Aggasztó adatok

2024.10.04. 11:22

Lakástüzek Észak-Dunántúlon – Gyakran elektromos hiba, nyílt láng, és a fűtési rendszer hibája miatt csapnak fel a lángok – Fotók

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye szerint az év első három negyedévében összesen 4611 lakóépületben keletkezett tűz az országban, 34-gyel kevesebben, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Győr-Moson-Sopronban, szeptemberben halálos áldozata is volt lakástűznek, egy idős asszony hunyt el Gönyűn. Lakástüzek – mutatjuk az aggasztó adatokat.

Kisalföld.hu

Fotó: Nagy Gábor

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében az olvasható: a legtöbb otthon Pest vármegyében (559), Budapesten (523) és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében (473) gyulladt ki. Lakástüzek során, az év első kilenc hónapjában 57 ezer 114 négyzetméternyi épített terület semmisült meg. Mint írták: a tűzesetekben 420 ember sérült meg, 22-vel többen, mint 2023 első három negyedévében. A kigyulladt házakban 58 ember vesztette életét, egy évvel ezelőtt ez a szám 51 volt. Az első kilenc hónapban a lakóépületekben keletkezett tüzek oltása összesen 3757 órát vett igénybe, 9204 tűzoltójármű vonult ilyen esethez. A tüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 245 eset kapcsán indult tűzvizsgálat. 

Lakástüzek Észak-Dunántúlon – gyakran elektromos hiba, nyílt láng, és a fűtési rendszer hibája miatt csapnak fel a lángok.
Lakástüzek Észak-Dunántúlon – gyakran elektromos hiba, nyílt láng, és a fűtési rendszer hibája miatt csapnak fel a lángok.
Fotó: Mediaworks Archívum

A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, vagy sütés-főzés miatt csaptak fel a lángok. Szándékos gyújtogatás miatt 139 ingatlanban keletkezett tűz. A legtöbbször a konyhában, a hálóban, a kéményben, a tárolóban, vagy a nappaliban csaptak fel a lángok. 

Lakástüzek Észak-Dunántúlon

– Az év első félévében 129 lakóépület gyulladt ki Győr-Moson-Sopronban, tavaly ugyanebben az időszakban 146 alkalomhoz riasztották a tűzoltókat – közölte korábban a Kisalfölddel a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. 

Az esetekben tízen sérültek meg, többségük füstmérgezést szenvedett Győr-Moson-Sopronban. Az első félévben halálos áldozatot nem követeltek a lakástüzek. Ahogy arról a Kisalföld is beszámolt, szeptember 18-án kigyulladt egy egyszintes családi ház Gönyűn, a Deák Ferenc közben, egy ember elhunyt, idős asszony vesztette életét. 

Győr-Moson-Sopronban a leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés miatt csaptak fel a lángok. A legtöbb tűz konyhában (18 százalék), kéményben (13 százalék), illetve hálóban (11 százalék) keletkezett. A mintegy százharminc esetből ötnél, szándékos gyújtogatás történt. 

A gyilkos gáz. Az első három negyedévben az országban 778 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt. 92 ember szenvedett szén-monoxid-mérgezést, 6 ember életét már nem lehetett megmenteni. Szén-monoxid nem csak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet. Valamennyi nyílt lánggal működő eszköz esetén fennáll a szén-monoxid fejlődésének az esélye akkor, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. Érdemes otthonra szén-monoxid érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni. A lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelőt le kell cserélni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában