Rendőrkutyák akcióban: Győr-Moson-Sopronban is mintegy tíz négylábú szolgál – Videó

Tíz kutya szolgál a nap huszonnégy órájában a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság kötelékében: segítenek eltűntek vagy kábítószer felkutatásában. A rendőrkutyák a napokban Mosonmagyaróváron is bemutatkoztak.

Mészely Réka

Fazekas György rendőr őrnagy és Tremmel Nándor rendőr főtörzszászlós Macival és Egóval.

Fotó: Kerekes István

Évtizedek óta foglalkoztatnak kutyákat a rendőrségi munka során, tavaly óta viszont a vármegyei rendőr-főkapitányság keretében már külön alegység is működik. A rendőrség hat munkatársát ezen a területen tíz négylábú segíti. A rendőrkutyák közül a napokban Mosonmagyar­óvárra négyen érkeztek bemutatkozni az érdeklődő diákoknak: Ego, Spuri, Maci és Éles, valamennyien belga juhászkutyák. Fazekas György rend­őrőrnagy, szolgálatirányító és Tremmel Nándor rendőr főtörzszászlós, csoportvezető interaktív bemutatóval készült számukra. 

Rendőrkutyák bemutatója: Fazekas György rendőr őrnagy és s Tremmel Nándor rendőr főtörzszászlós a mosonmagyaróvári Flesch Központ előtt a fiataloknak mutatta be a négylábúak tudását
Rendőrkutyák bemutatója: Fazekas György rendőr őrnagy és s Tremmel Nándor rendőr főtörzszászlós a mosonmagyaróvári Flesch Központ előtt a fiataloknak mutatta be a négylábúak tudását
Fotó: Kerekes István

Rendőrkutyák képzése

– A juhászkutyák erénye, hogy az ember irányítása mellett bármire megtaníthatóak, és a belgák még jobban terhelhetőek – avat be Fazekas György.

– Két módja van annak, hogy egy kutyából rendőrkutya legyen. Ezerből egy alkalmas erre a funkcióra. Egy részüket kilenc hetesen választjuk ki olyan alomból, ahonnan már rendszerint választottunk sikeresen, s célirányosan képezzük ki. Fontos az idegrendszeri stabilitás, hiszen egy ilyen négylábúnak sok, váratlan külső hatással kell szembenéznie, szellemileg és testileg is egészségesnek kell lennie. Az alapdolgok mellett megtanítjuk tanulni, minden környezetben helyt állni, legyen az egy repülőtér, egy lakótelep vagy akár sok ember között – magyarázza Tremmel Nándor.

– A másik lehetőség, amikor már felnőtt kutyaként kerülnek a rendőrséghez: a számunkra fontos adottságokat nézzük, a dunakeszi kiképző bázison egész napos teszten vesznek részt, ahol megfigyelik, hogy viselkedik a magasságban, mélységben, a hanghatásokat hogyan bírja. A képzésük célirányosan történik, annak függvényében, hogy járőr vagy kereső, nyomkövető funkciót szánunk neki. A több hónapos képzés után egyéves minősítést kapnak. Ha a rendőrségre kerülnek, akkor is naponta folytatjuk az egyéni és összevont képzéseket számukra – emelte ki Fazekas György.

A szimbiózis hozza meg az eredményt

György Macira és Élesre, Nándor Egora és Spurira már családtagként tekint: „Nekik a gazdájuk a minden: ők is megadnak nekünk mindent, tűzön-vízen át mennek, mi is megadunk nekik mindent! És ez a szimbiózis hozza meg az eredményt”

Mint mondják Győr-Moson-Sopron területén 24 órás szolgálatban vannak a négylábúak, ha kell eltűnt vagy bűncselekményt elkövető személyt kutatnak fel – így például Mosonmagyaróvár környékén embercsempészek felkutatásában segítettek, ha kell kábítószert. Egészségi állapotuktól függően kilencéves korukig szolgálnak, de ez akár meg is hosszabbítható, ha még elég érdeklődőek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában