Több mint két évtized után

2022.03.19. 07:00

Újra nyit a padlásszínház Győrben - fotók

Szombaton 22 év szünet után újra megnyitja kapuit a győri Padlászínház, amely 2000-ben a Kisfaludy Terem átadásával zárt be. Korszerűbb köntösben mutatkozik be az új játszóhely, amely bensőséges daraboknak ad majd otthont.

Simon Roberta

Fotó: Huszar Gabor

Az első előadás Karácsony Gergely színész 152 lépés Auschwitz felé című színdarabja lesz ma este fél nyolctól, amellyel nemrégiben Kaposváron, a Kaleidoszkóp VersFesztiválon díjat nyert. A bemutatóra már el is fogytak a jegyek, de az áprilisi előadásokra még akad néhány.

 

Már dolgoztak együtt

 

„Nem törtem a fejemet azon, hogy helytelen-e a dolog. Szükségesnek látszott” – hangzik el Karácsony Gergely színész és Nagy Márk rendező előadásában. A két fiatal színésznek nem ez az első közös munkája. – 2017-ben dolgoztunk először együtt Karácsony Gergellyel rendező-színész felosztásban. De régóta jó barátságot ápolunk, forgattunk együtt már filmet is. 

 

A Nemzeti Színházban találkoztunk újra, amikor Gergely Cserhalmi György osztályába járva kezdte boncolgatni Robert Merle Mesterségem a halál című regényét. Ebből inspirálódtunk aztán közösen, ami Rudolf Höß, az auschwitzi koncentrációs tábor parancsnokának fiktív önéletrajza. A könyv a holokauszt újszerű, morbid bemutatása – fejtette ki Nagy Márk, a monodráma rendezője, aki színész a Radnóti Színházban, de vannak más rendezései is. Például havonta egyszer, a Trafó Kortárs Művészetek Házában nézheti meg a közönség a Látta című előadást, ami a győri illetőségű Bárány Bence és Mészáros Péter estje. 

 

 

Más, mint az eddigi

 

– A szövegkönyvet többször átírtuk, formázgattuk, mire elnyerte végleges formáját. Szerettem volna, ha máshogy dolgozzuk fel a holokausztot, hiszen a Mesterségem a halált már színdarab és monodráma formájában is bemutatták. Viszont Rudolf Höß emlékiratai, ami az Auschwitz parancsnoka voltam címet viseli, a férfi börtönben írt leveleit gyűjti össze. A két kötet között ugyan vannak átfedések, de az előadásunkban emellett az SS-veteránok klubjának tagjaival készült dokumentumfilmből is idéztünk. Ettől az összedolgozástól lett más szerintem, mint az eddigiek – fejtette ki a rendező.

 

Helyes úton járunk?

 

A szemfülesek hallhatják Gáti Oszkár hangját, és ráismerhetnek Cserhalmi György mozgására is egy karakterre öltve az előadásban, ugyanis Karácsony Gergely zseniálisan utánozza mindkét mesterét. A díszlet tervezője és kivitelezője Virág Vivien volt, és a jelmezekért is ő felel. A Padlásszínház mai premierjén az auschwitzi haláltábor parancsnokának szemüvegén keresztül élheti át a közönség a koncentrációs táborok borzalmait. A monodráma többek között arra keresi a választ: Sérti-e az áldozatok emlékét, hogy egy ilyen ember életútját mutatják be másfél-két órában? Meg lehet-e érteni a megérthetetlent – hogyan váltak bűnösökké, akik irányításával megtörténhetett a történelem legmegbotránkoztatóbb tragédiája: a holokauszt –, hogy ne felejtsünk, hogy a történelem ne ismételje önmagát, hogy mindig feltegyük a kérdést: az az út, amin mi járunk, helyes-e?

 

Két új színdarab. Áprilisban újabb két előadás debütál a Padlásszínházban. Április elsején az Add tovább! mutatkozik be Szina Kinga színművésznő előadásában, amit április hetedikén Jáger András Álmom az Isten című zenés, bábos verselése követ.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában