2024.03.24. 08:21
Magatartásukkal változtathatnak fogvatartásuk szigorúságán a rabok
Márciustól innovatív, kreditalapú kategóriarendszer határozza meg a szabadságvesztés büntetések végrehajtási rendjét, így a rabok együttműködő magatartásukkal enyhébb besorolást érhetnek el – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) az MTI-vel.
Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője felidézte: korábban a három végrehajtási fokozathoz (fegyház, börtön, fogház) három-három úgynevezett végrehajtási rezsim (szigorúbb, általános, enyhébb) kapcsolódott. Módosult azonban a büntetés-végrehajtási kódex, így március 1-jétől ezt ötfokozatú besorolási rendszer váltotta fel, amely a fogvatartás során változhat.
Hozzátette: az I. kategória a legenyhébb, az V. kategória a legszigorúbb. Az egyes kategóriákban eltérő az elítélt elkülönítése, őrzése, felügyelete és ellenőrzése, intézeten belüli mozgása, életrendje, a kapcsolattartási formák gyakorisága és mértéke, a személyes szükségleteire fordítható összeg, valamint a szabad levegőn tartózkodásának helyszíne és rendje, továbbá a magánál tartható tárgyak köre is.
Felhívta a figyelmet:
a most bevezetett kreditrendszer lényege, hogy a fogvatartott kreditpontokat tud szerezni a többi között azzal, ha részt vesz az intézetek által szervezett oktatásban, reintegrációs – például mentálhigiénés, képességfejlesztő, művészetterápiás – programokban, vagy munkát vállal.
Ha a fogvatartott magatartása és együttműködési készsége az elvártaknak megfelel, akkor alacsonyabb kategóriába kerülhet, és több kedvezményben részesülhet – mondta.
A büntetés-végrehajtási intézetekben lehetőség van az általános, a közép- és a felsőfokú oktatásban, vagy a szakképzésben való részvételre, de szerveznek készség- és képességfejlesztő, ismeretterjesztő, mentálhigiénés, önismereti, a szabadulásra felkészítő, tudatos életvezetést támogató programokat is. Vannak a társas együttélést segítő, a pénzügyi tudatosságot támogató programok, biblioterápiás, konfliktus- és agressziókezelő képzések is.
Ezeken a reintegrációs programokon a fogvatartottnak a büntetés-végrehajtási szerv által meghatározott rendszerességgel, önkéntesen részt kell vennie, és a magatartásával hozzá kell járulnia a cél megvalósulásához, hogy megszerezze a kreditpontokat – tette hozzá Makula György.
Elmondta, az új rendszerben a büntető ítélet részeként megmaradnak az eddigi végrehajtási fokozatok, de azok csak az elítéltek kezdeti besorolásának kereteit határozzák meg. A büntetés-végrehajtási szervezet a saját besorolási és elkülönítési szempontrendszerét érvényesíti, amely figyelembe veszi az elítélt kriminológiai jellemzőit, visszaesési és fogvatartási kockázatát, az elkövetett bűncselekmény társadalomra való veszélyességét, az elkövető magatartását, együttműködési készségét, reintegrációs hajlandóságát – ismertette.
Megjegyezte: ha a fogvatartott magatartása a büntetés-végrehajtási intézet biztonságát vagy a biztonságos fogvatartást veszélyezteti, akkor kreditpontokat veszíthet, és szigorúbb kategóriába sorolható.
Az új rendszertől azt remélik, hogy az eddig kevésbé motivált fogvatartottak együttműködőbbek és aktívabbak lesznek a reintegrációs, közös célok elérése érdekében
– tette hozzá.