8 órája
Pannonhalmi bortermelő is esélyes az év borásza címre
850 szakember szavazata alapján összeállt az 5 legjobb magyar borász listája. Az Egri, a Pannonhalmi, a Kunsági, a Tokaji és a Szekszárdi borvidék képviselteti magát a listán.
Lezárult Az Év bortermelője Magyarországon díj 2024-es jelölési szakasza. A több száz megkérdezett szakember véleményének összesítése után a Magyar Bor Akadémia kihirdette az öt legtöbb szavazatot kapott termelőt, akik esélyesek a végső győzelemre, a borászok Kossuth-díjaként is emlegetett év bortermelője címre – olvasható a szervezet közleményében, amelyet a Magyar Nemzet is megírt.
A díj hivatalos neve „Az év bortermelője Magyarországon”, melyet 34. alkalommal ítélnek oda.
A cím nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem
- a bortermelő több éven át tartó kiemelkedő teljesítményéért,
- borainak állandó kiváló minőségéért,
- azok hazai és külföldi sikereiért adományozható.
Ez tehát a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetés.
Az Év Bortermelője: az idei év jelöltjei
- Lamport József – Egri borvidék
- Liptai Zsolt – Pannonhalmi borvidék
- Ifj. Szentpéteri Attila – Kunsági borvidék
- Ifj. Szepsy István – Tokaji borvidék
- Vesztergombi Csaba – Szekszárdi borvidék
Megkérdeztük a pannonhalmi főborászt
– Számított arra, hogy ismét bekerül a legjobb öt borász közé? – kérdeztük a Liptai Zsolt főborászt.
– Titkon bíztam benne. Szilárd meggyőződésem, hogy a Pannonhalmi borvidék és az Észak-Dunántúl fejlődött annyit az utóbbi bő egy évtizedbe, hogy a borai reflektorfénybe kerülhessenek. Az elmúlt 22 évjáratba az apátsági pincészet és ezzel együtt én is nagyon sok munkát fektettünk. Titkon valamiféle elismerésre vágyunk, ha nem is személy szerint én, de a borvidék mindenképpen. Ha körülnézünk a magyar borvidéki térképeken, az látszik, hogy Tokajban és Egerben több év bortermelője volt már, de volt már a Mátrában, és a közeli Neszmélyen is, de sem Móron, se Somlyón sem a Sopronban nem volt még, pedig azt gondoljuk,hogy van ennek a réiónak olyan súlya, hogy kiérdemelne némi elismerést. Tehát ezzel az ambícióval én örülök annak, hogy ennek az esélye ismét megvan, hogy aztán mi lesz belőle, az a következő fordulókon elválik – árulta el titkos vágyát Liptai Zsolt.
A döntést a Magyar Borakadémia tagsága hozza majd. November 30-án lesz egy személyes bemutatkozás, ahol az öt jelölt egymás mellett mond néhány gondolatot magáról, illetve utána mindenki három tételt mutat be az aktuális termékeiből. A végső győztes nevét a Magyar Bor Akadémia december 10-én hozza nyilvánosságra.
– Vajon milyen tételeket mutat be a bírák előtt? – kérdeztük a főborászt.
– A fehér szőlő fajtából a legnagyobb területen termesztett fajtánk a rajnai rizling, amiből a Prior fehér névre keresztelt válogatásunkat, a kék szőlőkből a pinot noir a legnagyobb felület, ebből készítjük a Prior vörös nevű válogatást, és mellette be szoktam mutatni a pincészet legnépszerűbb termékét, a merlot és a cabernet franc háziasításából készült Infusió névre keresztelt borunkat – osztotta meg velünk Liptai Zsolt.
Milyen szép is lenne, ha a Bazilika 800 emlékévben nyerné el "Az Év Bortermelője Magyarországon" címet Liptai Zsolt, a Pannonhalmi Főapátság főborásza.