2019.04.28. 08:45
Hulladékból horgolt ruhával és ékszerekkel zsebelt be díjakat a győri fiatal - Fotók
Szász Abigél bevásárlótáskákból készített ruhája különdíjas, nejlonzacskókból megalkotott ékszerszettje pedig aranyérmes és közönségdíjas lett az április közepén, Székesfehérváron megrendezett öko versenyen.
A környezettudatosságról szóló megmérettetésen körülbelül 100 versenyző vett részt, közülük Szász Abigél térhetett haza a legtöbb díjjal.
A székesfehérvári verseny zsűrije épp szemügyre veszi a ruhakölteményt. Fotók: Cseh Róbert
Március közepéig lehetett jelentkezni egy modellrajzzal, amit később hűen kellett követni a darabok elkészítése során. Törekedtem arra, hogy ez sikerüljön. Kihívás volt, mert általában amikor megrendelésre vagy magamnak horgolok, szeretek eltérni a skiccektől, és a folyamat során kipróbálni új, egyedi formákat
- mondja Szász Abigél, aki a Krúdyban érettségizett, jelenleg pedig a Kossuth-iskola női szabó képzésére jár.
Sok-sok versenyző vett részt az április közepi megmérettetésen.
A sikeres verseny idei központi témája a víz volt, ebből ered Abigél jeligéje: "műanyagba fulladva". A ruhát egyfajta figyelemfelkeltésnek szánta azzal kapcsolatosan, hogy beborít minket a műanyag, és mindenkinek felelőssége van abban, hogy csökkenjen az eldobható műanyag tárgyak előfordulása világszerte.
A különdíjas ruha az újrahasznosítás fontosságára hívja fel a figyelmet.
Igyekszem környezettudatosan élni a mindennapjaimat. A reggeli pékárut például egy gyerekkori sálból varrt kis textilzacskóba teszem, így a vásárlásnál nem szükséges eldobhatót kérni
- meséli a fiatal, aki családját és barátait is erre szeretné ösztönözni. Emellett elkötelezetten hisz a ruhatár "zöldebbé" tételében - például javítsuk/javíttassuk meg, ami elszakadt; vásároljunk kevesebbet és próbáljuk kihasználni a turkálók előnyeit.
A hatalmas sikert arató fülbevalók mintáját már korábban megtervezte Abigél, ezek a tervek már meg is jelentek a Gombolyag magazinban.
Az a legjobb alapanyag, ami már van.
Hogyan készültek a díjnyertes ékszerek és a ruha? Kis csíkokra vágta fel Abigél a zacskókat, majd a horgolás technikájától lett erős az anyag.
Abigél édesanyja fonalboltban dolgozik, így ismerkedett meg közelebbről a technikával a fiatal. "Régen mindig rajzolgattam, aztán egyszer csak elkezdtem karkötőket készíteni, és utána jött a horgolás. Kitaláltam, hogy szeretnék horgolni egy mandalát. Anyukám segített, és ezután kezdte sorban megmutatni az alapokat".
Sokszor besegítek a fonalboltban, egész napokat és helyettesítést is vállalok. Egy-két saját darabom kint van a boltban, de leginkább megrendelésre készítek topokat, ékszereket, sapkákat, fülmelegítőket. Legtöbben Instagramon találnak rám.
A női szabó képzésen elsajátított ismeretek miatt a későbbiekben szívesen kombinálná a fonal és a textil adta lehetőségeket a sikeres versenyző. Álma, hogy saját márkáját továbbvigye, és hogy főállásban foglalkozzon az egyedi darabok készítésével.
A horgolás technikája újra divatba jött, vagy talán sosem ment ki a divatból, hiszen fiatalokkal - egyetemistákkal, kismamákkal - gyakran találkozik a fonalboltban Abigél, sőt Instagramon is rengeteg olyan felhasználót követ, akik fiatalként űzik ezt a szenvedélyt.