2023.06.23. 16:10
Különleges laborgyakorlat a mosonmagyaróvári Kossuth gimnáziumban
A Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium érdeklődő diákjai rendhagyó laborgyakorlaton vehettek részt. Liziczai Márk szaktanár vezetésével afrikai karmosbékákat boncolhattak.
Ismeretek elsajátítása mellett a diákok manuális képességei is fejlődtek a boncolás során.
A gyakorlaton 7–11. évfolyamos, elsősorban természettudományos pályára készülő, továbbtanuló diákok vettek részt, valamint az alsóbb évfolyamok nyitott, érdeklődő tanulói érkeztek a KLG Öveges Laborba.
– A rendhagyó tanórán a diákok részletes betekintést nyerhettek a kétéltűek anatómiájába és élettanába, különös tekintettel keringési rendszerük sajátosságaira. A boncolás megkezdése előtt digitális anyagok segítségével ismerkedtek a békák felépítésével és a boncolás menetével, majd kezdetét vette az érdemi munka – hangsúlyozta Liziczai Márk, aki szerint a tanulók számára nagyon hasznosak az efféle gyakorlatok, hiszen amellett, hogy elsajátítanak továbbtanuláshoz szükséges ismereteket, a manuális képességeik is rengeteget fejlődnek, miközben motiváló, élményszerű tanórákon, önálló tapasztalás útján sajátítják el a tananyagot. A közel kétórás programról a diákok élményekkel és új ismeretekkel gazdagodva távoztak.
A gyakorlat azért is rendhagyó, mivel – bár a régmúltban a békaboncolás nem volt ritka a biológiaoktatásban – hosszú évtizedek óta ez nem volt lehetséges, hiszen minden hazai kétéltűfaj természetvédelmi oltalomban részesül. Az egyébként genetikai, biokémiai vizsgálatokhoz régóta modellszervezetként használt afrikai karmosbékák azonban nemhogy nem védettek, nemrég még az invázióveszélyes egzotikus fajok listájára is felkerültek, így kitűnő alanyok voltak a vizsgálat elvégzéséhez. A karmosbékák a Csigafarm Bt. nagylelkű felajánlásával kerültek az iskolába.