2023.09.24. 09:24
Nem kell tartani az ázsiai vendégmunkásoktól Győr-Moson-Sopronban
A közvéleményt is foglalkoztató kérdésekről Horváth Tamást, a Menton Jobs Kft. ügyvezetőjét és tulajdonosát kérdeztük.
- Miért a Menton Jobs, és mit kell tudni a cégről?
- Cégünk közel 10 éves tapasztalattal segíti partnereit, hogy stabil és megbízható munkaerőt találjanak működésük folyamatos biztosításához.
Tevékenységünk a Balaton környéki munkaerő toborzásával indult, mely a növekvő érdeklődés és munkaerőigény miatt egyre jobban kiterjedt az ország északnyugati régiójára is.
Mosonmagyaróváron, szülővárosunkban alapítottuk első irodánkat. Ezt követően Budapesten, Veszprémben, Tatabányán, Győrben, Debrecenben, majd Székesfehérváron nyitottunk kirendeltséget, hogy partnereink és a munkavállalók minél szélesebb körben elérjenek minket.
Munkánk során rengeteg céggel kerülünk kapcsolatba a kis- és középvállalatoktól a globális cégekig, de mindenhol egyöntetűen az okozza a legnagyobb fejtörést: hogyan legyen mindig, mindennap megfelelő számú munkatárs a termelésben, valamint a szervezeti növekedést, az aktuálisan futó projekteket a cég hogyan tudja megfelelő munkaerő-kapacitással lefedni.
Erre a kérdésre a magyar munkaerőpiaci erőforrások folyamatos felkutatása mellett korábban az ukrán munkavállalók toborzása adta meg a választ, a háború kitörésével azonban ki kellett tolnunk a munkavállalói piacok határait, ezért nyitottunk a harmadik országbeli lehetőségek felé.
- Egyre több ázsiai vagy más egzotikus országokból érkező munkavállaló tűnik fel a hazai cégeknél. Sokan tartanak tőlük. Alaptalanul?
- Ma már lassan természetessé válik, kiváltképp a gyártó, termelő cégeknél, ha egy Fülöp-szigeteki vagy vietnami munkás dobozolja a paradicsomot az üvegházban.
A vendégmunkások megosztják az embereket, de nem kérdés, hogy szükség van rájuk!
Horváth Tamás szerint – bár a hazai munkaerő toborzása az elsődleges szempont – sajnos a magyar munkaerő egyre kevésbé képes kiszolgálni a piacot.
Vannak munkakörök, amelyeket már szinte lehetetlen hazai munkavállalókkal betölteni – különösen igaz ez a fizikai munkára, akár a vendéglátást, akár az ipari termelést nézzük –, aki dolgozni akar, válogathat az állások között. A szaporodó ipari beruházások pedig még inkább szükségessé teszik az „import” munkaerőt.
A Menton Jobs többek között indonéz, filippínó, kirgiz, mongol vendégmunkásokat kölcsönöz az ország teljes területére, ők az otthoni bér háromszorosát-ötszörösét keresik meg nálunk. Azt egyébként a kormány szabályozza, mely területen hány vendégmunkás dolgozhat Magyarországon, ahogy azt is, mely országokból toborozhatnak a minősített foglalkoztatók.
Tudnak és akarnak dolgozni…
- 2023 novemberétől a kormányzat szabja meg, mely területeken mennyi vendégmunkás dolgozhat Magyarországon. Az ázsiai munkaerő nagyon keresett, többek között a vendégmunkások munkamorálja miatt: szorgalmasak, jól tűrik a monotóniát, képesek jól és megbízhatóan dolgozni, szívesen vállalnak túlórát – tudtuk meg Tamástól.
Az ügyvezető hozzáteszi: a tévhitekkel ellentétben a magyar munkavállalóknak nincs félnivalójuk, nem kell attól tartani, hogy a külföldiek „elveszik” a magyarok elől a munkahelyeket. Őket ugyanis határozott idejű szerződéssel alkalmazzák, és általában nem is kívánnak egy-két évnél hosszabb időt hazánkban tölteni. – Mivel az EU-ban nagy a verseny a külföldi munkaerőért, ez a béreket is a megfelelő színvonalon tartja, azaz az sem igaz, hogy az ázsiai munkaerő letöri a béreket. Már csak azért sem, mert a Munka Törvénykönyve kimondja, hogy ugyanazért a munkáért ugyanazon a munkahelyen ugyanazt a bért kell keresnie a magyar és a külföldi dolgozónak.
Felkészítik őket Magyarországra…
Gyakori tévhit az emberek fejében az is, hogy a külföldi vendégmunkások „ellepik” a hazai településeket, ám a gyakorlat egyáltalán nem ezt mutatja. A jelenlétük nem zavaró még a nagyvárosokban sem – sok helyi nem is gondolná, hány vendégmunkás él a városában… –, mert többnyire munkásszállókon laknak, a helyiek ritkán találkoznak velük, a kölcsönző cégek pedig rutinosan segítik az integrációjukat.
– Nagy hangsúlyt fektetünk például arra, hogy az egzotikus országokból közvetített vendégmunkásaink megfelelően beilleszkedjenek a hazai körülmények közé. Még az érkezésük előtt felkészítjük őket a magyar szokásokra és viselkedési szabályokra, a kulturális különbségekre, hogy minél zökkenőmentesebb legyen az itt-tartózkodásuk. Sőt, van olyan ország, például Vietnam, ahol egyhetes bentlakásos „szocializációs oktatásban” részesülnek a jelentkezők, hiszen nálunk merőben mások többek között az élelmiszerek, a közlekedési és illemszabályok, mint amit otthon megszoktak – magyarázza a Menton Jobs ügyvezetője.
A fentieknek is köszönhető, hogy nem lehetett hallani még a helyi lakosság és az ázsiai vendégmunkások közötti atrocitásról. Az indonéz és a filippínó munkavállalókra nem jellemző az alkohol- fogyasztás vagy az erőszakos, indulatos viselkedés, alázatosak és kedvesek, azt pedig nem kockáztatja egyikük sem, hogy egy esetleges rossz lépés miatt kitessékeljék őket az EU-ból. A jövő tehát a békés egymás mellett élésé, hiszen munka jut mindenkinek.
Mi a Menton Jobs fő értéke?
Fő értékünk az ember, mely alatt értjük az összes, már nálunk dolgozó, 2000 munkavállalót és a hozzánk forduló új és meglévő partnereinket, valamint a rugalmasság, mely meghatározza működésünk minden pillanatát!
Úgy tartjuk, hogy a korrekt üzletvitel, a mindkét fél számára előnyös megállapodás, a bizalom és a kölcsönösség a jó és hosszú távú együttműködés alapja, mely értékekre partnereink nálunk mindig számíthatnak!
Értékeink fókuszban
- Ősszel a nyugdíjasok váltják a diákokat a munkaerőpiacon
- Bedő búzakenyere fogalom Győrben: „A lisztraktár mindig legyen tele, és a liszt legyen kifizetve!”
- Leadec, ahol a szakértelem és emberség találkozik
- Kapuvár: a népi kincsek, az egészség és az ízletes élmények városa
- Nemcsak falut, közösséget is épít Bassák Attila, Sokorópátka polgármestere