2024.06.09. 11:01
Ünnepi Könyvhét: 3x1 NŐ a Cédrusban
A 95. Ünnepi Könyvhét programjára, a 3x1 NŐ című estre várják az érdeklődőket június 13-án, csütörtökön 19 órára a Cédrus KÖNYVrakTÉRbe (Bünker köz 2.). Az est során a Kalligram Kiadó három szerzőjét ismerhetik meg: Bendl Verát, Cser Kovács Ágnest és Havas Julit.
Bendl Vera 1980-ban született Budapesten, filozófiát, hebraisztikát tanult. A másik férfi című novelláskötete a Gondolat Kiadónál, gyermekkönyvei (Matyi tigrissel álmodik, Szörnyen szőrös barátság, Mihályi Csongor és az időgyurma) a Pagonynál jelentek meg. Majdnem negyven című első regényét a Kalligram adta ki. A felkavaró kötetben a városi romantika és az archaikus szerelmi költészet keveredik egymással, öniróniával és szarkazmussal fűszerezve. A történet egy szálon fut, a narrátor egy majdnem negyven éves nő, aki kudarcot vallott házassága után egyedülálló anyaként neveli egyetlen lányát. Ebben az élethelyzetben vall undorral és kétségbeeséssel magáról, mert – amit egészen idáig elképzelni sem tudott – szerető lett belőle. A megalázottság, a rossz döntésekbe belenyugvás és a folytonos pezsgés közepette „elemzi vissza” önmagát, a múltat, s lévén, hogy szeretője éppen egykori gimnáziumi osztálytársa, időutazást tesz a múltba, ahol kamaszkori énjét megfogalmazva, újrafogalmazva építi be a jelenbe. Bendl Vera bátran, minden álszentség és trükközés nélkül mutatja meg, hogy mennyi minden lakozik az emberi lélekben, a női lélekben, s hogy mennyi minden titok rejlik el, amiről nem is gondolnánk, hogy létezik, s igyekszünk nap mint nap tudomást sem venni róla.
Cser Kovács Ágnes irodalomtörténészként végzett, tanított egyetemen, volt újságíró, televíziós és folyóirat-szerkesztő. A Zárvatermők kertje az első regénye, amely a Kalligram Kiadó gondozásában jelent meg 2022 őszén. A szerző első könyvének hősnőjét veszteségek sora fenyegeti: munkahelyéről kirúgják, rákban haldokló édesapját hosszú évek óta megszakadt kapcsolatuk ellenére kísérni próbáljautolsó napjain, miközben régóta orvosi csatatérre emlékeztető méhe a sokadik, talán utolsó harcát vívja, hogy életben tartsa megfogant embrióját. Az egyre nehezebb napok egyetlen kapaszkodóját az otthon szerkesztett-rendezgetett szövegek jelentik. Az elbeszélő minden egyes megnyitott és munkába vont fájllal újabb és újabb sorsokat nyit föl, a több generációból megszólaló hangok és elmesélt életutak pedig a saját helyzetét is másképpen világítják be. Könyveit Cser Kovács Ágnes szerzői néven publikálja.
Havas Juli civilben orvos, az irodalmi életben nem a saját nevét használja. Novellái a WMN, Szófa, Élet és Irodalom, Népszava, Spanyolnátha, Felhő Café oldalain olvashatók. Első, Nincs Hold, ha nem nézed című, Margó-díjra jelölt műve a Kalligram kiadónál jelent meg 2022-ben, melyet idén a Papírbabák, avagy lehet-e két hazád című regény követett. Az első egy fiatal nő fejlődéstörténete: hogyan lesz egy antiszociális, zűrös kamaszlányból nővér, majd orvos. Hogyan éli meg az alacsony önbecsülésű főszereplő a hosszú évekig tartó szerető-státuszt egy idősebb férfi oldalán? A mellbevágóan provokatív és leleplező, ravaszul intellektuális és sokrétű regény egyszerre társadalmi kórkép, remek stílusban megírt szerelmi történet és betekintés az orvosi kulisszák mögé. A Papírbabák hősei Kelet-Európa huszadik századának sűrű és sötét világából indulnak megtalálni a boldogságot, és értelmet adni az életüknek. A regény pontos látleletet ad a múlt század végének Erdélyéről és Magyarországáról, a történelmi tudatalattiban kavargó indulatokról, amelybe hősei beleszületnek. Ki lehet-e törni a kelet-európai lét szorításából, a nacionalizmusok, a diktatúrák embert nyomorító örökségéből, az árulások, a titkok és az elhallgatások körforgásából? Elegendő-e az emberség és a szeretet, hogy megváltsa az egyént?
A beszélgetés végén lesz lehetőség a könyvek megvásárlására és dedikálásra is.