1 órája
Podcast diákoktól diákoknak
Nem mindennapi dologra vállalkoztak a soproni Handler Nándor technikumban. Közel egy éve működik a diákok vezette podcast, amely mára az iskolai közösség szerves részévé vált. Egyre több érdekes téma kerül terítékre a diákéletről és annak esetleges nehézségeiről.
A Handlerban működő podcast legfőbb különlegessége, hogy a teljes adást diákok üzemeltetik, az epizódok pedig közvetlenül a diákokhoz szólnak. Nemcsak általános témákat dolgoznak fel, hanem olyan kérdéseket is körbejárnak, amelyek a tanulók fejlődését, a közösség életét és az iskolai környezet javítását célozzák meg.
Podcast diákoktól diákoknak
A szórakoztató beszélgetések mellett, egészen komoly témákat is boncolgatunk és arra törekszünk, hogy a társaink visszajelzései alapján folyamatosan fejlesszük az általunk kínált tartalmat
- mondta Papp Dániel, az iskolai podcast egyik szülőatyja.
Ami szerintem még különlegessége adásainknak, hogy visszahívjuk az öregdiákokat, és velük készítünk interjúkat. Érdekes azt hallani, hogy merre sodorta őket az élet az iskola után és miért voltak meghatározóak az itt eltöltött évek.
- tette hozzá Kiss Benjámin, a podcast másik ötletgazdája.
A témákat gyakorta a diákok javasolják, de a kreatív szerkesztőség munkatársai minden esetben figyelnek arra, hogy érdekes és mindenkit érintő kérdésekről beszélgessenek. Természetesen aktualitásokkal is foglalkoznak, Valentin-napon például a szerelem témakörét járták körbe, húsvétkor a hagyományokról beszélgettek, de nem csak magáról az ünnepről, hanem a mögöttük rejlő történetekről is.
- Komolyabb témákat is érintettünk már, a mentális egészség és az érzelmi bántalmazás feldolgozása például ilyen volt. Átszövi a mindennapjainkat, sokakat érinthet, de kevesen mernek róla beszélni - mondta Benjámin. - Így azonban, rajtunk keresztül talán sok mindenkihez eljutott az adás üzenete. Ezekbe a beszélgetésekbe az iskolapszichológust is bevontuk és úgy érzem, hogy nemcsak nekünk, a résztvevőknek volt hasznos, hanem mindenkinek, aki hallgatott bennünket. És bár a téma lelkileg megérintett minket, de sikerült egy mély és őszinte beszélgetést folytatnunk vendégünkkel.
- Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a podcastok pozitív hatással vannak az iskolai közösségre. Ugyan van olyan, aki viccnek tekinti a kezdeményezést, sokan azonban érdeklődéssel hallgatják, és elgondolkodnak az elhangzottakon - fűzte hozzá Dani. - Az adások mára rendszeressé váltak, havonta-kéthavonta jelennek meg, és a diáktársak azt is örömmel fogadták, hogy a podcast heti rendszerességű TikTok-tartalommal bővül.
Az adások készítése azonban nemcsak a közösségre van nagyon jó hatással, annak készítői is rengeteget profitálnak belőle, elmondásuk szerint egyértelműen segíti a személyes fejlődésüket. Egyiküknek segített leküzdeni a lámpalázat, másikukat hozzásegítette az áhított diákelnöki poszthoz, de akad a szerkesztők között olyan is, aki ebben látja jövőjét és tudja, hogy neki ez az útja.
- Az elmúlt egy év tapasztalatai alapján azt látjuk, hogy ezekre a műsorokra szükség van. Távlati célunk, hogy folytassuk a szolgáltatást, bővítsük a szerkesztői és a hallgatói közösséget és további érdekes témákat dolgozzunk fel - zárták a beszélgetést.
Természetesen a podcast nem létezhetne a diákokat támogató tanárok nélkül. Az adások szerkesztéséhez rengeteg segítséget kapnak Schmuck Vivien, nevelési igazgatóhelyettestől, aki a kezdetek óta támogatja a gyerekeket és bátorítja, motiválja őket. A technikai segítséget az iskola egykori tanítványától Hetzer Ádámtól kapják, akihez szintén bármilyen kérdéssel fordulhatnak. Az iskola igazgatója Kósa Éva is rendkívül büszke tanítványaira, hiszen a diákok olyan értéket képviselnek, ami igazán ritka ebben a korosztályban.