2024.06.24. 08:00
A mi sokszínű kertünk - Elindult a Magyar Természetvédők Szövetségének kampánya
Minden évben június 5-én ünnepeljük a környezetvédelmi világnapot, miközben számos környezetvédelmi problémával nézünk szembe, például a biológiai sokféleség világszerte drámaian csökken.
A hivatalos jelentés szerint világszinten mintegy egymillió állat- és növényfajt fenyeget a kipusztulás veszélye, az emberi tevékenység hatására naponta akár két tucat faj is kihalhat. A Magyar Természetvédők Szövetsége ezért indította el A mi sokszínű kertünk kampányt, melynek keretében igen hatékony környezetbarát praktikákat és programokat sajátíthatunk el országszerte. A Győr környéki programokat a Reflex Környezetvédő Egyesület szervezi.
– Magyarországon a növényzetalapú természetitőke-index kisebb, mint 10 százalék, ami azt jelenti, hogy a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több mint 90 százaléka mára megsemmisült – olvasható a Magyar Természetvédők Szövetsége sajtóközleményében. A sokszínűség csökkenéséért az emberi tevékenység felelős, a természet helyreállítása érdekében elsősorban a társadalmi és gazdasági viszonyainkon kell változtatni, de az egyének és a közösségek is sokat tehetnek a negatív folyamatok megfordítása érdekében.
A Magyar Természetvédők Szövetségének A mi sokszínű kertünk kampánya országszerte szervez környezetvédelmi és -nevelési programokat önkormányzatok, oktatási intézmények és családok bevonásával.
– Már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, ha tenni szeretnénk valamit magunkért és az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében. A kiskertünkben, erkélyünkön már meg is kezdhetjük a környezetbarát lépések sorát, amivel a biológiai sokféleség mellett hozzájárulunk az élelmünk biztosabb és jobb minőségű megtermeléséhez is – hangsúlyozta a kampány céljait dr. Farkas István Tamás, a Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke.
A környezetbarát kertészkedés nem igényel nagy beruházást, sőt, még spórolhatunk is vele. Kis lépésekkel is elkezdhetjük: figyeljünk oda, hogy mindig legyen víz a kertben, rakjunk ki néhány vízzel teli tálat ivóhelynek, vagy létesítsünk kis kerti tavat. Ne nyírjuk sűrűn a gyepet, hagyjuk vágatlanul a kert egy-egy részét, hogy a maghozó füvek és a beporzókat táplálékkal ellátó virágok kifejlődhessenek. Hagyjuk a tápanyagot biztosító avart a fák alatt, komposztáljuk a kerti szerves anyagokat, a konyhai hulladékokat.
A Magyar Természetvédők Szövetsége az egyének mellett várja családok, iskolák, munkahelyek csatlakozását is. Céljuk, hogy az emberek minél több elemet valósítsanak meg a kampányban megismert természetbarát praktikákból a saját kertjükben, udvarukon, erkélyükön.
– Az emberek sokszor félve tekintenek a rovarokra, férgekre, csak a veszélyt látják bennük, ezért távol tartják őket a kertjüktől. Félelmeik általában alaptalanok; higgyük el, a természet jól teszi a dolgát, és bizony jobban járunk, ha rábízzuk a károsnak tartott élőlények korlátozását – hívta fel a figyelmet dr. Gyulai Iván ökológus, a mélymulcsos kertészkedés atyja, A mi sokszínű kertünk kampány szakmai vezetője.
A kampány kiadványai konkrét ötleteket is tartalmaznak, hogy a zöldség- és gyümölcstermesztésünket segítő madarak, ragadozó rovarok és más állatok megtelepedését hogyan biztosítsuk. A sziklakertek és a kőfalak menedékül szolgálhatnak a gyíkoknak, kihelyezhetünk madár- és denevérodúkat, telelőhelyet alakíthatunk ki a békáknak, sünöknek. Speciális búvóhelyeket is készíthetünk olyan rovarbarátainknak, mint a katica, a fátyolka vagy a fülbemászó, amely rémisztő neve ellenére nem jelent veszélyt, ámde szövetségesünk lehet a kerti munkában.
A Magyar Természetvédők Szövetségének tagszervezetei az iskolai foglalkozások mellett közösségi akciókat is szerveznek, például élőhelybarát iskolaudvarok kialakítására. De mintakerteket, tanösvényeket is teremtenek közművelődési intézményekben, továbbá magbörzéket szerveznek, előadásokat tartanak kertbarátköröknek, míg fesztiválokon, falunapokon játékos ismeretterjesztő sátrakkal jelennek meg.
Lajtmann Csaba programvezető, a Reflex Környezetvédő Egyesület eddigi kapcsolódó tevékenységeiről számolt be:
A Reflex az MTVSZ A mi sokszínű kertünk kampányának egyik közreműködő partnere a nyugat-dunántúli régióban. A kampány első felében lezajlott Az Égigérő zöld című KlímaSztár-kampány, melyben olyan települési jó példákat díjaztunk, ahol közterületen klímaadaptív gyepgazdálkodás folyik, vagy biodiverz évelőágyások kialakításával beporzóbarát zöldterületek, zöldfelületek jöttek létre. További programelemként tanulmányi kirándulást és műhelymunkát valósítottunk meg, melynek keretében a résztvevők megismerkedhettek Radics László répceszemerei polgármester sokszínű mintakertjével. Kiegészítő programként természetismereti vetélkedőt szerveztünk a Pápateszér környéki iskolások számára, ahol a biodiverzitás volt az egyik központi téma, továbbá a pápateszéri oktatóközpontunk területén a kertek sokszínűségéhez igazodva természetvédelmi bemutatóeszközöket és információs táblákat helyeztünk ki.
Várják a képeket
A környezetbarát praktikák megvalósulásáról készített fényképeket bárki feltöltheti a Magyar Természetvédők honlapjára, így sokan kedvet kaphatnak a biológiai sokféleség védelmére. A képeket feltöltők nyeremény- sorsoláson vesznek részt, melynek során 3 millió forint értékű ajándékot osztanak ki. A játék október 20-ig tart.