1 órája
Black Friday őrület - Tippek a biztonságos online vásárláshoz
168 jogsértő webáruházt jegyeznek a Nemzetgazdasági Minisztérium oldalán. Vásárlás előtt többek közt itt is érdemes ellenőrizni az eladót, de vannak egyéb hasznos tudnivalók is , amikkel megelőzhetők a kellemetlen meglepetések.
Közel 12 millióval több kis csomag érkezett az elmúlt negyed évben Magyarországra mint tavaly ilyenkor. Az online rendelés népszerűsége a koronavírus járvány óta töretlen. Számos online piactér a népszerű Black Friday akciókhoz is csatlakozik és különösen kedvező áron kínálja ilyenkor a termékeit. Sok vásárló a karácsonyi ajándék beszerzését is ilyenkorra időzíti.
Black Friday csomagözön
A megnövekedett forgalom kockázatokkal is jár figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatóság vám-ellenőrzésnél különös figyelmet fordít arra, hogy megakadályozza a biztonságot, vagy akár az életet is veszélyeztető termékek forgalomba kerülését. Ami nem kis feladat,
Csak az elmúlt negyed évben 32 millió kis csomag érkezett hazánkba. Az év utolsó három hónapjában pedig további, akár 30 százalékot is meghaladó növekedésre számítanak.
Az ellenőrzések során a legproblémásabb termékcsoportnak bizonyultak a ruházati termékeket, gyermekjátékok, elektronikai cikkek és illatszerek. A hamisítók népszerű cégek logója alatt kínálnak olyan termékeket, amik esetenként a fogyasztók egészségére is veszélyt jelentenek.
Tippek a biztonságos online vásárláshoz:
- Mindig ellenőrizzük a kapcsolatok menüpontot, hogy lássuk hazai vagy külföldi cégtől rendelünk.
- Ellenőrizzük a https://jogsertowebaruhazak.kormany.hu/ oldalon a webhelyet
- A legbiztonságosabb fizetés az utánvétel vagy a webszámla. Ha a termék nem érkezik meg bankkártyás fizetésnél lehetőség van a visszaterhelésre. Ajánlott a vásárlási visszaigazolást elmenteni, és az online, illetve az áruhoz kapcsolódó bizonylatot is mindig megőrizni.
- Online vásárlás esetén a vevőt 14 napon belül indokolás nélküli elállási jog illeti meg (kivétel: gyorsan romló élelmiszerek, kibontott csomagolású CD-k, DVD-k, szoftverek, letöltött programok).
Hova forduljunk probléma esetén?
Fontos, hogy a vásárlók időben adják le rendeléseiket, hiszen a logisztikai szegmensnek is követnie kell a drasztikusan megnövekedett forgalmat. Gyakran előfordul, hogy az árukat a NAV már kiadta, de a tömeges árumozgatás miatt a csomagok a logisztikai szolgáltatóknál várakoznak.
A vámeljárás elektronikus, általában néhány percet vesz igénybe.
Amennyiben a körültekintő vásárlás ellenére probléma merül fel a vevők fogyasztóvédelmi hatósághoz, a békéltető testületekhez, valamint más Európai Uniós tagállamból történő online vásárlás esetén az Európai Fogyasztói Központhoz fordulhatnak segítségért.
EU-s fellépés a TEMU ellen: Az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok egymással együttműködve lépnek fel a Temu fogyasztók széles körét érintő jogsértő gyakorlataival szemben. Kifogásolt elemek többek közt:
- valótlan kedvezmények ígérete
- a vásárlókat nyomás alá helyezte valótlan állításokkal
- fogyasztókat megillető jogokról szóló tájékoztatás tartalma és megjelenítési formája is aggályos
- valótlan fogyasztói értékelések
A hatóságok mellett a fogyasztók is elégedetlenkednek, legutóbb egy croissant-lámpától volt hangos az internet.
A Temunak egy hónap áll rendelkezésére, hogy reagáljon a hatóságok közös álláspontjára és önkéntes vállalásokat tegyen. Ha ez nem teljesül a tagállami hatóságok eljárást indíthatnak, melynek eredményeként a Temu éves árbevételéhez igazodó, elrettentő erejű bírságot is kiszabhatnak.