2024.11.07. 20:28
Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését
Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését – közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
Donald Trump republikánus elnökjelölt bejelenti gyõzelmét az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások utáni eredményvárón, a háttérben a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban
Forrás: MTI/AP
Fotó: Alex Brandon
Az augusztusban alakult, Trump Vance Átmenet (Trump Vance Transition) nevű szervezet közleménye szerint előkészületeket már az elmúlt két hónapban is tettek, a következő napokban és hetekben pedig Donald Trump kiválasztja munkatársait, akikkel elképzeli az ország irányítását.
A hatalomátvétel folyamatát republikánus oldalról koordináló szervezetet két üzletember, Linda McMahon, az amerikai Kisvállalkozási Hivatal (Small Businesses Administration) korábbi vezetője és Howard Lutnick vezeti. A munkában a korábbi bejelentések szerint részt vesz Donald Trump két fia, Eric Trump és Donald Trump Jr, valamint tagja a testületnek két korábbi demokrata kongresszusi képviselő, Robert F. Kennedy Jr. és Tulsi Gabbard.
Csütörtöki sajtóinformációk szerint
Donald Trump választási győzelme után már tárgyalt a szervezet tagjaival a kormányzás megkezdéséről.
A republikánus kampányszervezettől származó információk szerint
az új Trump-adminisztrációban akár ismét helyet kaphat Mike Pompeo, aki az első kormányzatban külügyminiszter volt, valamint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztját is betöltötte. Visszatérhet az adminisztrációba Ben Carson lakásügyért felelős miniszterként, valamint Betsy DeVos oktatási miniszterként. A republikánus politikusok közül esélye van kormányba kerülni Doug Burgum üzletembernek, Észak-Dakota állam kormányzójának, aki a belügyi vagy energiaügyi tárcát kaphatja. Rajta kívül Marco Rubio floridai szenátor is pozícióhoz juthat, akinek neve külügyminiszterként is szóba került.
Trump korábban ígéretet tett arra, hogy tagja lesz adminisztrációjának a korábban demokrata színekben politizáló Robert F. Kennedy Jr. és Elon Musk, aki költségvetési és államadósság-csökkentési kérdésekért felelne.
Donald Trumpnak január 20-ig, az elnöki beiktatás napjáig van ideje kabinetjének összeállítására.
A hatalom átadásának folyamatában a leköszönő és hivatalba lépő kormányzat szereplőinek együttműködése szükséges, aminek külön szabályai vannak az Egyesült Államokban.
A szokásjog alapján ezt a folyamatot a megválasztott és leköszönő elnök személyes találkozón tekinti át. Joe Biden szerdán kezdeményezte a találkozót Donald Trumppal, amikor telefonon gratulált győzelméhez. Donald Trump elfogadta a meghívást, és a kampányszervezete által kiadott közleményben köszönetét fejezte ki érte.
Joe Biden a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjaitJoe Biden amerikai elnök a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjait - ezt is hangoztatta a leköszönő elnök a Fehér Házban tartott beszédében csütörtökön. Biden megerősítette, hogy szerdán telefonon gratulált hivatali utódjának – és egyben elődjének –, Donald Trumpnak, akit biztosított arról, hogy együttműködésre utasította a jelenlegi kormányzat tagjait a leendő adminisztráció képviselőivel. Az elnök első alkalommal jelent meg a nyilvánosság előtt a november 5-i elnökválasztás óta. Az egész országnak címzett mintegy ötperces beszédében kijelentette, hogy elnöki kötelessége és hivatali esküje alapján békésen történik majd meg a hatalom átruházása 2025. január 20-án. Joe Biden elismerését hangoztatta alelnöke, a választáson alulmaradt demokrata elnökjelölt, Kamala Harris felé, akinek kampányát lelkesítőnek nevezte, őt magát pedig kemény jellemnek. Megköszönte a választások lebonyolításán dolgozó tisztségviselők és önkéntesek munkáját, akik - szavai szerint - tiszteletet érdemelnek. Rámutatott, hogy az amerikai választási rendszer becsületes, tisztességes és átlátható, amiben vereség esetén is meg lehet bízni. Az elnök kifejtette, hogy a választási kampány egymással vetélkedő elképzelések versenye, és hangsúlyozta, hogy elfogadja az ország által tett választást. Az elnök arra kérte az ország polgárait - tekintet nélkül arra, kire szavaztak -, hogy ne ellenségnek, hanem amerikai polgártársnak tekintsék egymást. A leköszönő elnök egyben köszönetet mondott teljes adminisztrációjának, és az elért eredményeket ajánlotta figyelmükbe, saját elnökségének időszakát pedig "történelmiként", valamint "minden amerikai elnökségeként" értékelte. Úgy vélte, hogy az elmúlt évek intézkedéseinek hatásai többségükben a következő 10 évben lesznek érzékelhetők az ország lakói számára. Joe Biden egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a hivatali idejéből hátralévő 74 nap felelősség az amerikai emberek felé. A választás eredményére is utalva az elnök azzal zárta beszédét, hogy „a kudarc bocsánatos, a feladás megbocsáthatatlan”, és azt hangoztatta, hogy a mostani vereség nem jelent legyőzetést, hiszen egyetlen csatát veszítettek el. |