2021.06.25. 11:40
Megduplázzák a rábacsécsényi szennyvíztisztító kapacitását
Közel 440 millió forintból bővítik a rábacsécsényi szennyvíztisztító telepet. A létesítmény jelenleg napi 527 köbméternyi szennyvíz fogadására képes. Jövőre ez a szám a duplája lesz.
Kétszeresére fejlesztik a rábacsécsényi szennyvíztisztító kapacitását. A létesítmény így az általa ellátott nyolc településről összesen napi 1080 köbméternyi szennyvíz befogadására lesz alkalmas. A beruházás állami és európai uniós forrásból valósul meg, 436,6 millió forintból. Várhatóan egy év múlva készül el a bővítés.
A tegnap tartott sajtótájékoztatón Kovács Teodóra, Rábacsécsény polgármestere az érintett nyolc település nevében fejezte ki köszönetét és örömét. Németh Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke a beruházás környezetvédelmi hatásait emelte ki.
„A víz tisztaságának kérdése teljesen egyértelmű: ha nincs egészséges ivóvíz, ha felszín feletti és alatti vizeink elszennyeződnek, akkor az élet megszűnik. Emiatt fontos, hogy a víztisztítással foglalkozzunk és őrizzük az élővízkincset. Másrészt nemcsak környezetvédelmi problémákat old meg a fejlesztés, hiszen a tisztítóhoz tartozó nyolc település népességmegtartó erejét is növeljük. Aki tehát építkezik, itt rá tud majd kötni a csatornára. Ahol azonban ez nem megoldott, ott a fiatalok nem vásárolnak telket és inkább elköltöznek. A mostani program a falvaknak fejlődési lehetőséget ad, hiszen korszerű infrastruktúrát nyújthatnak a helyieknek” – fogalmazott Németh Zoltán.
Rácz Attila István, a létesítményt üzemeltető Pannon-Víz zrt. elnök-vezérigazgatója kifejtette: az ország legfontosabb ásványianyag-forrása az ivóvíz és ennek megóvása nagyon fontos. Egy ilyen beruházás pedig a mindennapos komfortérzetet erősíti.
A rendezvényen elhangzott: a 2001 óta üzemelő rábacsécsényi telep naponta 527 köbméternyi szennyvíz befogadására alkalmas. A bővítéssel a kapacitás 1080 köbméterre emelkedik és 9000 lakos ellátására lesz képes, szemben a mostani 4666-tal. A már meglévő rács homokfogó és homokvíztelenítő berendezés jó állapotban van, a fejlesztés azt nem érinti. A biológiai tisztításnál használt, úgynevezett eleveniszapos technológia jól bevált eljárás, stabil, hatékony és energiatakarékos. Ehhez új, biológiai tisztítósorokat építenek. A tisztított szennyvíz továbbra is a Rába folyóba kerül. A biológiai tisztításból visszamaradt, víztelenített iszapot a mezőgazdaságban hasznosítják. A telepen szükség lesz az iszaptárolók bővítésére is.