Kiállítás

2024.11.11. 19:21

Tallós Prohászka István kapocs Mosonmagyaróvár és Somorja között

A felvidéki magyar festészetben munkássága, életműve egyedi, sajátos, senkihez sem hasonlítható – értékelte nagyapja munkásságát Tallós Ágnes, Tallós Prohászka István unokája. A somorjai születésű, 50 éve Újrónafőn elhunyt Tallós Prohászka István munkáiból nyílt kiállítás a Cselley-házban.

Mészely Réka

Tallós Prohászka István halálának évfordulója alkalmából a somorjai születésű festőművész életművéből átfogó kiállítást szervezett a mosonmagyaróvári Hansági Múzeum. Juhász Bálint kurátor gyűjtőmunkába fogott, és arra is számított, hogy kerülnek elő még ereklyék, melyek az 1974-ben Újrónafőn elhunyt alkotóhoz köthetők, legyenek azok festmények, plakátok és grafikák. A Cselley-házban gazdag anyag jött össze, melyet a festőművész családja jelenlétében mutattak be.

Tallós Prohászka István családja a kiállítás megnyitóján.
Tallós Prohászka István családja a kiállítás megnyitóján.
Fotó: Mészely Réka

Tallós Prohászka István emlékkiállítás

– Meghatódva állok itt az 50 éve elhunyt festőművész nagyapám, Tallós Prohászka István emlékére létrejött kiállítás megnyitóján – emelte ki a festőművész unokája, Tallós Ágnes, aki édesanyjával és gyermekeivel érkezett a rendezvényre. 

Kiemelte: „Szülőföldjén, a Csallóközi Somorján a többnemzetiségű települések és régiók életét megismerve, hűen ábrázolta nehéz sorsukat. Műveiben egyaránt kifejeződik aggódás az embertársaiért és a természet értékeiért. 1947-ben önként távozott az akkori Csehszlovákiából, Debrecenben kívánt letelepedni, majd Budapestre költözni, de végül Mosonmagyaróváron talált új otthonra. A város befogadta, egy műterem lakásban élt és alkotott. Több önálló kiállítása volt többek között Mosonmagyaróváron és Somorján is.”

Mint elmondta, a festőművész nagyapát sok megrázkódtatás érte, így egyetlen fia, Tallós Pál korai halála, s a sok kudarc alkotó kedvét és egészségét is aláásta. Tallós Prohászka István most nyolcvanéves menye nagy szeretettel őrzi, gondozza a festőművész családi hagyatékát és felesége, Lauer Mária iparművész munkáit is.

Tallós Ágnes köszönetet mondott Juhász Bálintnak, aki felkarolta, feldolgozta a Hansági Múzeum tulajdonában lévő hagyatékot és műveinek fellelhetőségét folyamatosan kutatja, a Hansági Múzeumnak, hogy helyet adtak a jubileumi kiállításnak, továbbá Mosonmagyaróvár és Somorja városvezetőinek és a Tallós Prohászka István Művészeti Egyesületnek, hogy ápolják a festő emlékét. 

Érzelmekre ható művek

A megnyitón Czuppon Tamás, a Hansági Múzeum igazgatója köszönetét fejezte ki az állami- és magángyűjteményeknek, akik hozzájárultak a kiállításhoz. 

– Tallós Prohászka István művészete városunk és hazánk művészeti életének meghatározó részévé vált. Munkássága nemcsak festőként, hanem illusztrátorként is maradandó értéket képvisel. Művei mélyen áthatják a magyar táj és az emberi lélek szépségét, érzékenységét. Az ő művészete nemcsak a látványra, hanem az érzelmekre is hat, és minden egyes alkotása egy-egy történetet mesél el, amely a nézőt is bevonja. Ez a kiállítás lehetőséget nyújt arra, hogy újra felfedezzük Tallós Prohászka István gazdag életművét – emelte ki Balázs Endre mosonmagyaróvári alpolgármester.

Veres Gábor somorjai alpolgármester arról beszélt, hogy ugyan Tallós 1947-ben elhagyta szülővárosát, ennek ellenére Csallóköz festőjeként emlegetik, emlékét a felvidéki város is őrzi. Hangsúlyozta: személye kapocs Mosonmagyaróvár és Somorja között.

Juhász Bálint kurátor arra vállalkozott, hogy a Hansági Múzeumban fellelhető Tallós hagyatékot feldolgozza. A tárlat a művész alkotásainak újszerűségére, műveinek változatosságára is felhívja a figyelmet. A művészettörténész teremről teremre kalauzolta az érdeklődőket a jövő év áprilisáig megtekinthető tárlaton, rámutatva érdekességekre. 

Dér Asia „Magunk módjára üvölteni” című dokumentumfilmjét a 2022-es „Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon” és a szlovák állami televízióban mutatták be. A film címe egy konkrét idézet Kassáktól, ami első folyóirata, a „Tett” (1915–16) megalapítása kapcsán hangzott el. E dokumentumfilm több oldalról megközelítve mutatja be Kassák Lajos ellentmondásokban bővelkedő alakját számos meghívott vendég révén (Ladik Katalin költő és performanszművész, Csunderlik Péter történész, Juhász R. József performanszművész, Juhász Rokko amatőr művész). A Hansági Múzeum alkalmat adna arra, hogy újraértékeljük az érsekújvári költő és képzőművész csallóközi kollégáját, Prohászka Istvánt. 

  • Prohászka és Kassák életét és felfogását művészetről vagy társadalomról rengeteg párhuzam köti össze. Ennek fényében a másfél órás filmet egy fél órás vita követné a dokumentumfilmben látottakról.
  • Helyszín: A Cselley-ház (Fő út 19.) díszterme
    Időpont: 2024. november 14., 17:00–19:00

A belépés díjtalan.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában