2024.01.04. 12:53
Ez történt februárban Győr-Moson-Sopronban – Három gyalogoshalál, feltárás, emlékezés, ünnepelni való eredmények
Az új év első napjaiban érdemes visszatekinteni mindarra, ami az óesztendőben történt. Mi is így teszünk, és hónapról hónapra röviden felidézzük, mik voltak újságírói szemszögből a térség legfontosabb eseményei, történései. Csak a múltat megismerve kezdhetünk valami újba. Februárban egész a vaskorig tekinthettünk vissza, szembesülhettünk az elmúlt század borzalmaival, az új évtized sikereivel és sajnos a közelmúlt felelőtlenségeivel is.
Vaskori település nyomaira bukkantak a régészek Likócson.
Forrás: Kisalföld archív
Öt hét alatt tizenkilenc gázolás
Másfél hónap alatt három gyalogos halt meg közlekedési balesetben. Felpécen, Sopronban és Töltéstaván történt tragédia. Győrből 8, Sopronból és Mosonmagyaróvárról 3–3, Csornáról és Fertőszentmiklósról pedig ketten kerültek kórházba. A legtöbb halálos baleset oka, hogy a korlátozott látási viszonyok mellett a gyalogosok „beleolvadtak” a környezetbe.
A vármegyei rendőr-főkapitányság kampányában arra is felhívta a figyelmet, hogy sebességcsökkentéssel és fokozott figyelemmel közelítsük meg az átkelőhelyeket, valamint a buszmegállókat és oktatási intézményeket. Ezenkívül arra, hogy a gyalogosoknak a kereszteződésekben átkelve ki- jelölt átkelőhely hiányában is elsőbbségük van a kanyarodó járművekkel szemben.
Három évtizedes sikertörténet
Az Audi Hungaria tavaly ünnepelte fennállásának 30 éves jubileumát. A győri vállalat az évtizedek alatt a világ legnagyobb motorgyárává fejlődött, míg járműgyárában Magyarországon elsőként készített prémiumkategóriás gépkocsikat. A vállalat alapítása óta közel 12 milliárd euró összértékű beruházást hajtott végre, így a hazai ipar egyik legnagyobb beruházója. Az Audi Hungaria csaknem 12 ezer szakembernek biztosít munkahelyet, szolgáltatói és beszállítói révén további mintegy 50 ezer ember megélhetését biztosítja. A közeljövőben új márka is érkezik a vállalathoz: 2024-ben kezdetét veszi Győrben a Cupra Terramar modell gyártása.
Meglepő lelet a Likakból
Vaskori település nyomaira bukkantak a régészek Likócson. Egy beruházást megelőzően láttak munkához a szakemberek. Egy fegyverdepóból lándzsák és egy nyílhegy került elő, de találtak csontvázakat, valamint textilkészítéshez szükséges kellékeket is. A terület jelentős részén nagy méretű gödröket találtak a földben, a csekély leletanyag miatt azonban meghatározásuk nehézkes. Egyes nézetek szerint a Mosoni-Dunán zajló halászathoz kapcsolódhattak. Hozzáfűzte, hogy a hagyomány úgy tartja, Győr török ostroma idején a török tábor helyezkedett el itt. Ennek nyomai lennének e „likak”, innen a település neve: Likócs.
Mementó szerzeteseknek
Megalázott, megkínzott, betegségektől gyötört szerzetesek utolsó menedéke volt a Pannonhalmi Szociális Otthon. Az 1950-ben megszüntetésre ítélt szerzetesrendekből oda száműzött és ott elhunyt szerzetesek sírhelyét jelölő márványtáblát és parcellakövet avattak a kommunizmus áldozatainak emléknapján Pannonhalmán. A rendelet értelmében több mint tízezer szerzetes és szerzetesnővér vált földönfutóvá. A főapáti fogadó és tárgyaló díszes, nagy termeit kórházi kórtermekhez hasonlóan rendezték be, hogy befogadják a szélrózsa minden irányából érkező, ágyhoz kötött idős betegeket. Azonban a hatalom az otthont nem azért hozta létre, hogy gondoskodjon ezekről a földönfutóvá tett emberekről, hanem azért, hogy elkülönítsék és megfigyelés alatt tarthassák őket.