2022.05.10. 11:33
Elsőáldozások – a templomi közösség mellett a szülő példája is meghatározó
Egészen Pünkösdig tartanak az elsőáldozások megyénkben, a plébániák maguk választják ki az időpontot az ünnepélyes alkalmakra. A gyermekek három év hitoktatás után szentségi felkészítésen vesznek részt, ezután járulhatnak elsőáldozáshoz. Az Eucharisztia magunkhoz vételéről és a hívő gyermekek életének fontos fordulópontjáról Kovács Gergő Vilmos püspöki biztossal, iskolalelkésszel beszélgettünk. Nemrég Győrben, a Szent Imre-plébánián tartottak elsőáldozást, ahol a Péterfy-iskola tanulói vették magukhoz az Eucharisztiát.
Kovács Gergő Vilmos püspöki biztos, iskolalelkész szerint nagy örömmel élik meg a gyermekek a szentáldozást. Fotó: Máthé Daniella
– A szentáldozásban mi, katolikus hívő emberek, hitünk szerint Jézus Testét és Vérét vesszük magunkhoz a kenyér és a bor színe alatt, vagyis a szentáldozás és annak az ünnepélyes első alkalma is különleges találkozás a mi Mesterünkkel – kezdte beszélgetésünket Kovács Gergő Vilmos püspöki biztos, iskolalelkész.
Az atya lapunknak úgy fogalmazott, az első szentáldozásnak van egy távolabbi és egy közelebbi előkészülete. A legelső lépés a keresztelés, amelyben a gyermek az Egyház tagjává válik, belekapcsolódik a keresztény közösségbe. A gyermek keresztelésekor a szülők és a keresztszülők tesznek ünnepélyes ígéretet, hogy a megkereszteltet katolikus hitben fogják nevelni. Ennek az ígéretnek fontos pillanata a családi tanúságtétel mellett, hogy amikortól a gyermek iskolába jár, dönteniük kell, a család a hittant választja és a gyermek a hitoktatásban is részt vesz. Ez a távolabbi készület.
– Három év hitoktatás mellett jön a valódi készület az elsőáldozás évében történő szentségi felkészítéssel, amely után járulhat valaki elsőáldozáshoz, és amelynek feltétele a gyakorló keresztény hitélet, valamint a heti rendszerességgel a szentmisén való részvétel is. Ezek a feltételek mind azt szolgálják, hogy az elsőáldozásnak és aztán a szentségi életnek legyen kellő lelki megalapozottsága, így az ne csak külsődleges ünnep, hanem valóban hitbéli élmény legyen a gyermekek számára – mondta.
Pünkösdig tartanak az elsőáldozások a megyében
Fotók: Huszár GáborMagyarországon a szokások szerint a gyermekek kilencéves korukban járulnak első szentáldozáshoz. Ekkorra kialakul már a gyermekeknél, hogy képesek kritikusan látni önmagukat és a környezetüket, felfogják, mi a bűn, így képesek már bűneiket megbánni, és maguk is érzik a bűnöktől való megszabaduláskor tapasztalható felszabadító lelki élményt. Ez fontos pillanat olyan szempontból is, hogy a gyermek hite Jézussal a szentségi találkozás hatására elmélyülhet, és fokozatosan egyre tudatosabbá válhat.
– Tapasztalatom szerint nagy örömmel élik meg a gyermekek a szentáldozást, hiszen a legtöbben őszinte lelki vágyakozással készülnek a közelgő lelki ünnepre, az elsőáldozásra – meséli lapunknak a plébános, aki egyházi iskolában tanít hittant Sopronban, így náluk évek óta jóformán változatlan a létszám: 70–75 gyermek készül az intézményben évente az elsőáldozásra.
Hozzátette: a plébániákon, ahol az állami rendszerben tanulják a gyermekek a hittant, hullámzó, néhol csökkenő ez a szám. Amit látni kell: a templomi közösség mellett a szülő hite, hozzáállása, személyes példamutatása nagyban befolyásolja egy kilencéves gyermek lelki életét, így ezt erősíteni, megtámogatni, vagy akár a gyermekek lelkesedése ellenére sajnos gyengíteni is tudja.
Véleménye szerint fontos volna, hogy az emberek mélységében megértsék, mekkora ajándéka az Istennek ez, hogy bennünket Élő Kenyérrel, Önmagával táplál! A 2021-ben megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak is ez volt az alapcélja, hogy az emberek rádöbbenjenek a nagy ajándékra, és ezzel élve megtapasztalják, hogy ez képes átalakítani az ember életét.