Nincs többé diós tészta

2 órája

Döntött a kormány: ezeket az ételeket száműzik a közétkeztetésből

Jövőre nem lehet diós tészta, mogyorókrémes kenyér vagy szezámmagba forgatott rántott hús a menzán. Az allergia nem csak a gyerekeknél okozhat problémát.

Barki Andrea

Forrás: Shutterstock

Fotó: New Africa

A Magyar Közlönyben hétfőn jelent meg többek között a közétkeztetésre vonatkozó szabályok változtatása, amely a rendelet kihirdetését követő 90. napon lép hatályba. Az ételallergia elkerülése a cél.

Az iskolai menzán is ki kell kerülni az allergia minden esélyét.
Az iskolai menzán is ki kell kerülni az allergia minden esélyét.
Fotó: Mediawoks archív

 Tiltólistára kerültek

  •  a földimogyorót, 
  • a dióféléket, 
  • illetve a szezámmagot tartalmazó ételek a magyar közétkeztetésben. 
    A döntést azért hozták meg, mert ezek mind olyan allergén alapanyagok, amelyek súlyos allergiás reakciót válthatnak ki, ha véletlenül fogyasztanak belőlük – írja a Magyar Közlöny.

A 37/2014. (IV. 30.) Emmi-rendelet 14. § (1) bekezdése a következő l) ponttal egészül ki: (Közétkeztetésben a következő élelmiszereket nem lehet felhasználni:) „l) az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet II. Mellékletében felsorolt allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok és termékek közül a földimogyorót, a dióféléket, a szezámmagot és a belőlük készült termékeket.

Azt is szabályozták a rendeletek módosításával, hogy az 1-3 éves gyerekek részére bő zsiradékban sült étel nem adható. A közétkeztetésben nem lehet felhasználni cukrokat vagy édesítőszereket tartalmazó üdítőitalt, szörpöt, illetve a szabályoknak megfelelő gyümölcslén kívül más gyümölcsitalt sem.

Van, ahol eddig sem használták

Nagyszentjánoson 2024. július 15-től a Nagyszentjánosi Önkormányzati Kft. vette át teljesen új személyzettel a Községi Konyha üzemeltetését. Naponta mintegy 170-180 személyre főznek a bölcsitől a felnőttekig. Tóthné Varga Brigitta ügyvezetőt, egyben élelmezésvezetőt kérdeztük, mennyiben befolyásolja az új rendelkezés a menü összeállítását.
– Mi nem használtunk eddig sem mogyoró- és dió származékot, valamint szezámmagot, mert allergének. Azt már az iskolában, de továbbképzéseken is tanítják, hogy nem ajánlatos a gyermekeknek, de még a nagyobb korúaknak adni. Nálunk nincsen semmi ilyen készítmény, nem okoz változást a menü megtervezésében. A menü összeállításánál az egészséges táplálkozásnak megfelelő élelmiszereket választjuk – válaszolta az élelmezésvezető. 
 Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület (AAE) szóvivője, Janklovics Natasa a módosítással kapcsolatban a sajtónak azt nyilatkozta, még soha nem voltak az érintett és a még nem diagnosztizált ételallergiás esetek olyan biztonságban, mint a jövő évtől lesznek. A módosítás a pedagógusokról is jelentős terhet vesz le, akiknek a továbbiakban nem kell majd amiatt aggódniuk, hogy a gondjaikra bízott gyerekeknél allergiás reakció lép fel az iskolában fogyasztott élelmiszerektől.

Az allergia ijesztő is lehet

Olvasóink talán emlékeznek egy tavalyi estre, amit a Kisalföld is megírt. Anafilaxiás sokkot kapott váratlanul egy 11 éves fiú Nyúlon. Igaz, ő nem a menzán, hanem nagymamájánál ebédelt. Az osztályfőnök, fociedző Horváth György és a helyi gyermekorvos, dr. Szigeti Éva gyors reakciójának és helyzetfelismerésének köszönhetően élte túl Noah az allergiás rohamot.
– Tizenöt éve, amióta háziorvos vagyok, EpiPennel járok, mindig van a táskámban és a rendelőben is felnőtt-, valamint gyermekadag. Már akkor is fontosnak tartottam ezt az adrenalininjekciót, amikor még azt hittem, hogy sosem fogom használni. Pályafutásom alatt ez volt a második alkalom, hogy segíthettem vele – mondta dr. Szigeti Éva. 

A doktornő fontosnak tartja, hogy ki legyenek képezve ennek használatára a pedagógusok, és ajánlja, hogy minden orvosnál legyen egy, szükség esetére. Az eset után megsürgették a településen az edukációt, és több tréninget is tartott az eszköz használatáról a gyermekorvos az egyik mentőtiszt édesapával közösen.  

Hova kell szúrni allergia rekaciója miatt, mutatja dr. Szigeti Éva mutatta.
Dr. Szigeti Éva bemutatta, hova kell szúrni az adrenalininjekciót, ha életveszély áll fenn az allergiás reakció miatt
Fotó: Kisalföld archív

A jövő évtől az új rendelkezésnek köszönhetően talán még kevesebb esélye lesz az életveszélyes rohamnak a gyerekeknél.                                                           

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában