Sikeresen repült a CanSat

2023.08.14. 11:52

Észak-komáromi Selyések vettek részt az Európai Űrügynökség versenyén

Néhány hete ért haza az észak-komáromi Selye János Gimnázium csapata a spanyolországi Granadából, ahol az Európai Űrügynökség European CanSat Competition 2023 nemzetközi versenyén vettek részt.

Szinak Evelyn

A hatfős csapat Szabó Bence (csapatvezető, PR és kommunikáció, tervezés); Molnár Ferenc (szoftverfejlesztés és tesztelés); Doncs Zsombor (szoftverfejlesztés és tesztelés); Juhász Barnabás (3D-tervezés és összeszerelés); Dóczé Dávid (ejtőernyő-tervezés, rendszerek strukturális tesztelése); Ferenczi Bence (adatelemzés) Hevesi Anikó tanárnő segítségével 2022 decemberétől folyamatosan készült a megmérettetésre, aminek fő célja egy üdítősdoboz méretű, valós műhold szimulációjának elkészítése volt. Az energiaellátó és a kommunikációs rendszert is a fiúknak kellett megtervezniük, megépíteniük,  majd letesztelni.

A Selye János Gimnázium csapata egyedüliként képviselte az országot a nemzetközi versenyen.

A versenyen több mint 22 európai ország, valamint Japán és Kanada képviseltette magát Spanyolországban.

"A TeamGHSat nevet viselő projektunknak az volt a célja, hogy a hőmérséklet és a légköri nyomás mérése mellett egy gamma-szenzort és egy nitrogén-dioxid mérőt is beépítsünk a CanSat-be. Ezzel a tudományos programmal egy valódi űrkutatási elméletet próbáltunk reprodukálni" - mondta el Szabó Bence.

Először az ESA szakemberei megvizsgálták a selyések által épített szerkezetet, és mivel semmijen technikai gond nem adódott, tovább készülhettek a végső ejtőernyőtesztre, ami később szintén gond nélkül lezajlott. A fiúkat meglepte a problémák „hiánya”, hiszen a többi csapattal ellentétben az ő CanSat műholdunk sosem repült, ugyanis Szlovákiában nem rendeztek nemzeti forduló.

A rakétákat Atarfe városa mellől, egy modellezők által használt kis reptérről bocsátották fel.

"Az indítás előtt 25 perccel adódott egy kis gond, ugyanis a navigációért felelős GPS szenzor nem tudott helyadatokhoz jutni. Előző este a végleges teszten probléma nélkül ment. Végül úgy döntöttünk hogy mellőzzük a GPS gondját, és továbbhaladunk a rendszerek tesztelésével, majd elérkezett a start időpontja. Az indítás viszonylag gyorsan lezajlott, 15-20 másodperccel a hajtómű beindítása után már bőven 1000 méteres magasság felett jártunk. A CanSat megtalálása ezzel szemben már egy kicsit nehezebb volt: az átlagos 15-30 perces keresési idővel szemben a mi csapatunk megszakításokkal, de 4 órán át kereste a szerkezetet a cseh és szlovén csapatokkal együttműködve. A CanSat tökéletes állapotban került elő, egy karcolás sem volt rajta. Nagyon örültünk, hogy első nekifutásra nemcsak az iskolánkat, hanem Szlovákiát is kiemelkedően tudtuk képviselni, hiszen a zsűri elmondása szerint is nagyon jól szerepeltünk" - tette hozzá Bence.

A CanSat fejlesztése mellett a hat főből öten az érettségire és a felvételire is készültek. Szerencsére mindannyian sikeresen túl vannak a megmérettetésen, és ősztől már műszaki vagy informatikai karon folytatják tanulmányainkat. Ferenczi Bence pedig az új tanévben már jelentős tapasztalattal és új erővel viszi tovább a stafétát a gimiben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában