2023.07.10. 19:42
Kapuvári Kéz-mű a megváltozott munkaképességű embereknek ad munkát
Megváltozott munkaképességűeket képez és foglalkoztat a kapuvári Kéz-mű. A vármegye bérletnek köszönhetően még nagyobb hatásfokkal működik a rehabilitáció.
Dezamics Istvánné és Axnix Laura szétszerelési munkákat végeznek a Kapuvári Kéz-mű fémipari műhelyében
Fotó: Németh Ferenc
A Kapuvári Kéz-mű és Szociális Foglalkoztató Nonprofit Közhasznú Kft. pénteken megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt. A társaság célja a város és környékbeli megváltozott munkaképességű lakosságának rehabilitációs foglalkoztatása, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének, munkavégzésének elősegítése. A kapuvári kistérségben élő megváltozott munkaképességű személyek részére munkahelyet teremtenek, hogy ne szoruljanak ki a munkaerőpiacról, ezzel javítva életkörülményeiket.
Horváth Judit a 22 éve itt dolgozó ügyvezető igazgató vezetett körbe minket.
A jelenleg 57 embert foglalkoztató cégnél szinte főként bérmunka folyik.
Az épületegyüttesben 5 helyszínen kézzel végzett bontási, szétszerelési, válogatási, csomagolási szezonális munkákat végeznek, valamint varrással és zászlók festésével, szitanyomással foglalkoznak, saját dolgozóiknak munkaruhát készítenek.
Saját bevételeikből tartják fenn magukat, állami támogatásokból pedig széles körű ergonómiai fejlesztéseket terveznek a cégnél. Két új épületet kaptak az önkormányzattól. Az egyik a következő szezonális munkának, a fokhagymapucolásnak ad helyet, a másikban egy rehabilitációs klubszobát szeretnének kialakítani, hogy szabadidős programokat, képzéseket szervezzenek a dolgozóknak.
Az értelmi sérültek esetében a munkafolyamatokat egy műveletesre bontották le, és akár segítő személyt is alkalmazhatnak a munkavállaló mellé. Korábban pszichológust, most jogászt biztosítanak segítségnyújtásként.
Minimálbért és garantált bérminimumot fizetnek a 4 és 8 órában dolgozóknak.
A cég üzemeltetésében is javarészt megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak, ilyen az informatikus, a HR-es, a gépjárművezető, a recepciós, a villanyszerelő és a termelésirányító is.
Az útiköltséget 100%-ban térítik, és a vármegye bérletnek köszönhetően megszűntek a távolságbeli korlátok, egyre nagyobb körzetből fogadják a megváltozott munkaképességű dolgozókat.
Rehabilitációs tanácsadó-mentor, Takácsné Szakács Ilona segíti a munkába állókat akár pénzügyi, családi, jogi és szociális problémáik megoldásában. Rehab terveket készít a hozzájuk fordulók szociális helyzetéről, egészségi állapotáról. Segít megtalálni a nekik megfelelő tevékenységet, támogatja az esetleges munkát akadályozó problémák elhárítását, megoldását.
A tanácsadó elmondta: - A legfontosabb, segíteni az embereket. Nekem mindig is ez volt az életcélom, és nem pusztán a munkában, hanem az élet minden területén.