Velünk, tőlünk tanul a gép

2024.03.11. 13:18

Átveheti a munkánkat a mesterséges intelligencia? - A győri Széchenyi-egyetem hallgatója szerint a választ csak az idő adhatja meg

A mesterséges intelligencia már a mindennapjaink része. Kónya Tamás az egyetem mellett tízéves gyermekeket tanít informatikára és programozásra, és sokszor segít neki a gép megírni a tananyagot. A Széchenyi-egyetemen minapi előadása adta az apropót a beszélgetéshez.

Schuller Vivien Csenge

Fotó: Schuller Vivien

A Széchenyi István Egyetem minapi programján a mesterséges intelligencia lehetőségeiről beszélgettek a szakemberek. Úgy gondolják, még nem tartunk ott, hogy a gép helyettesítse az embert, de nagyon fontos a világra gyakorolt hatása. Kónya Tamással, az egyetem mérnök-informatikus hallgatójával beszélgettünk. 

Tamás elvégzett egy tanfolyamot, amelyen a jelentkezők megtanulták, hogyan kell helyesen parancsot adni a mesterséges intelligenciának. Így olyan vá- laszt kapnak, ami valóban releváns, megfelelően hosszú és érthető a nyelvezete. 
– A gép nem úgy gondolkodik, mint az emberi agy, de megkönnyítheti a dolgunkat. Kérdezhetünk tőle valamit rosszul, azután jelezhetjük neki, hogy hibázott. Ha elég visszajelzést kap, akkor megtanulja rá a helyes választ – osztotta meg lapunkkal Tamás. 
– Hallgatóként használhatom a mesterséges intelligenciát például egy matekpélda elmagyarázására vagy feladatok megértésére. De hasznos beadandók készítésénél vagy ötleteléshez, kiindulási pontnak. Excel-függvényeket és kódrészleteket is tud írni, ha kell, el is magyarázza az anyagot – tette hozzá. 

Kónya Tamás elmondta: amikor a gyermekeknek tananyagot készít, sokszor segít neki a mesterséges intelligencia. 
Fotó: Schuller Vivien

Tamás az egyetem mellett tízéves gyermekeket tanít informatikára és programozásra a győri Infokidnél. Lapunknak elmondta: sokszor segít neki a mesterséges intelligencia megírni a tananyagot, vagy a hozzá kapcsolódó feladatokat és kérdéseket. 
– Folyamatosan tanul a gép. Mára a fogalmazásában alig vagy egyáltalán nincsenek nyelvtani hibák. Könnyen megírhatunk a segítségével akár egy könyvet is. Nincs más dolgunk, csak készíttetünk vele egy tartalomjegyzéket a megadott témánkban, majd annak mentén legeneráltatjuk a könyvet. Jelenleg a kreatív munkákban lehet a legjobban használni, ilyen például a logókészítés. De könnyítheti a marketinges munka vagy a szövegíró feladatait is. Az az érdekes, hogy a HR-es dolgozók előtt szűri az önéletrajzokat, és csak azt küldi tovább, amelyik a leginkább illik a meghirdetett állásra – részletezte a módszertani mérnök. 
– Jelen formájában nem tudja helyettesíteni az embert. Könnyíteni és gyorsítani a munkáját tudja, de helyette nem tud dolgozni, ez a közeljövőben sem fog változni. Később azonban a mesterséges intelligencia használata ugyanolyan fontos alaptudás lesz, mint a szövegszerkesztő alkalmazásoké. Valószínűleg erre lesznek majd továbbképzések – foglalta össze gondolatait Kónya Tamás. 
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában