféle felületeken megtapadni, így nem megfelelő odafigyelés mellett a betegség könnyen elkapható. Hogy mennyi idő alatt múlik el a kötőhártya-gyulladás, az sok tényező függvénye.
– Azt tapasztaljuk, jelentősen nőtt az esetek száma az elmúlt egy évben – mondta el lapunk kérdésére egy győri belvárosi patika gyógyszerésze, dr. Kiss Bernadett. – Kötőhártyagyulladás- járványnak nem mondanám, de határozottan sokan küzdenek vele. Az ismert, vény nélkül kapható termék sokszor hiánycikk nálunk is. Mi azt szoktuk javasolni, keressék fel az orvosukat, aki receptre kapható terméket javasol.
A szakember két kisgyermek édesanyjaként személyes tapasztalatait is megosztotta, mint mondta, tavaly szinte egyik fertőzésből estek a másikba a gyermekei. Olyannyira könnyen fertőz ez a betegség, hogy a gyermekei intézményében azonnal értesítik a szülőt, ha az első tüneteket tapasztalják.
Hogy mik a kötőhártya-gyulladás első tünetei, arról dr. Schmidt Péter győri gyermek-háziorvost kérdeztük: a szem vörössége, viszketése, égő érzése árulkodó, amit később váladékozás kísér.
– Nemcsak a szem fehérje, hanem a szem körüli terület is vörössé, fájdalmassá válhat, ami a mindennapokat jelentősen megnehezíti. A szemek váladékozása pedig állandó diszkomfortot okoz, zavarhat a látásban. Árulkodó jel a szempillákon megjelenő gennyes elváltozás is – sorolja dr. Schmidt Péter.
A szakember hozzátette:
- bakteriális kötőhártya gyulladás
- vírusos kötőhártya gyulladás
- és allergiából fakadó kötőhártya gyulladás is létezik.
Ez utóbbi kapcsán arra hívja fel a szülők és pedagógusok figyelmét, hogy amennyiben fél éven belül többször felüti a fejét a gyulladásos tünet, érdemes allergiatesztet végeztetni.
– Mindig szükséges elgondolkodni, lehet-e a háttérben valami kiváltó ok, akár a táplálékban.
Dr. Schmidt Péter és dr. Kiss Bernadett egyetért abban hogy, amennyiben vírus vagy baktérium áll a tünetek hátterében, nagyon fertőző betegség, nehéz harcolni vele. Az odafigyelés és a megfelelő higiénia nyújt megoldást a gyógyszeres kezelés mellett.
Kötőhártya-gyulladás kezelése házilag
Évtizedekig bevett módszernek számított a kamillateás törölgetés. A megkérdezett szakemberek közül azonban egyik sem ajánlja. A kamilla ugyanis allergizálhat, továbbá a növényen található vegyszermaradványok további kellemetlenségek melegágyai lehetnek.
– A beteggel érintkező textíliák gyakori, napi cseréjét javaslom és a különféle felületek rendszeres tisztítását szoktam javasolni a szülőknek. A gyakori kézmosás elengedhetetlen, a szemmel érintkezés után pedig azonnal szükséges. Érdemes a körmöket rövidre vágni, hogy ne tudjanak a kórokozók megtelepedni és onnan átadni a fertőzést újra.
Hogy elkaptuk-e a fertőzést, az nagyon gyorsan kiderül: két nap után tüneteket produkál a kötőhártya gyulladás.
– Akár 8-10 nap is kell, mire a megszabadulunk tőle – mondta el a házi orvos arra a kérdésre, mennyi idő alatt múlik el a kötőhártya gyulladás. – Fontos továbbá az is, hogy akkor is folytassuk a kezelést 2-3 napig, ha a beteg már nem produkál tüneteket. Arra is felhívnám a figyelmet, hogy kötőhártya-gyulladás esetén soha nem elég csak a beteg szemet kezelni, az egészségeset is szükséges megelőzés gyanánt.