A zsebükbe néztünk

2024.11.03. 17:00

Mennyit keres a győri, soproni és mosonmagyaróvári polgármester? Utánajártunk!

Már jócskán dolgoznak az újonnan megválasztott képviselő-testületek a településeken. Annak néztünk utána, hogy mennyit keres egy polgármester, akinek a javadalmazását az előterjesztés alapján az alakuló közgyűlésen a képviselők szavazták meg.

Barki Andrea

A javadalmazás mértékéről, azaz a főállású polgármester illetményéről, illetve a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíjáról Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi törvény vonatkozó paragrafusai egyértelműen rendelkeznek. 

A polgármester illetményét törvény szabályozza, a rá vonatkozó előterjesztést a képviselők szavazzák meg.
A polgármester illetményét törvény szabályozza, a rá vonatkozó előterjesztést a képviselők szavazzák meg.
Fotó: Kisalföld

A polgármester fizetését a település nagysága határozza meg

A főállású polgármesterek esetében viszonylag egyszerű a képlet, azt a megyei jogú városok vagy fővárosi kerületi önkormányzatok polgármestereinek mindenkori illetményének bizonyos hányadához, pontosabban a lakosságszám alapján megjelölt százalékához köti. Ez az alapösszeg jelenleg 1,3 millió jó magyar forint, vagyis a két megyei jogú város, Győr és Sopron polgármesterének ennyi lehet az illetménye.

A törvényben meghatározott szorzó szerint  

  • az 500 fős, vagy annál kevesebb lakossal rendelkező falu polgármestere havi bruttó 520 ezer
  • az 501 és 1500 fő közötti lélekszámmal bíró település polgármestere 650 ezer
  • az 1501 és 2000 fő közötti településé 715 ezer
  • a 2001 és 5000 fő között 780 ezer
  • az 5001 és 10 ezer fő között 845 ezer
  • a 10.001 és 30 ezer fő között 975 ezer
  • míg a 30 ezer főt meghaladó lélekszámú, amennyiben nem megyei jogú város,  1 millió 105 ezer forint illetményre jogosult. 

Ezt az alapösszeget egészíti még ki a költségtérítés, amit a törvény az illetmény 15 százalékában határoz meg, vagyis az adott település lélekszámától függően ez is sávosan emelkedik. A győri közgyűlés a törvény alapján Pintér Bence polgármesteri illetményét havonta 1 300 000 forintban határozta meg, költségtérítésként 195 000 forintot állapítottak meg, valamint 38 650 forint idegen nyelvi pótlékot is kap.

Főállás vagy társadalmi megbízatás? 

A társadalmi megbízatású polgármesterek tiszteletdíja ugyancsak a lakosságszámtól függ, az a fentebb említett összegek ötven százalékát teszi ki. A társadalmi megbízatású polgármester ugyancsak jogosult költségtérítésre, ez a tiszteletdíj 15 százaléka. A törvény arról is rendelkezik, hogy a társadalmi megbízatású, azaz nem főállású polgármesterek a tiszteletdíjuk és költségtérítésük egészéről vagy annak meghatározott részéről a képviselő-testülethez intézett írásbeli nyilatkozatukkal lemondhatnak. Horváth László kapuvári polgármester és Balázs Endre, Mosonmagyaróvár alpolgármestere például társadalmi megbízatásban látja el feladatát.

Ki fizeti a polgármestereket?

A polgármesterek illetményének, tiszteletdíjának fedezetére az állam ugyan biztosít normatívát, az azonban a legtöbb esetben nem fedi le a teljes költséget, azaz a településeknek kell kigazdálkodniuk a polgármester javadalmazásához, költségtérítéséhez szükséges összeget. Az alpolgármesterek, képviselő-testületi tagok esetében a törvény – ugyancsak lélekszám arányosan – maximum összeget határoz meg, erre viszont nem jár állami normatíva. A törvény ugyanakkor azt is kimondja: csak olyan összegű tiszteletdíj állapítható meg, ami az önkormányzat működését nem veszélyezteti.

Hogy sok vagy kevés-e a polgármesterek fizetése, az más kérdés. 

Azt nem tudjuk pontosan, hogy mennyit keres egy rendőr vagy egy eladó, de a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024. júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 636 700 forint volt. Az átlagkereset a pénzügyi szolgáltatási ágazatban volt, 1 010 000 forint, az információ, kommunikáció ágazatban 999 ezer forint, míg a legalacsonyabb a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásban volt havi 408 ezer forinttal.

Lehet, hogy hamarosan többet keres a polgármester

Októberben már arról lehetett hallani, hogy változtatni akarnak a polgármesterek javadalmazásán. A Település Önkormányzatok Országos Szövetsége arról számolt be, hogy Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter törvénymódosítási javaslatot nyújtott be a az Országgyűlésnek, amelyben a polgármesterek illetményének emelését kezdeményezte október 1-jétől. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége örömmel értesült a kezdeményezésről, mivel a Szövetség évek óta szorgalmazza a polgármester illetmények rendezésének szükségességét. Mint írják, 2022. január 1-je óta a polgármesterek illetménye nem emelkedett, az fixen van rögzítve a törvényben és a korábbi jó gyakorlat alapján már nem követi az államtitkárok bérének évről évre az infláció mértékével történő emelését.

– A törvény a polgármester illetményét „... megbízatásának időtartamára …” állapítja meg, amely jelenleg öt év. A normaszövegből az következik, hogy öt évre be van fagyasztva a polgármester illetménye. Nem kíván különös indokolást, hogy a jelenlegi mikro- és makrogazdasági viszonyok, valamint a globális gazdasági és politikai környezetnek a gazdaság szinte valamennyi ágazatában árfelhajtó szerepe van, ezért a polgármesteri illetmények változatlanul hagyása jelentősen csökkenti a 2022. január 1. napjával megállapított polgármesteri illetmények reálértékét. Ezért a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége évek óta szorgalmazza a polgármester illetmények rendezésének szükségességét – írják honlapukon.

Nagy a felelősségük is

Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke pedig arról beszélt, hogy nőtt a minimálbér, a garantált bérminimum, nőttek az ágazati bérek, a pedagógusoké és mások mellett az egészségügyben dolgozóké is, és ez a következő években is folytatódik. Ez azonban olyan helyzetet teremtett, hogy az önkormányzati intézményvezetők bére sok esetben meghaladja a polgármesterét. Szita Károly szerint a polgármesterek sok esetben több milliárd forintból gazdálkodó települések élén állnak, óvodák, bölcsődék működéséért, a tömegközlekedés biztosításáért, parkok üzemeltetéséért, kultúráért, sportért felelnek, a javadalmazásuknak pedig ki kell fejezniük a tisztség ellátásával összefüggő társadalmi felelősséget.

A közgyűléseket Győrben élő adásban követhetik az érdeklődők. Az október 25-i közgyűlésen döntöttek az alpolgármester személyéről és illetményéről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában