2023.04.18. 13:35
Múzeumi szabadegyetem a Tatabányai Múzeum Barátok Köre szervezésében
A Tatabányai Múzeum Barátok Körének szervezésében 2023-ban is megvalósul a Múzeumi Szabadegyetem a Tatabányai Múzeumban. A fő tematikát idén a magyar történelem sorsfordító csatái adják, melyek alapvetően változtatták meg az ország jövőjét.
„A sorozat hét előadásból áll, az első rész már lezajlott, amely időszerűen az 1848/49-es forradalom és szabadságharcról szólt, Kiss Vendel történész, a Tatabányai Múzeum igazgatóhelyettesének előadásában. A szabadegyetem tematikájához tartozik még a honfoglalás kori, a bánhidai és a pozsonyi csata, a nándorfehérvári diadal, a Rákóczi-szabadságharc. Mivel nyilvánosak és díjtalanok, bárki bejöhet a rendszerint a Tatabányai Múzeumban megtartott előadásainkra” – tudtuk meg Izsák Zoltántól, a Tatabányai Múzeum Barátok Körének elnökétől.
Legutóbb, április elején dr. B. Stenge Csaba hadtörténész, Tatabánya Megyei Jogú Város Levéltárának igazgatója volt a szabadegyetem előadója. A fő csapásiránytól kissé eltérő, ugyanakkor egy igen aktuális témáról, az orosz–ukrán háború első évének eseményeiről tartott izgalmas előadást az érdeklődő közönségnek. Az előadó sok, II. világháború utáni, Ukrajnában lévő hadisír feltárásán dolgozott, vett részt, ismeri a terepet.
Dr. B. Stenge Csaba, a levéltár igazgatója elmondta, Oroszországban és Ukrajnában is járt, többször vitt már segélyadományt Ukrajnába, legutóbb tavaly nyáron. Amióta hadiállapotot rendeltek el a két ország között, a levéltárakban sem lehet kutatni. Húsvétkor sem szüneteltek a harcok Oroszország és Ukrajna között, továbbra is ropogtak a fegyverek. A határok ugyan nincsenek lezárva, de kifelé nem mehetnek a 18–60 év közötti ukrán férfiak. Az előadó az orosz–ukrán konfliktus gyökereiről beszélt, ő személy szerint irracionálisnak érezte ezt a katonai akciót.
Akit a téma bővebben érdekel, dr. B. Stenge Csaba hadtörténész YouTube-csatornáján megtekintheti az előadást.
A 2020-ban indult sorozat évről évre izgalmas előadásokkal várja az érdeklődőket, melyek egy-egy fő témát járnak körbe. Ilyenek voltak korábban a vallástörténettel, az I. világháborúval vagy a dualizmus korszakával foglalkozó évadok. Előadóként olyan országosan ismert személyek is vállalták a felkérést, mint dr. Beer Miklós nyugalmazott püspök vagy dr. Romsics Ignác professzor.
Baráti kör
A Tatabányai Múzeum Barátok Köre Izsák Zoltán vezetésével alakult meg évekkel ezelőtt mintegy húsz fővel, jelenleg már több mint nyolcvan tagjuk van. A történelem sokakat érdekel, ez megmutatkozott az eddigi előadásokon, Izsák Zoltán és társai pedig úgy gondolták, a Magyarország szempontjából sorsfordító csaták is sokakat érdekelnek, ezért egy több részből álló sorozatot állítottak össze.