2016.07.28. 15:55
Kiderült, mit találtak az eltűnt maláj gép pilótájának repülőszimulátorán
A szimulátoron azt az Indiai-óceán déli részére vezető utat tervezték meg, ahol eddig a gép utáni kutatás is folyt.
Az Indiai-óceán déli részére vezető utat tervezték meg a malajziai légitársaság több mint két éve eltűnt utasszállítóját irányító pilóta otthoni szimulátorán - közölte csütörtökön az eszközből kinyert adatok alapján a repülőgép felkutatásával megbízott hivatalok munkáját koordináló központ (JACC).
A JACC mindazonáltal jelezte: a szimulációs adatok nem bizonyítják, hogy a pilóta szándékosan zuhant volna a Boeing 777-es típusú utasszállító repülőgéppel az óceánnak a szimulátoron is szereplő részébe, ahol eddig a gép utáni kutatás is folyt.
"Az MH370-es járat kapitányának repülésszimulátora azt mutatja, hogy valaki megtervezett egy utat az Indiai-óceán déli részéhez" - írta a Reuters brit hírügynökségnek küldött e-mailjében a JACC. "A szimulátor mindössze a tervezettség lehetősége irányába mutat, azt nem fedi fel, hogy mi történt valójában a repülőgép eltűnésének éjszakáján, ahogy azt sem, hol lehet a roncs" - írta korábbi közleményében a JACC.
A Boeing 777 típusú gép eltűnése a polgári légi közlekedés történetének egyik legnagyobb rejtélye. Az utasszállító Kuala Lumpurból tartott Pekingbe 239 emberrel a fedélzetén 2014. március 8-án, de nyoma veszett egy órával a felszállás után. Az Ausztráliától nyugatra az Indiai-óceánban folytatott intenzív és költséges kutatások egyelőre kevés eredménnyel jártak.
Eddig összesen 135 millió dollárt (csaknem 38 milliárd forintot) fordítottak a vélt becsapódási helyszín körüli 120 ezer négyzetkilométernyi terület átkutatására nagyobb eredmény nélkül. Az MH370-es több darabját mosta partra a víz Afrikában, de a roncs holléte továbbra is rejtély.
A gép lezuhanása óta több elmélet látott napvilágot arról, hogy egy vagy két pilóta, esetleg egy sem tartotta ellenőrzése alatt a gépet, amikor az óceánba zuhant. Egyes feltételezések szerint az utasszállítót megtámadták és eltérítették, miközben a nyomozók úgy gondolják, hogy valaki szándékosan kikapcsolta a helyzetjelzőt az irányváltoztatás előtt. Malajziai nyomozók 2015-ben azt állították, hogy a pilóták és a személyzet háttere makulátlan volt.