2023.07.05. 11:49
Aszály és a villámárvizek: a vízügyi szakemberek találkoztak Győrben
A Magyar Hidrológiai Társaság célja, hogy előmozdítsa és lehetővé tegye a korszerű ismeretek és tapasztalatok cseréjét a víztudományok és a technika területén dolgozó szakemberek számára. A társaság legnagyobb rendezvénye az a vándorgyűlés, amelynek idén a társaság Győri Területi Szervezete ad otthont, a Széchenyi István Egyetemen.
Illusztráció -
Forrás: Kisalföld Archív
Fotó: Csapó Balázs
A szerda délelőtt kezdődött eseményen, a városba érkező mintegy 300 vízügyi és környezetvédelmi szakember péntekig tanácskozik majd hat szekcióban. A résztvevők előadásokat hallgatnak meg, tapasztalatot cserélnek a vízkárelhárítás, a vízkészlet-gazdálkodás, a vízépítés, a települési vízgazdálkodás, a területi vízgazdálkodás és a hidrológia, hidraulika témakörében. A vándorgyűlés elnöke Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.
Imázsfilm is készült a gyűlésről, amely itt megtekinthető:
A vándorgyűlés két fontos célt szolgál. Egyrészt szól a szakmai kérdések megvitatásáról, tévedések tisztázásáról, feltárásáról, és a jövő útjainak meghatározásáról. A Magyar Hidrológiai Társaság társelnöke, dr. Váradi József Gyula lapunknak hangsúlyozta: a Magyar Hidrológiai Társaság lassan az egyetlen olyan vízügyi szervezet hazánkban, ami az összes vízgazdálkodással foglalkozó szakterületet magába foglalja: a vízellátás kérdését, a csatornázást, a szennyvíztisztítást, az árvízvédekezést, valamint a városi és a települési vízgazdálkodást.
– Ilyenkor előadásokat hallgatunk, vitatkozunk, szakmai kérdéseket tárgyalunk át. A másik fontos funkciója a vándorgyűlésnek a találkozás. A kollégák kötetlen formában beszélgethetnek, cserélhetnek tapasztalatot, és üzleti kapcsolatok is szövődhetnek. Az ország minden pontjáról érkeznek vízügyi és környezetvédelmi szakemberek, akik különböző szekciókra nyújtottak be dolgozatokat, melyek közül 98-as be is mutatunk a kollégáknak
–fogalmazott a társelnök.
Hozzátette: a szakmai beszélgetésekre aktuális témákat választottunk.
Ilyen például az aszály. 2022-ben az országot komoly aszály sújtotta. Azt kutatjuk mit lehet tenni azért, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásait kiküszöböljük. Emellett szóba kerül a villámárvizek témája. A hamar lezúduló nagy csapadékokkomoly károkat okoznak hazánk településein. Megbeszéljük, mit tudunk tenni a károk csökkentéséért.
A társelnök portálunknak elmondta: Magyarország szinte minden tája vízben gazdag. Ilyen Győr is, a folyók városa, ami helyszínt ad ennek a vándorgyűlésnek. Péntekig egy szakmai kiránduláson is részt veszünk majd, ahol megismerkedünk a város vizes nevezetességeivel és a Mosoni Duna duzzasztójával. Emellett a város kulturális nevezetességeit is megtekintjük, és nem maradhat ki egy gasztronómiai utazás sem Győrben.