2024.06.18. 07:00
A falvakban nincsenek még automaták, otthon gyűjtik a palackokat Győr-Moson-Sopronban
Működik már az egyszer használatos italcsomagolások visszaváltása az üzletek nagy részében, a falvakban azonban, ahol nincsenek még automaták, a vásárlók kénytelenek egyelőre otthon gyűjtögetni a palackokat. Olvasónk kérésére a Kisalföld utánajárt, hogy a kistelepüléseken mi lesz az 50 forintért megvásárolt dobozokkal és flakonokkal.
Mint már lapunk beszámolt róla, az év elejétől megjelentek a REpont visszaváltó automaták a nagyobb üzletekben. A MOHU által bevezetett visszaváltási rendszer célja, hogy a műanyag, fém vagy üveg italcsomagolásokat nagyobb arányban lehessen hasznosítani. Az új rendszerben a 0,1–3 liter űrtartalmú termék megvásárlásakor visszaváltási díjat kell fizetni, az egyszer használatos csomagolások esetében mintegy 50 forintot.
Az italospalackokat üresen, visszaváltásra alkalmas állapotban (nem tömörített, olvasható legyen a vonalkód) a vásárló visszaviheti egy gépi vagy kézi visszaváltási pontra, ahol visszakapja az 50 forintot.
A rendszert Magyarországon fokozatosan vezetik be. A gyártók féléves haladékot kaptak, és június 30-ig hozhatnak forgalomba olyan palackot is, amely nem visszaváltható. Így az üzletek polcain még egy ideig találkozhatunk olyan csomagolással is, amelyeken nincs a visszaváltási lehetőségre utaló jelzés és nem is kell fizetni érte.
A nagyobb üzletekben találkozhatunk már a dobozok, flakonok visszaváltására alkalmas automatával, aminek működését nemrégen be is mutattuk. Ezzel egyszerű a csomagolás visszaváltása, az árát vissza- kérhetjük, felhasználhatjuk a vásárláshoz, sőt, jótékonykodhatunk is vele. Cikkünk megjelenése után azonban több vidéki olvasónk keresett meg bennünket azzal, hogy bár a falujukban levő kisboltban már felszámolták az ital vásárlásakor az ötven forintot, azt mégsem tudják visszaváltani, mert sem a településükön, sem a közelben nincs visszaváltó hely. Többen elmondták, hogy mivel idősek vagy rokkantsággal élnek, a falujukban szoktak vásárolni és nem tudnak eljutni a városba, ahol visszaváltó automatákat találhatnának.
– Mit tanácsolnak a kistelepülések lakóinak? Mi a megoldás? – kérdeztük a visszaváltási rendszer szervezőjétől, a MOHU-tól.
– A falvakban a kézi visszaváltási rendszer a legjobb megoldás a vásárlók és a boltos számára is – kezdte válaszát a MOHU. – Azoknak a kisboltoknak, amelyekben nem fér el egy automata, lehetőségük van csatlakozni az úgynevezett kézi visszaváltási rendszerhez, amelyben nem automatába kell bedobni a palackot, üveget és alumíniumdobozt, hanem a boltos visszaveszi, a vásárló pedig levásárolhatja a betétdíjat az adott üzletben. A boltok önkéntesen csatlakozhatnak a rendszerhez a MOHU Partner Portálján keresztül – állt a válaszukban. Arról is írtak, hogy a kisboltoknak megéri a csatlakozás, hiszen jellemzően oda járnak a vásárlók, ahol vissza is lehet váltani az italok csomagolását. A boltos egy applikációval veszi vissza a palackot, üveget vagy dobozt, így a MOHU központja értesül arról, mennyi palack gyűlt már össze a boltban és amikor ez eléri a megfelelő mennyiséget, akkor a MOHU visszaváltási automatával felszerelt autója elindul a helyszínre. A boltosnak nincs más dolga, mint átadni az összegyűjtött palackokat a teherautó sofőrjének, aki bedobálja az automatába, ami leszámolja azt és a díjat banki utalással megtéríti a boltosnak. Mint megtudtuk, ez az autó magyar találmány, ilyen máshol nincs.
A MOHU a visszaváltáshoz szükséges eszközökkel is támogatja a regisztrált üzleteket. Várható, hogy a következő hetekben, hónapokban ugrásszerűen megnő majd a csatlakozó kisboltok száma, hiszen nemzetközi tapasztalatok szerint a forgalmat növeli a visszaváltás lehetősége. A kézi visszaváltási rendszerhez a csatlakozás folyamatos.
Győr-Moson-Sopronban sajnos még nem találtunk olyan boltot, ahol ez a kézi visszaváltás működne.
– Nálunk már folyamatban van a csomagolás visszavásárlásának megszervezése. Igényeltem már a MOHU-nál automatát, de nem kaptam lehetőséget, pedig megteremtettem volna hozzá a feltételeket, mert a településen erre lenne igény. Ezután kértem a kézi visszaváltás lehetőségét, de szerződést még nem kötöttek velünk. Azt tanácsolom addig a vevőknek, hogy tegyék el a palackokat, üvegeket, hogy amint megoldódik a helyzet, akkor vissza tudjuk venni – mondta a Sokorópátka központjában működő Öreg úti csemegebolt tulajdonosa, Jelencsics Imre.