2017.05.03. 15:48
Akció, reakció - Avagy egy jótékonysági kezdeményezés két oldala
A jótékonysággal tönkreteszik a virágkötőket a diákok?
A HVG írta meg múlt hét csütörtökön, hogy a budapesti Eötvös József Gimnázium végzős diákjai arra kérik rokonaikat és barátaikat, hogy idén a ballagási virágra szánt összeget (vagy egy részét) inkább jótékony célra fordítsák, segítsék a KézenFogva Alapítvány munkásságát.
Most arról számolt be a lap, hogy több száz visszajelzést kaptak hozzászólásban a cikkhez.
A legtöbben nagyra becsülik a fiatalok kezdeményezését: „itt jön egy új generáció, akit fog érdekelni a saját társadalma. Gratulálok mindenképpen mindenkinek, aki részt vesz benne és mindenekfelett az ötletgazdáknak. Csak így tovább!!!" – idézték az egyik kommentelőt.
De megcsillant az érem másik oldala is. Virágkötők féltik az egzisztenciájukat, ennek hangot is adtak, és többen melléjük is álltak.
„Nem tudom, mik lesztek, ha beléptek a nagybetűs adó és bér és stb. fizető életbe, de kívánom, hogy mindenki rajtatok spóroljon, gyűjtsön. És majd ha nem tudsz a szeretteiddel lenni egy ünnepen se... tudd megmagyarázni, hogy kik miatt! Szívből kívánom!" - idézte az oldal egy virágkötő dühös hozzászólását.
Ismét szeretnénk felidézni, hogy a felajánlással, fogyatékos embertársainkat segítik a diákok a KézenFogva Alapítványon keresztül.
Szomorú, hogy ilyen társadalom nő fel! aki nem értékeli a virágot! Milyen emberek lesznek ezekből a középiskolásokból? Hogy fogják ezek a Mozgáskorlátozottakat, az Embereket Becsülni!?
- idézi az egyik hozzászólást a lap, amit nem is igazán értünk ebben az összefüggésben.
De gondoljuk tovább, ha már felmerült ez a kérdés.
Tényleg? Milyenek lesznek?
Milyenek lesznek azok a diákok, akiknek az érettségijük megszerzéséhez kötelezővé tették az önkéntes munkát, és legalább ha más okból nem, akkor kényszerből megtapasztalhatták milyen az, ha a közösségért tesznek valamit.
Lehet, hogy ez mégsem volt olyan rossz ötlet - a "nyugati kultúrában" elterjedt -, de hazánkban még kevés hagyománnyal rendelkező társadalmi felelősségvállalás magvait elvetni a fiatalok között?
Milyen az a társadalom, ahol egyáltalán felmerülhet az, hogy nem csak elismerő hangok hallhatók egy jótékonysági kezdeményezéssel kapcsolatban?
Mi okozza a társadalomban ezt a mérhetetlen frusztráltságot, hogy már mindenki mindenkit ellenségnek tekint? Hová lettek a jószomszédi közösségek, hová tűntek az egymást akár egy bögre cukorral, akár a szomszéd kisgyerek felügyeletével segítő emberek?
Kövessük inkább a gimisek példáját, és tegyünk egy apró gesztust mi is, amivel jobbá tehetjük legalább a szűk környezetünket.