2 órája
Ovádi Péter állatvédelmi kormánybiztos: az összefogásnak volt köszönhető a csöngei horrortanya felszámolása - Újabb szaporítótelep a láthatáron
A csöngei horrortanyával kapcsolatos legfrissebb fejleményekről adott részletes tájékoztatást a vol.hu-nak Ovádi Péter. A csöngei horrortanya felszámolása rávilágított az összefogás fontosságára, és hogy bőven van még tennivaló: az ilyen típusú bűncselekmények megelőzése érdekében mindenképpen fontos a nemzetközi együttműködés erősítése is.
A csöngei horrortanya igazi pokol volt a kutyák számára.
Forrás: PUMI Veszprémi Állatvédelmi Kompetencia Központ/Facebook
A csöngei szaporítótelep kapcsán kialakult helyzet kiemelkedő példája annak, hogy milyen súlyos problémákkal kell szembenézni az állatkínzás és a szaporítók ellen folytatott küzdelem során - hangsúlyozta a veol.hu-nak adott interjújában Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos. Hozzátette, a csöngei horrortanya sikeres felszámolása rávilágított arra is, hogy mennyire fontos a hatóságok, a civil szervezetek, az önkormányzatok és a katasztrófavédelem közötti szoros együttműködés.
– Csöngén egy előkészített akcióról volt szó, amit bejelentés alapján indítottunk el. A civilek is nagyon fontos szerepet játszottak abban, hogy felfedtük a helyszínt. Az ingatlan tulajdonosa, az osztrák nő, egyébként Ausztriában el volt tiltva az állattartástól, Magyarországon folytatta a tevékenységét. A kutyák és az egyéb állatok szenvedtek, pokol volt az életük - fogalmazott a lapnak a kormánybiztos.
Az ilyen helyzetek gyors és hatékony megoldása csak közös erőfeszítésekkel lehetséges. Az állatokat sikerült kimenteni, 198 kutya és egyéb állat került biztonságba
– hangsúlyozta Ovádi Péter.
A botrány már több menyén átnyúló: a csöngei szaporítótelepről 3 vármegyei helyszínre, Vasba, Győr-Moson-Sopronba és Komárom-Esztergomba is kerültek jószágok.
A csöngei szaporítótelepről két kutya került az esztergomi Bogáncs Kutya-és Kisállatotthon Alapítványhoz, három a komáromi Rex Komáromi Állatvédő Egyesülethez és szintén három jószágról gondoskodott a Szurkolók az Állatokért Gerecse és környéke Alapítvány. Utóbbi ugyan nem funkcionál menhelyként, tőlük ideiglenes befogadókhoz kerülnek a kutyusok - számolt be a kemma.hu.
Schermann Roland, a Szurkolók az Állatokért Gerecse és környéke Alapítvány képviselője úgy nyilatkozott a portálnak, hogy eddig két telephelyet sikerült feltárni, de biztos abban, hogy van még munka bőven. Mint mondta, egy kft. üzemelteti ezeket a szaporítótelepeket és kiderült, hogy hétfőn egy újabb szemlét tesznek egy harmadik helyszínen is. Úgy saccolja a telephely méretéből, hogy újabb 100 állatról kell majd gondoskodni, a Csöngéről és Csapodról mentettek után.
A csöngei horrortanya szálai csapodra is átnyúltak
– További problémát jelent, hogy a csöngei telep nem egyedüli. Győr-Moson-Sopron megyében is találtunk egy hasonló helyszínt, amelyről szintén közösen kell kimenteni az állatokat a civil szervezetekkel és a rendőrséggel – fűzte hozzá a kormánybiztos.
Újabb szaporítótelep a láthatáron
A csöngei horrortanya után újabb szaporítótelepre bukkantak az állatvédők, ezúttal Kőszegpatyon, ahonnan hétfőn tervezik kimenteni az állatokat - tájékoztatta a veol.hu-t Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány elnöke.
Kapin Richárd úgy tudja, a kőszegpatyi telepről is többtucatnyi állatot kell kimenteni, erre készülnek hétfőn, de olyan információk is eljutottak az állatvédőkhöz, hogy sok jószág már nem él.
A Szurkolók az Állatokért Alapítvány képviselője elmondta azt is, információi szerint a szaporítótelepeket létrehozó osztrák nő kórházba került, egy grazi egészségügyi intézményben ápolják.
Nemzetközi összefogást sürget a kormánybiztos
Ovádi Péter a veol.hu-nak elmondta, hogy nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában nagy problémát jelent a szaporítók tevékenysége. – Sajnos nincsen olyan európai adatbázis, ahol a hatóságok hozzáférhetnének az olyan információkhoz, amelyek segítségével könnyebben kiszűrhetnék azokat a személyeket, akik el vannak tiltva az állattartástól más országokban. Az ilyen típusú bűncselekmények megelőzése érdekében tehát mindenképpen fontos a nemzetközi együttműködés erősítése – fogalmazott.