2023.12.31. 09:01
Szilveszteri, újévi népszokások, hiedelmek - Mit tegyünk, hogy szerencsés legyen az új év?
Ki ne szeretné, hogy csak jót hozzon az új esztendő? Nem volt ez másként régen sem. Balázs Lívia néprajzkutató mesélt arról, eleink hogyan próbálták befolyásolni a jövőt.
Balázs Lívia
Az új, az ismeretlen előtt mindig némi félelemmel, kíváncsisággal álltak az emberek. Mindent megpróbáltak, hogy belelássanak, mire számíthatnak. A biztonság kedvéért különféle praktikákkal igyekeztek elzavarni a rosszat, s bevonzani a jót. ez az oka annak, hogy szilveszterkor és újév napján olyan sok a jövőbe látó, szerencsét, bőséget, egészséget ígérő rítus szerte a világon. Hajdanán Bodonhelyen minden legény ludat fogott a hóna alá és így járta körbe a falut esténként, vigyázva arra, nehogy a lúd elszaladjon, és magával vigye a szerencsét.
A jövendőbeli megjóslása
Régiónk falvaiban szokás volt, hogy az utcabeli lányok összegyűltek, és közösen próbálták kideríteni, férjhez mennek-e a következő évben. Kilenc gombócot készítettek és egy kivételével, mindegyikbe papírost rejtettek egy-egy számba jöhető legény nevével. Mindenki külön-külön – természetesen egymás céduláit ellenőrizve – nincs-e csalás, s főleg, hogy tényleg megvan-e az üres gombóc! Ha a víz forrt, egyszerre dobták bele mind a kilencet, s várták, főzéskor melyik jön fel először. Volt nagy sírás, amikor az üres volt a leggyorsabb! Ólmot is öntöttek a lányok. A felolvasztott ólmot mély, vízzel teli edénybe öntötték, s a kialakult formából a jövendőbelijük foglalkozására próbáltak rájönni. Anyukám mesélte, hogy neki olyan katona-forma, egyenruhás jött ki. Bár nem volt katona ismerőse, mégiscsak egyenruhás lett a párja, postás.
Jókívánságokkal köszöntötték a ház népét
Estefelé, hálaadás előtt házról-házra jártak köszönteni a pásztorok, csőszök, sőt még a harangozó is. Jókívánságaikért élelmet, pénzt kaptak. Néhány községben a bakter is ilyenkor köszöntött. A családok bőségesen vacsoráztak, hogy a következő évben is bőviben legyenek az élelemnek. Ezután „hálaadásra” mentek a templomba, hogy köszönetet mondjanak Istennek az év minden jótéteményéért.
Durrogtatással űzték el a gonoszt
A kanászok karikás ostorral „durrogattak” a misét követően, de gyakran éjfélkor is, hogy elűzzék a gonoszt. Ekkor kezdődött a szilveszteri bál is. Hazatérve a lányok gyorsan lefeküdtek, s valamelyik férfi családtag nadrágját tették a párnájuk alá, hátha megálmodják a jövendőbelijüket.
Akik jegyben jártak, azokat az érdekelte, hogy a következő évben meg lesz-e a lakodalom. Ezért pontban éjfélkor fogták a papucsukat és átdobták a fejük fölött. Ha a talpára esett, biztos az esküvő, de ha nem, akkor volt min gondolkodni, búslakodni. Azt is tartották, hogy amit aznap éjjel álmodnak, beteljesül. Éjfélkor a gazda kiment az istállóba és minden állatot átfordított a másik felére, hogy elhárítsa róluk a következő évben a dögvészt. Néhány helyen az asszonyok összeütötték a fedőket, hogy a zajjal elűzzék a családjukra leselkedő bajt.
A legtöbb községben a bakter éjfélkor mondott köszöntőt az ablakok előtt. A szerencsét énekelte meg a háziaknak, amiért pénzt és italt adtak neki.
Újévi jókedv
Újév napján mindenkinek nagyon figyelnie kellett magára, hiszen azt tartották, hogy olyan lesz egész évben, mint amilyen ezen a napon. Ha szomorú, akkor szomorú, ha vidám, akkor vidám – ezért hát nagy volt a jókedv! A legények reggel zenés kísérettel, jó szerencsét kívánva járták körbe a falu lányos házait. Ezután a kocsmában mulattak délig. Újévkor egyébként férfinek, vagy fiúnak kellett először köszönteni. Nő a lábát nem tehette ki a házból sem.
Úgy tartották, hogy aki aznap először asszonyt lát az utcán, oda a szerencséje. Kiadni sem szabadott semmit a házból, mert akkor egész évben szűkében lesz annak. Főleg a pénzre vigyáztak. Az ételekre is figyeltek. Tilos volt csirkét főzni, mert az „hátrakopor” és elkaparja a szerencsét. Helyette disznóhúst ettek, hisz az előretúrja a szerencsét. Népszerű volt a mákos étel, de a lencse is, mert ha ilyet ettek, úgy tartották, sok pénzük lesz. Fánkot azért sütöttek, hogy beguruljon a szerencse.