Országos kitüntetés után

2024.08.14. 16:15

Elvarázsolta Sopron történelme - Tárkányi Sándor szenvedélyesen kutatja a zsidóság és a belvárosi házak történetét

Tárkányi Sándor építész, helytörténész a közelmúltban kimagasló munkájáért a Közigazgatás Szolgálatáért Érdem­érmet vehette át Navracsics Tibor minisztertől. A díjazottal beszélgettünk a hivatása iránti alázatáról, elkötelezettségről.

Varga Henrietta

Tárkányi Sándor egyik szívügye volt az Elfeledett soproniak című kiállítás szervezése. Fotó: Szalay Károly

A szakember közel tizenöt éve költözött Sopronba, a város történelme és épített öröksége rögtön elvarázsolta. Azóta is töretlenül és szenvedélyesen kutatja a zsidóság és a belváros házainak történetét, miközben a műemlék­védelemben is helytáll. 

Ösztönzés és megtiszteltetés 

Ez az elismerés nemcsak az eddigi munkásságomat méltatja, hanem ösztönzést is jelent arra, hogy folytassam azt a feladatot, amelyet elkezdtem

– közölte Tárkányi Sándor. – A díj átvétele különösen nagy megtiszteltetés volt számomra, mert ez egyfajta visszaigazolása annak, hogy jó úton járok, és pluszmotivációt jelent a már megkezdett munkához. Azt gondolom, hogy az elismerés nemcsak nekem, hanem azoknak is szól, akikkel a munkám során kapcsolatba kerültem, legyenek azok a városlakók, a kollégák vagy éppen a helytörténet iránt érdeklődők. Az egyik legnagyobb öröm az, amikor látom, hogy a munkám hatással van másokra, legyen szó akár egy kiállítás látogatóiról, vagy akár egy régi ház tulajdonosáról, aki megtudja, milyen értékes múltja van az épületnek, amelyben él – tette hozzá. – A jelölésem kapcsán főként a helytörténeti munkái­mat emelték ki, különösen a Sopron történetéhez kapcsolódó kiállítások és kötetek létrehozását. 

Amikor a közigazgatás nem csak ügyintézés 

– A miniszter úr azonban hangsúlyozta beszédében, hogy a közigazgatás nem csupán az ügyek intézéséből áll, hanem annál sokkal többről szól. Számomra sem csupán irodai munka a műemlékvédelem. Fontosnak tartom, hogy a folyamatok részese legyek, ott legyek a helyszínen, ahol az épületek története kibontakozik. Ezért gyakran dolgozom együtt kivitelezőkkel, segítve őket a legmegfelelőbb megoldások megtalálásában. Már főiskolás koromban is érdekelt az épületek múltja, a győri levéltárban is kerestem, kutattam és inspirálódtam – hangsúlyozta. Tárkányi Sándort Sopron gazdag történelme teljesen elvarázsolta, a zsidó közösség múltja pedig arra inspirálta, hogy még mélyebben belemerüljön a témába. 

Hiánypótló tárlat 

– Sopron különleges atmoszférája és az itt élők múltjának feltárása iránti érdeklődésem egyre jobban elmélyült, így azóta számomra a helytörténet kutatása is különleges jelentőséggel bír. Büszke vagyok az Elfeledett soproniak kiállításra, amely az itt élő zsidó közösség történetét mutatja be. Korábban a zsidó közösség múltjáról kevés információ állt rendelkezésre, a kiállítással azonban hozzájárulhattunk a város történelmi emlékezetének gazdagításához – mondta. 

– Az elkötelezettség és a szenvedély, amely a szakmámban vezérel, sokak számára megszállottságnak tűnhet, de nekem ez az életmód természetes. Az építészet és a történelem iránti érdeklődésem, valamint az, hogy mindig a legjobb eredményre törekszem, értelmet ad a munkámnak. Azt gondolom, hogy az embernek érdemes mindent megtennie azért, hogy a városban élők mind- inkább megismerjék gaz- dag történelmi örökségüket – zárta a beszélgetést. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában