2021.11.05. 08:01
Több rokona is alibit gyártott a darnózseli gyilkosnak
A gyászoló család reméli, hogy mindenki, aki ebben a szörnyű ügyben a tettes oldalán közrejátszott az igazságszolgáltatás akadályozásában, elnyerheti méltó büntetését. A nő egyelőre nem tett vallomást.
F. Csilla és N. János egyeztet dr. Jován László (középen) ügyvéddel. Felvételünk az egyik tárgyalási szünetben készült.
Forrás: Kisalföld archív
Ahogy arról portálunk is beszámolt, csütörtökön a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség vádat emelt hamis tanúzás miatt a darnózseli emberölés miatt elítélt férfi egyik hozzátartozójával szemben, aki alibit próbált neki igazolni a bűntény idejére.
A nő az emberölés miatti büntetőeljárás során tanúként végig hamisan állította, hogy N. János a bűncselekmény időpontjában nála tartózkodott. Élhetett volna mentességi jogával, megtagadhatta volna a vallomástételt, ehelyett többször hazugságokba keveredett. Emiatt akár öt évre börtönbe is kerülhetne. Az ügyészség tárgyalást mellőzve felfüggesztett szabadságvesztést kért.
Juditot senki sem pótolhatja
Éppen egy éve, a gyilkossági ügy jogerős ítéletét követően nyújtotta be a feljelentést a hamis tanúzásról dr. Gál András sértetti képviselő a család kérésére.
– Örülünk, hogy mindenki, aki ebben a szörnyű ügyben a tettes oldalán közrejátszott az igazságszolgáltatás akadályozásában, elnyerheti méltó büntetését. Hogy a gyilkos nővére hamisan tanúzott, az nem kérdés számunkra – hangsúlyozta Kovács Szilárd, az elhunyt Judit testvére, aki arra számít, hogy ha igazolódik a hamis tanúzás, N. János nővére 1–5 év közötti szabadságvesztéssel sújtható.
– Hogy Jánost 21 évre elítélték, a szüleim lelkiállapotára jótékonyan hatott, de Juditot senki, semmi nem tudja számunkra pótolni – fűzte hozzá Szilárd.
A testvérét elvesztő férfitől azt is megkérdeztük, mit szól ahhoz, hogy az ügyészség gyorsított eljárást kezdeményezett tárgyalás mellőzésével és indítványt tett felfüggesztett büntetésre.
– Értelmezésem szerint ez a felfüggesztett az egyszerűsített eljárásra értendő, azaz, ha beismeri a tettét. Véleményem az, hogy ez a beismerés szinte kizárt, ugyanis eddig négyszer vallott másként. Azt pedig, hogy ezt követően az ügyészség milyen álláspontra fog helyezkedni, még nem lehet tudni. Remélem, hogy a tényleges bírósági szakaszban már letöltendő büntetést kérnek majd. Sőt, a mi véleményünk szerint itt a tettazonosság elve miatt a 2–8 év közötti tényleges letöltendővel járó büntetési tétel lenne a kívánatos és helyes jogi álláspont – vélekedett Szilárd.
Hamis vallomások
A darnózseli hentest hat év után, 2021 januárjában ítélték el jogerősen. Az ítélet szerint bizonyos, hogy a férj előre eltervezte, hogy a feleségét megöli, holttestétől pedig kegyeletsértő módon szabadul meg. Az emberölés bűntette miatti büntetőeljárás során eljáró bíróságok mindegyike megállapította – még a Tatabányai Törvényszék is, ahol végül felmentették N. Jánost –, hogy valótlan a férfi és nővére azon egybehangzó állítása, miszerint Judit megölése idején a nő otthonában tartózkodtak. A telefonos cellainformációkból kiderült, hogy nem voltak egy körzetben.
A tettes édesapja szintén nem tagadta meg a vallomástételt. Hamisan vallott, hogy kimentse a fiát, úgy tudjuk, azóta meghalt. N. János gyereke is hamisan tanúzhatott, mert azt állította, már otthon volt az apja, amikor ő hazaért. Ezzel szemben hétszer hívta telefonon és kiderült, hogy az apja csak 11 előtt ért haza. A gyerek a meghallgatása idején azonban 12 éves volt, ezért nem vonták felelősségre.
F. Csilla férje sem mondott igazat, mert megerősítette felesége vallomását. Úgy tudjuk, az ő esetében is vizsgálódtak, de megszüntették az eljárást, mert vallomása szerint nem volt otthon, csak feleségétől tudta, hogy a gyilkosság időpontjában N. János náluk járt.
Panasszal éltek
A vádemelés kapcsán megkerestük dr. Jován Lászlót, aki N. János után a férfi nővérét, F. Csillát is védi.
– Még nem kaptunk vádiratot. Természetesen nem ismerjük el a hamis tanúzás tényét. Védencem nem tett még vallomást. A gyanúsítás ellen panaszt jelentettünk be, amit a Győri Járási Ügyészség elutasított. Többet csak a vádirat ismeretében tudok mondani – válaszolta lapunknak a védő.
Jován László ügyvéd a gyilkossági ügyben a jogerős ítélet után az Alkotmánybírósághoz fordult, mert szerinte sérült védence, N. János tisztességes eljáráshoz való joga, beadványát azonban elutasították. Ezt követően a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál is panasszal élt.