2 órája
Győri Balett premier - Koreai mozdulatvilágon keresztül festik meg önmagunk tükörképét
Szombaton mutatják be a Győri Nemzeti Színház nagyszínpadán a 45 éves Győri Balett Tranzit című estjét. A második felvonás koreográfusa egyenesen Dél-Koreából érkezett a Győri Balett társulatához. Kim Jung-a, a Mirror, azaz Tükör címet adta előadásának.
Különleges látványvilág, szuggesztív mozdulatokkal, amely a mélyben rejlő tudatra hat. Ez lesz a Győri Balett új premierjének második felvonása.
Fotó: Csapó Balázs
Kim Jung-a MutDance igazgatójaként és művészeti vezetőjeként is minden évben újat alkot mely a társulat repertoárját színesíti. A koreai együttes kizárólag női táncosokból áll, így kezdetben kihívást jelentett számára a Győri Balett férfi táncművészeivel dolgozni. Mindezek előtt kíváncsiak voltuk, hogyan került kapcsolatba a magyar csapattal.
Várakozás és izgalom
- Tavaly volt lehetőségem a Magyar Táncfesztiválon bemutatni egy előadást Győrben, így kerültem kapcsolatba a helyi művészeti vezetővel, akinek nagyon megtetszhetett az előadás, hogy visszahívott minket ismét, de ezúttal koreografálni -mondta.
Kim Jung-a néhány tanítványával és asszisztenseivel nagy várakozásokkal érkezett Magyarországra. -Ugyanakkor kicsit tartottam is tőle, hiszen két eltérő táncstílusról és mozgásokról van szó. Sokat gondolkodtam azon, hogyan lehet majd ezeket a győri együttes tagjaival egyeztetni, hogyan fogják megtanulni és elsajátítani - tette hozzá.
Első munka magyar együttessel
Tavaly november óta készítette már a szombaton debütáló koreográfiát, viszont Győrbe érbe pozitív meglepetés volt számára, hogy gördülékenyen mentek a próbafolyamatok.
Nagyon kedvesen fogadtak, mindenki lelkesen részt vett a munkafolyamatban, így számomra is remek élmény volt. Valószínűleg erre életem végéig emlékezni fogok
- emelte ki.
A koreai koreográfus hasonló elven kezdte el összeállítani a koreográfiát, mint korábban. -Mindig arra törekszem, hogy megpróbáljak valami olyan motivációt ébreszteni a közönségben, amely által az előadás végére magukba is néznek. Ennek a produkciónak is a címe: Tükör, valamint a mozdulatokkal is azt próbálják majd a táncosok bemutatni, milyen is az amikor objektíven szemléljük saját magunkat egy tükörből. Szeretném, ha az előadás elérné hatását és miután lemegy a függöny a nézők haza felé sétálva maguknak is kérdéseket tennének fel - fogalmazott Kim Jung-a, aki maga is egyfajta önismereti utazásnak élte meg a győri munkát.
Kim Jung-a koreai koreográfus készített darabot a Győri Balettnek Fotók: Csapó Balázs
Győri Balett pozitív csalódást okozott
Ez egy remek utazás számomra is, hiszen ezt a koreográfiát eredetileg Koreában mutattuk volna be, így viszont különleges tapasztalásként élem meg, hogy magyar színpadon debütál, győri táncművészek tolmácsolásában. A koreai mozgásformában rendkívül fontos az egymáshoz való igazodás, még a lélegzetvételt is össze kell hangolni. Izgultam, hogy vajon a magyar táncosok is el tudják-e ezt sajátítani. Pozitív csalódás volt, hogy remekül vették a számukra idegen akadályt
- emelte ki.
A Győri Balett együttese szinten rekord idő alatt sajátította el a darab minden részletét, megkérdeztük Kim Jung-a-t, hogy ez a szigornak vagy a harmóniának volt köszönhető.
- Alapvetően nem tartom magam szigorú tanárnak, a tanítási módszeremben az a lényeg, hogy a tartalom tükröződjön a mozdulatokon. Számomra nem probléma, hogy a táncosok nem tű pontosan ugyanazt a mozdulatsort követik le, mint ami megmutatok, hiszen a saját kifejezésmód is fontos a kortárs művészetben. Koreában is hasonló az elvárásom a tanítványaimmal, külföldi társulattal most dolgoztam először ilyen hosszú ideig. Workshopokat már tartottam néhány országban, de teljes koreográfiát eddig csak a Győri Balettnek készítettem.
Kim Jung-a
- 2019 óta a dél-koreai MutDance együttes művészeti vezetője. Alkotói munkássága 1998-ban indult „Repeat” című koreográfiájával.
- Ezt követően Ázsia számos pontján turnézott előadásaival. Kim Jung-a a tekintélyes koreai Ewha Woman’s University egyetemen szerezte meg bachelor, majd mester fokozatú diplomáját.
- 2019-ben PhD fokozatot szerzett koreai modern tánc- és koreográfia tudományokban. Doktori disszertációjának része az “Egy pillanat a halhatatlan élet és az idő múlásának megállítása nélkül” című koreográfia is.
- Munkáiban fellelhető a buddhizmus tanai iránti érdeklődése.