2024.06.24. 10:29
Nehezebb munkaerőt találni Győr-Moson-Sopronban is
A győr-moson-soproni munkaközvetítő cégek szerint továbbra is munkaerőhiány van a térségben, főleg a szakképzettséget igénylő foglalkozásoknál, például a lakatos- és az ácsszakmában. A vállalatok magas bérekkel, családbarát megoldásokkal és külföldi munkavállalókkal próbálják enyhíteni a helyzetet. A munkanélküliség itt a legalacsonyabb az országban, mindössze 1,8 százalék.
Továbbra is hiányszakma a lakatos, a villanyszerelő, az ács és a karbantartó. Fotóillusztráció: Mediaworks-Archívum
– A versenyszféra résztvevői béren kívüli juttatásokkal, illetve családbarát vállalati kultúrával tudják megőrizni, bevonzani a munkavállalókat. A hiányt külföldiek foglalkoztatásával próbálják enyhíteni. A nyilvántartott álláskeresők aránya vármegyénkben országosan a legalacsonyabb – közölte kérdésünkre a kormányhivatal.
– A KSH adatai szerint a 17–74 évesek között 39 ezerrel többen dolgoztak idén áprilisban, mint tavaly. A foglalkoztatottak száma stagnál, és továbbra sem oldódott meg a szakemberhiány. Különösen a hiányszakmákat érinti a probléma, mint a lakatos, ács, villanyszerelő és karbantartó – mondta Szenftner Balázs, a Pannon-Work cégcsoport észak-dunántúli régióvezetője. Szerinte ezt magasabb bérezéssel, átképzéssel lehet kezelni, utóbbi a dolgozók rugalmasságától és hajlandóságától függ.
– Partnereinknél gyakori megoldás, hogy a már meglévő munkatársak közül választanak. Ha valaki hasonló képesítéssel rendelkezik, mint a megüresedett munkakör, akkor cégen belül könnyebb az átképzés – mondta Szenftner Balázs. Hozzátette: régiónkban a munkanélküliség mértéke jelenleg 1,8 százalék, aki munkát keresett, megtalálta a megfelelőt.
Horváth Tamás, a Menton Jobs ügyvezetője is ráerősített a statisztikára: – Továbbra is hiány mutatkozik a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, főként a szezonális munkák esetében. Emellett szakképzett munkaerőt keresnek: hegesztőket, lakatosokat, villanyszerelőket – mondta lapunknak.
Nem véletlen szerinte, hogy térségünkben szükség van a külföldi, akár ázsiai munkaerőre, elsősorban az erősen szezonális mezőgazdaságban és élelmiszeriparban. Ezekre a területekre amúgy is nehéz magyar munkavállalót találni.
– Jelenleg hatszáz magyarnak és ezernégyszáz külföldinek, köztük ezer ázsiainak közvetítünk munkát. Érkeztek hozzánk indonézek, kirgizek, mongolok, és jöttek a Fülöp-szigetekről is. A vállalkozások ebben a stagnáló időszakban igyekeznek átcsoportosítással megoldani, hogy minden területen kellő létszámú dolgozójuk legyen, de nagyobb megrendelés esetén igénylik a kölcsönzött munkaerőt – tette hozzá.