2021.11.08. 15:00
Útitársunk: Kutas László!
Beszámoló az Utas a Kutas városnéző kisvonatozásról.
Fotó: Rombai Peter \ RepeszTech
November 7-én vasárnap délután 80-an keltek útra Sopronban, hogy felkeressenek néhány tucat szobrot és emléktáblát Kutas László szobrászművész alkotásai közül. A kisvonatos városnézés érdekessége az volt, hogy maga a 85 éves művész is a vonaton, méghozzá a mozdonyon utazott: mutatta az utat és közben mesélt Sopron háború utáni évtizedeiről, a köztéri alkotások születéséről, a szobrász örömeiről és bánatairól, önmagáról.
Az utazás első állomása a Líceum volt, ahol soproni tanulmányait kezdte az erős evangélikus családból származó művész. Az iskola és Kutas László számára egyaránt meghatározóak voltak ezek az évek, melyek újra értelmeződtek, amikor érett művészként arra kapott felkérést, hogy egykori tanárai közül mintázzon meg néhányat. A mai licisták Tölli Balázs igazgató úrral az élen erre az alkalomra írt dallal és saját készítésű kiállítással köszöntötték a 85 éves szobrászművészt, akinek első soproni köztori munkája (Gombocz Zoltán emléktáblája) mellett számos alkotása díszíti a Líceum utcai és udvari falait.
A program következő állomása „Hosszi” tanár úr, vagyis Soproni Horváth József szobra volt. A tanár úr festészetet tanított Kutas Lászlónak, aki mindezt most egy ecsetekkel díszített koszorúval viszonozta a Festőköznél. A Vasvilla melletti szoborparkban 3 jeles soproni pedagógus mellszobrát mintázta meg Kutas László. Itt a portrészobrászat és a karaktermintázás műhelytitkairól is mesélt a művész. A következő megálló a Deák tér volt, ahol megtudhatta az utazóközönség, miért olyan nagy a bajsza a „Haza bölcsének”, és hogy civil soproniak közbenjárása eredményezte a Kálvin szobor ide kerülését. A program résztvevői felkeresték és ki is próbálták Kutas László 51. soproni munkáját, a délelőtt során felavatott Thurner-padot, amely a Városszépítő Egyesület jóvoltából készült el és kerülhetett a legendás polgármester soproni háza elé.
A történelmi belváros utcáin is számos Kutas emléktábla mellett elhaladt a kisvonat, a Városháza előtt azonban újabb meglepetés várta az utastársakat. Éppen dr. Sopronyi-Thurner Mihály polgármester szobránál magyarázott a mester, miközben a hivatal épületéből előlépett dr. Farkas Ciprián, a város mai polgármestere, hogy köszöntse a művészt. Ajándékul egy távcsővé is átalakítható sétabotot hozott Kutas Lászlónak: segítse őt abban, hogy még sokszor haza tudjon jönni Sopronba és hogy messziről is idelásson. A közönség itt megkóstolhatott két olyan süteményt is, ami Thurner Mihályné feleségének kéziratos receptkönyvében maradt fenn, és amit a szeptember végi „100 éves vasárnapon” már megismerhettek a soproniak: a „Horthy kenyér” és az „Ánis koszorú” ismét osztatlan sikert aratott.
Az utazásról a videofelvétel is készült, amit a Sopron Média felületein láthatnak majd az érdeklődők és a vonatról helyhiány miatt lemaradók.