2022.11.12. 14:10
Egy utolsó látogatás a győri Zrínyi utcai kórházban - Fotók
Bőr- és bujakóros osztály, bunker, Ivánka...bebocsátást nyertünk az Zrínyi utcai épületegyüttes múltjába és jövőjébe.
A Széchenyi István Egyetem a 2,7 hektáros, 15 épületből álló, Zrínyi utcai ingatlanon Egészségtechnológiai Campust hoz létre. Az egyetem az első kivitelezési ütem megkezdése előtt, a nagy érdeklődésre való tekintettel, sétát szervezett az épületegyüttes falai közé.
Fotó: Csapó Balázs
Ötszáz kíváncsi látogató regisztrált, hogy nosztalgiázzon és megismerje a Zrínyi utcai épületegyüttes múltját és jövőjét. Sokan olyanok jöttek el a szombat délelőtti emléksétára, akik itt születtek, dolgoztak, lábadoztak, vagy akár látogatóként jártak ide.
Herman Judit, a Széchenyi Egyetem munkatársa elmondta, már a jövő heti séták is beteltek, akkora az érdeklődés. Mint megtudtuk, emlékkönyvbe is szeretnénk gyűjteni az ide kötődő személyes történeteket.
A hétéves építés alatt a műemlék és helyi védettség alá eső épületeket eredeti formájukban megőrzik, felújítják, és új funkciókat kapnak korszerű gépészettel és energetikával. Elbontják viszont park közepén az egykori onkológia épületét, és a tömör kőkerítést, aminek helyére olyan kerül, ami belátást ad.
Séta a győri Zrínyi utcai volt kórházban
Fotók: Csapó Balázs– Szeretnénk a szomszédos templommal egy szép kisközponti teresedést kialakítani. Jövőre itt már adventi vásárt tartunk. Első ütemben a Q épület kivitelezése zajlik, ide foglalkozásegészségügyi szolgáltatást, szűrőközpontot szeretne az egyetem létrehozni. A bejárata átkerül a kapu felőli oldalra, de megőrzi saját stílusát. Még most is vannak olyan ablakai és ajtói, melyek a 1795-1822-es időszak alatt épültek, tehát eredetiek.
– A szomszédos épületben volt a lányom koraszülött 74-ben. Az O épületből járhattam át hozzá a tejjel. 1 kiló 90 deka volt– mesélte Krista Lászlóné. – Aztán úgy alakult, hogy nővér lettem és itt dolgoztam hat évet, a fül-orr-gégészeten – veszi át a szót a lánya, Dávidné Krista Mónika. El is érzékenyül a sétán.
– Anyukám azt mondta, itt születtem. Én is kötődöm a kórházhoz, a bőrgyógyászaton dolgoztam húsz évet. Akkor még a nagybetűs emberies egészségyügy volt, a főorvosok ugyanúgy tekintettek az utcaseprőre, mint a fontos nagyurakra. Pici volt, emberközpontú volt – mondja Kovács Zsuzsanna.