kisalfold.hu videó

2024.11.10. 15:29

Kutas László emlékkiállítás nyílt Sopronban a Líceumi Nagykönyvtárban – Fotók, videó

A Kutas Alapítvány szervezésében "Kötődések - A szobor csak ürügy a barátkozásra" címmel megnyílt a Kutas Életműhely első kiállítása Sopronban. Az egy évvel ezelőtt elhunyt Kutas László Kossuth-díjas szobrászművész tisztelőit és barátait egy interaktív emléktér közös megalkotására invitálják.

Bódvai Ildikó

Fotó: Bódvai Ildikó

A Líceumi Nagykönyvtár földszinti termében, a Templom utca 17. szám alatt szombaton az érdeklődők is megismerhették a Kutas Életműhelyt. A sarokban ott áll Kutas László munkaasztala, éppen úgy, mintha gazdája csak néhány percre ment volna el, a kisplasztikák, a bájos nőalakok pedig hívogatnak, hogy egészen közelről is vegyük őket szemügyre. 

Kutas László
Az avatáson Kutas László számos barátja és tisztelője összegyűlt a műemléképület udvarán. 
Fotó: Bódvai Ildikó

Kutas László több mint ötven köztéri szobra látható Sopronban

- Kutas László kifejezett akarata volt, hogy halála után abban a városban, ahol több mint ötven köztéri szobra áll, a kisplasztikái is legyenek összegyűjtve. Nemcsak Sopronnak van ebben szerepe, hanem a Líceumhoz való kötődésének is. A feladatra alapítványt hoztak létre örökösei, a kuratórium pedig összegyűjtött már közel nyolcvan kisplasztikát, ez lett a Kutas Életműhely alapja - mondta el Tölli Balázs, a most először nyilvánosság elé lépő Kutas László Kulturális és Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Líceum igazgatója. Megköszönte a szentendrei Kutas Galéria vezetőjének, Gádor Emil Zsoltnak is támogató közreműködését. Az alapítvány kuratóriumának tagjai - Kutas Diána, Sterlik Ildikó, Szendrei Krisztina, dr. Varga Éva, és Tölli Balázs - azt vállalták, hogy gondosan őrzik a szobrokat, gyűjtik a dokumentumokat, keresik a társművészetekkel a kapcsolatokat, és természetesen be is mutatják a gazdag életmű részleteit.

- Kutas László, mint oly sok líceumi öregdiák, mindig adni akart, visszatérő kérdése volt: mit segíthetek? Ez az adni akarás halálával sem szűnt meg - hangsúlyozta Tölli Balázs, megemlítve azt is, Kutas László alapította az Ágoston Ernő-díjat is, amivel minden évben egy, a képzőművészetben tehetséges diákját jutalmazza a Líceum.

Ágoston Ernő soproni rajziskolája volt az a hely, ahol Kutas László tehetsége nyilvánvalóvá vált. Itt kezdődött barátságuk Sulyok Gabriella Munkácsy-díjas grafikusművésszel, aki a megnyitón erről az időszakról beszélt. A barát, Feledy Balázs művészettörténész felelevenítette Kutas László alakját, aki egyedülálló módon tudott nagy lenni a kő- és a bronz-, az érmek, a kisplasztikák, a köztéri szobrok megalkotásában.

A jó barát, Praznovszky Mihály muzeológus, irodalomtörténész felhívását Kutas Diána ismertette. Kutas László élete során több ezer úgynevezett Kutas tallért, névjegyként is szolgáló plakettet adott barátainak. Akinek ilyen van a birtokában, annak bemutatkozását várják a [email protected] e-mailcímen, hogy elkészülhessen a Kutas-barátok térképe, és a mappa, ami bemutatja a szobrász földi kapcsolatrendszerét. A rendezvényt Kutas Ágnes ének és hegedűjátéka nyitotta és zárta. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában